Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 20.05.2019 SAAT 18:17:58
Advert
 
Advert

Çeker: 3 Aralık’ta ifşa edeceğiz

Türkiye Kamu Sen Denetleme Kurulu üyesi ve Kocaeli İl Temsilcisi Ömer Çeker “3 Aralık günü engelli arkadaşlarımızı çalıştıran tüm kamu idarecilerini açıkça ifşa edeceğimiz gibi haklarında ise yasal işlem başlatacağız” dedi.
Çeker: 3 Aralık’ta ifşa edeceğiz

Arif BULUT  -Kamuda görev yapan engelli memurlara tanınan hakların kullanılması sırasında bazı kurum amirlerince bu hakların kullanılmasının engellenmesi, hakkında Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı, Türkiye Kamu Sen Denetleme Kurulu üyesi ve Kocaeli İl Temsilcisi Ömer Çeker tarafından basın açıklaması düzenlendi. Resmi olarak izinli olmalarına rağmen 3 Aralık, Dünya Engelliler Gününde engelli memurların çalıştırılmaya zorlanmalarının kabul edilemeyeceğinin altını çizen Çeker “Valimizin bu usulsüz uygulamaya son vereceğini umuyoruz. Engelli arkadaşlarımızın izinleri ile ilgili olarak tüm platformlarda gerekli girişimlerde bulunacağız. Hala yanlışta ısrar eden olursa 3 Aralık günü engelli arkadaşlarımızı çalıştıran tüm kamu idarecilerini de açıkça ifşa edeceğimiz gibi haklarında ise yasal işlem başlatacağız” dedi. 


FİZİKİ ŞARTLARININ UYGUNSUZLUĞUNA RAĞMEN


Basın açıklamasında konuşan Türkiye Kamu Sen Denetleme Kurulu üyesi ve Kocaeli İl Temsilcisi Ömer Çeker “ 3 Aralık, Dünya Engelliler Günü olarak kutlanmaktadır. Sosyal yaşamda ve çalışma hayatında engellilere gerekli kolaylıkların sağlanması, hak ettikleri hayat standartlarına kavuşturulmaları, sosyal devlet olmanın en önemli gereklerinden birisidir.Bugün kamuda görev yapan on binlerce engelli arkadaşımız özellikle çalışma ortamlarının fiziki şartlarının uygunsuzluğuna rağmen özverili bir şekilde hizmet üretmektedirler. Hizmet üretirken karşılaştıkları sorunları çözüme kavuşturarak onların rahat etmesini sağlamak, bazı mali ve özlük hakları konusunda bekledikleri iyileştirmeleri karşılamakta sosyal devletin yerine getirmesi gereken önemli bir hizmettir” dedi. 


İZİNLERİ BİLE KULLANDIRILMAMAKTA


“Engeliler için asansör, rampa ve tuvalet gibi temel ihtiyaçlar ne yazık ki kurumlarda tam anlamıyla karşılanmamaktadır” diyen Çeker “ Devlet çıkardığı mevzuatları ilk önce kamu kendi kurum ve kuruluşlarında uygulayarak özel sektöre örnek olmalıdır. Kamuda görev yapan engellilerimiz için gerekli düzenlemeler yapılmalıdır. Kamu idarecilerinin engelli memurlar için bu tür işlerle uğraşmaları gerekirken, Sendikamıza ulaşan yazılı ve sözlü şikâyetlere göre Engelli memurların yasal izinleri bile kullandırılmamaktadır.İdareciler engelli memurlara her türlü kolaylığı sağlayarak önlerindeki engelleri kaldırması gerekirken bunu yapmayarak engelli memura hayatı zindan etmek için ellerinden geleni yapmaktadırlar” dedi.


KAMUOYUNUN VİCDANINA BIRAKIYORUM


Çeker sözlerinin devamında “Sendikamıza başvuru yapan Engelli arkadaşlarımız 3 Aralık Engeliler gününde kendilerine izin kullandırılmadığını belirtmişlerdir.  Hatırlanacağı gibi 10-16 Mayıs Engelliler Haftasının ilk günü ile 3 Aralık Dünya Engelliler Gününde kamuda görev yapan tüm özürlüler idari izinli olacağı Başbakanlık tarafından yayınlanan bir Genelge ile yasalaşmıştır.  İdareciler neye dayanarak bu izni iptal etmişlerdir anlamak mümkün değildir. Mevzuatı çiğneyerek bu idareciler suç işlemektedirler. Engelli arkadaşlarımızın izinleri ile uğraşmak ne demektir onu da Kocaeli kamuoyunun vicdanına bırakıyorum” dedi. 

 

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Advert
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.0600 TL 6.0358 TL
Euro
EURO
6.7614 TL 6.7344 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA