Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 22.05.2019 SAAT 12:32:36
Advert
 
Advert

TURMEPA Kocaeli Şubesi kuruldu

Deniz Temiz Derneği TURMEPA Kocaeli Şubesi ilk kongreyle kuruldu. İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) Kocaeli Şube Başkanı Vedat Doğusel, derneğin kurucu başkanı olarak seçildi
TURMEPA Kocaeli Şubesi kuruldu

Ülkemizde kıyı ve denizlerinin korunmasını ulusal bir öncelik haline getirmek ve gelecek nesillere yaşanabilir temiz denizler bırakmak amacıyla 1994 yılında Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi M.Koç tarafından kurulan ve 24 yıl içinde Türkiye’nin önde gelen deniz odaklı sivil toplum kuruluşu haline gelen Deniz Temiz Derneği TURMEPA Kocaeli Şubesi önceki gün gerçekleşen ilk kongreyle kuruldu. İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) Kocaeli Şube Başkanı Vedat Doğusel, derneğin kurucu başkanı olarak seçildi.

 

ÖNCÜ SİVİL TOPLUM KURULUŞU


Hayata geçirdiği projelerle, gerek ulusal gerekse uluslararası alanda kamuoyunun yakından tanıdığı TURMEPA, 1995 yılında yayımladığı “Denizleri Koruma Deklarasyonu” ile IMO, UNEP, The Club of Rome, ICS ve IUCN gibi organizasyonların uluslararası platformlarda desteklerini aldı. TURMEPA, 19 Haziran 2000 tarihinde Bakanlar Kurulu’nca alınan kararla, kamu yararına çalışan dernek statüsünü elde ettikten sonra ülkemizdeki denizleri ve suyollarını koruma konusunda önemli bir rol üstlendi. Türkiye’de bu alanda faaliyet gösteren lider sivil toplum kuruluşu haline geldi.

 

ÖNEMLİ ADIM


İMEAK Deniz Ticaret Odası’nın sosyal sorumluluk projelerinde öncülük eden ve birlikte çalışan TURMEPA’nın Kocaeli Şubesi önceki gün gerçekleşen ilk kongreyle kuruldu. Kongreye TURMEPA Başkanı Şadan Kaptanoğlu, Başkan Yardımcısı İbrahim Yazıcı, DTO Kocaeli Şube Meclis Başkanı Kürşat Bal ve üyeler katıldı. Körfez İlçesi Hacıosman Mahallesi’nde bulunan DTO Kocaeli Şube binasında gerçekleşen kongrede divan başkanlığını Bekirpaşa Belediyesi eski başkanı Abdullah Köktürk yaptı. TURMEPA’da gelenek olduğu üzere yönetim kurulu başkanlığına DTO Kocaeli Şube Başkanı Vedat Doğusel tek aday olarak seçime girdi.

 

TURMEPA’NIN 25. YILI


Deniz Temiz Derneği TURMEPA Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Kaptanoğlu, kendi döneminde ilk şubeyi Kocaeli’de açtıklarını belirterek, “Öncelikle Vedat Doğusel’i tebrik ediyorum. Bütün enerjisini yaşadığı kente ve bölgesine faydalı olmak için harcayan bir başkan. Etrafı denizlerle çevrili olan, denize kıyısı bu kadar fazla olan bir kentte Deniz Ticaret Odası’nın şubeleşmesi kaçınılmazdı. Bir yıl içinde bunu başardı. Kocaeli’de şimdi denizlerimizin korunması için mücadele veren TURMEPA’yı kuruyoruz. Bu, hem doğal güzellikleri hem de sanayiyi aynı coğrafyada barındıran bir şehir için çok önemli bir adımdır. Derneğimizin 25. yılına bu açılışın denk gelmesi ayrıca anlamlı” dedi.

 

DOĞUSEL’DEN BİLİNÇLİ NESİL VURGUSU


Divan Başkanı Abdullah Köktürk ve üyelerin tebrik konuşmalarından sonra söz alan TURMEPA Kocaeli Şubesi’nin kurucu başkanı Vedat Doğusel, kongreye katılan herkese derneğin özel hazırlanan bayrağını imzalattıktan sonra şunları söyledi: “Denizleri korumak bir eğitim işidir. Denizleri korumak için denizi seven, denizin önemini kavramış nesillere ihtiyacımız var. Kurucumuz ve Onursal Başkanımız Sayın Rahmi Koç’un eğitimle ilgili şu sözlerini çok önemsiyorum: ‘Her zaman hatırlattığım bir hakikat var, baştan kirletmemek daha sonra temizlemeye çalışmaktan hem daha ekonomiktir hem de zaman açısından daha tasarrufludur’. Bu ilke ile çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”

 

 

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Advert
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.0625 TL 6.0383 TL
Euro
EURO
6.7591 TL 6.7322 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA