Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert Advert Advert
TARİH 15.12.2018 SAAT 22:18:00
Advert

Sigorta mağduru oldular

Kandıra’da 30 Eylül’de yaşanan sel felaketinin vurduğu Lokmanlı bölgesindeki tarım arazilerinde tarım yapan çiftçilere tarım sigortası şoku. Hasarları tespit edilen çiftçilere devlet hasar karşılığında bir ödeme yapmadı. Çünkü çiftçi sigortası olmadığı ileri sürüldü
Sigorta mağduru oldular

Süriye ÇATAK TEK  -Kandıra’da 30 Eylül’de yaşanan sel felaketinde mağdur olan 41 çiftçi için Kaymakamlık tarafından yapılan tespitlerin ardından mağduriyetleri giderilmedi. Çiftçilerin tarım sigortaları ve tarım yaptıkları tarlalarda tapu sahibi olmamaları nedeniyle doğal afetlerde yaşanan mağduriyetler sonucu verilen yardımdan yararlanamadı. Çiftçiler büyük mağduriyet yaşadıklarını ve mağduriyetlerinin gözle görülmesine rağmen devletin desteği tarım sigortasına bağlamasına anlam veremediklerini kaydetti. 

 

BÜYÜK ŞOK YAŞADILAR


Eylül ayında yaşanan sel felaketinin ardından kandıra Kaymakamlığında kriz maması kuruldu ve selin vurduğu Lokmanlı bölgesinde hasar tespitleri yapıldı. Hasar tespitinin ardından 144 hektar alanda yok olan tarım mahsullerinin değerleri belirlendi ve bu değerler 41 çiftçiye gönderildi. Çiftçilerin tespit edilen zararlarının miktarı belli olmasına rağmen hala bir ödeme yapılmadı. Bunun üzerine kaymakamlık ve ilçe tarım müdürlüğüne giden çiftçiler büyük şokla karşılaştı. 

 

 

HAKSIZLIK YAPILIYOR


Yetkililer çiftçilerin tarım sigortaları ve tarım yaptıkları alanların tapulu alanları olmadığı için destek verilmeyeceğini söyledi. Kandıra bölgesinin en büyük yem üreticisi olan ve yaklaşık 3 bin balya yemi zarar gören İlker Sert’e 400 bin liralık zarar çıkartıldı. Ancak tarım sigortası olmadığı için ödeme yapılmayacağı söylendi. Sert ile birlikte bölgede Kocaeli pazarlarına sebze üreten çiftçiler de büyük hayal kırıklığına uğradı. Çiftçiler yaptıkları üretimin ortada olduğunu ve desteklemenin sigortaya bağlanmasının haksızlık olduğunu düşünüyor. 

 

EVLERE DESTEK VERİLDİ


Tarım alanları dışında bölgede 11 köyde evlerde büyük hasar gördü. 11 köyde 61 hane zarar gördüğü için kriz masasına başvuruda bulundu. Başvuru yapılan evlerde yapılan incelemelerde hasar tespit edildi. Tüm hanelerin tespit edilen hasarları ile ilgili ödeme yapıldı. Tarım alanlarındaki zararlar sigortaya bağlanırken, evlerde sigorta olmamasına rağmen ödeme yapılmasına da çiftçiler dikkat çekti. Üreticiler, ürettikleri her dal ürünün vergisini verdiklerini ve kayıt altında olduğunu belirterek, neden destek verilmediğini soruyor. 

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Advert
Advert
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.3887 TL 5.3672 TL
Euro
EURO
6.0956 TL 6.0713 TL
Anket
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
ANIT MEDYA