Advert Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert Advert
TARİH 20.02.2019 SAAT 17:28:12
Advert
 
Advert Advert

Dilovası meclis gündeminde

Dilovası’nda yaşanan çevre kirliliği ve kanser vakaları TBMM’de tartışıldı. Akar, bir an önce bu sorunlara çözüm bulunması gerektiğini söyledi
Dilovası meclis gündeminde

Dilovası’nda yaşanan çevre kirliliği ve kanser vakaları TBMM’de tartışıldı. HDP grubunun verdiği Araştırma Önergesi üzerine CHP grubu adına konuşma yapan CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Türkiye’de kanser ovası dendiğinde akıllara Dilovası’nın geldiğini söyledi. 2006 yılında TBMM’de kurulan Araştırma Komisyonu raporuna dikkat çeken CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, komisyon raporunun sonuç kısmında çözülmesi gereken 29 maddelik hususun AKP tarafından göz ardı edilerek alınması gereken önlemlerin alınmadığını söyledi.

 

KÖMÜRCÜLER OSB


Akar, son olarak kurulan Kömürcüler OSB’ye karşı çıktıklarını belirterek şunları söyledi: 
“En son kurulan Kömürcüler Organize Sanayi Bölgesi. O dönemde karşı çıktım, ben özel sektörden gelen bir kişi olarak buna karşı çıktım. Cemil Bey de karşı çıktı belediye başkanı olarak, onu da biliyorum, karşı çıktığını. Niye karşı çıktık? Türkiye'nin üç tarafı denizlerle çevrili. Organize sanayi bölgesinde, Kömürcüler OSB'nin yapacağı iş, gemiyle gelecek ithal kömürler organize sanayi bölgesine taşınacak, Dilovası'nın içerisine taşınacak, torbalanacak ve Türkiye'nin her tarafına yayılacak, Türkiye'nin her tarafına. Türkiye'nin üç tarafı denizlerle çevrili. Zonguldak'tamadenler kapandığı için istihdam problemi var, oraya yapılması gereken veya başka bir yere yapılması gerekirken tam da Dilovası'nın rüzgar aldığı yere, kalbine yapıldı. O zamana kadar Dilovası, kanser ovası olarak yine anılıyordu. Meclis araştırma komisyonu kuruldu 2006'da. 29 tane öneri tespit etti. Bunların hepsi doğru öneriler.  Peki, biri yerine getirildi mi? Getirilmedi” dedi.

 

MASKESİZ ÇIKILMAYACAK BİR İLÇE YARATILDI


Dünyada ve Türkiye’de yaşanan kanser vakalarının altını çizen CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, dünyada kanserden hayatını kaybedenlerin oranının yüzde 12, Türkiye’de yüzde 13 iken bu oranın Dilovası’nda yüzde 34 olduğunu söyledi. Dilovası’nda navigasyonsuz yol bulmanın imkansız olduğunu belirten Akar, maskesiz dolaşmanın da mümkün olmadığını söyledi. Yapılması gerekenin 2006 yılındaki araştırma raporunda belirtilen 29 hususun bir an önce hayata geçirilmesi olduğunu belirten Akar, tüm partilerin bir araya gelerek Dilovası’ndaki sorunlara çözüm üretmesi gerektiğini söyledi.

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Advert
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.3139 TL 5.2927 TL
Euro
EURO
6.0270 TL 6.0030 TL
Anket
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
ANIT MEDYA