Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 20.05.2019 SAAT 18:23:46
Advert
 
Advert

Sigorta mağduru oldular

Kandıra’da 30 Eylül’de yaşanan sel felaketinin vurduğu Lokmanlı bölgesindeki tarım arazilerinde tarım yapan çiftçilere tarım sigortası şoku. Hasarları tespit edilen çiftçilere devlet hasar karşılığında bir ödeme yapmadı. Çünkü çiftçi sigortası olmadığı ileri sürüldü
Sigorta mağduru oldular

Süriye ÇATAK TEK  -Kandıra’da 30 Eylül’de yaşanan sel felaketinde mağdur olan 41 çiftçi için Kaymakamlık tarafından yapılan tespitlerin ardından mağduriyetleri giderilmedi. Çiftçilerin tarım sigortaları ve tarım yaptıkları tarlalarda tapu sahibi olmamaları nedeniyle doğal afetlerde yaşanan mağduriyetler sonucu verilen yardımdan yararlanamadı. Çiftçiler büyük mağduriyet yaşadıklarını ve mağduriyetlerinin gözle görülmesine rağmen devletin desteği tarım sigortasına bağlamasına anlam veremediklerini kaydetti. 

 

BÜYÜK ŞOK YAŞADILAR


Eylül ayında yaşanan sel felaketinin ardından kandıra Kaymakamlığında kriz maması kuruldu ve selin vurduğu Lokmanlı bölgesinde hasar tespitleri yapıldı. Hasar tespitinin ardından 144 hektar alanda yok olan tarım mahsullerinin değerleri belirlendi ve bu değerler 41 çiftçiye gönderildi. Çiftçilerin tespit edilen zararlarının miktarı belli olmasına rağmen hala bir ödeme yapılmadı. Bunun üzerine kaymakamlık ve ilçe tarım müdürlüğüne giden çiftçiler büyük şokla karşılaştı. 

 

 

HAKSIZLIK YAPILIYOR


Yetkililer çiftçilerin tarım sigortaları ve tarım yaptıkları alanların tapulu alanları olmadığı için destek verilmeyeceğini söyledi. Kandıra bölgesinin en büyük yem üreticisi olan ve yaklaşık 3 bin balya yemi zarar gören İlker Sert’e 400 bin liralık zarar çıkartıldı. Ancak tarım sigortası olmadığı için ödeme yapılmayacağı söylendi. Sert ile birlikte bölgede Kocaeli pazarlarına sebze üreten çiftçiler de büyük hayal kırıklığına uğradı. Çiftçiler yaptıkları üretimin ortada olduğunu ve desteklemenin sigortaya bağlanmasının haksızlık olduğunu düşünüyor. 

 

EVLERE DESTEK VERİLDİ


Tarım alanları dışında bölgede 11 köyde evlerde büyük hasar gördü. 11 köyde 61 hane zarar gördüğü için kriz masasına başvuruda bulundu. Başvuru yapılan evlerde yapılan incelemelerde hasar tespit edildi. Tüm hanelerin tespit edilen hasarları ile ilgili ödeme yapıldı. Tarım alanlarındaki zararlar sigortaya bağlanırken, evlerde sigorta olmamasına rağmen ödeme yapılmasına da çiftçiler dikkat çekti. Üreticiler, ürettikleri her dal ürünün vergisini verdiklerini ve kayıt altında olduğunu belirterek, neden destek verilmediğini soruyor. 

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Advert
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.0600 TL 6.0358 TL
Euro
EURO
6.7614 TL 6.7344 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA