Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 20.05.2019 SAAT 16:30:30
Advert
 
Advert

Gençler bu sözlere dikkat kesildi

Büyükşehir Kılavuz Gençlik söyleşileri kapsamında gerçekleştirilen gençlere seslenen Prof. Dr. Azmi Özcan “Siz belki de sömürülmeyen tek nesilsiniz, dikkatli olun” dedi
Gençler bu sözlere dikkat kesildi

Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı Kılavuz Gençlik söyleşileri kapsamında “Batının Karanlık Düzeni: Sömürgecilik” temalı söyleşi düzenledi. Süleyman Demir Kültür Merkezinde gerçekleştirilen söyleşinin moderatörlüğünü Diriliş Postası Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Erem Şentürk yaptı.

 

HAKSIZLIK ÇOK AZDI


Birilerinin dünyayı sömürmeye çalıştığını ifade eden Prof. Dr. Azmi Özcan “Sizin dilinizle konuşmak istiyorum, çünkü yarının sahibi sizlersiniz. Desem ki “Gençler, bundan sonraki hayatınızda ben ne dersem o olacak” doğal olarak karşı çıkarsınız ve biz köle miyiz? dersiniz. Fakat başınızı eğip olduğu gibi isteklerimi kabul ederseniz, o zaman işte sömürge mantığı ortaya çıkar. Maalesef bugün her şeyimiz başkalarının kontrolünde.Biz tamamen başka birilerinin isteği doğrultusunda yaşıyoruz. Amerika ve Avrupa haritada yokken, dünyanın sahibi Müslümanlardı ve dünyada haksızlık çok azdı. Avrupalıların denize açılmasıyla tarih bizi sürgün etmeye başladı.” dedi


AVRUPAİ OKULLAR


Sömürgecilerin gittikleri yere karanlık götürdüklerini sözlerine ekleyen Özcan  “Onların mantığına göre; güçlü olan güçsüzü alt edecek. Beyaz Avrupa gün geldi dünyada her şeyi yapma hakkını kendinde buldu. Her yeri sömürdüler ve hiç ummadıkları bir servet buldular, birbirlerine düştüler. Pozitivizm diye bir şey çıktı ve dünya tamamen Avrupalıların oldu. Öyle bir sistem olacak ki, dünyayı onların tarlası yapacak. Ülkeleri öyle bir hale getirdiler ki deri renkleri yerli olmasına rağmen ‘Afrikalı adam Avrupalı’ oldu. Memleketin her yerinde Avrupai okullar açıldı. Anne babalar çocuklarını bu okullara teslim ettiler. Öyle bir nesil oldu ki deri renkleri Hintli olmasına rağmen aklı-fikri Avrupalı olan bir insan tipi yetişti” dedi. 


SİZ HAR YAPACAKSINIZ


“Siz belki de sömürülmeyen tek nesilsiniz, dikkatli olun” diyen Özcan “Yağmurda ıslanmadınız bu Allah’ın bir lütfüdür. O ateşi tekrar har yapacaksınız. Varoluş nedenlerimizden ilki adalettir. Sizin kılavuz gençlik olma gibi bir durumunuzda var. Bu müthiş bir asalettir. Allah kâinatı yarattı ve içindeki insanları bize zimmet etti. Dolası ile dünyanın neresinde bir yetim ağlıyorsa bu bizim için bir üzüntü sebebidir. Bizim sorumluluğumuzdadır, bu sorumluluğa ihanet etmeden her an çalışmalıyız. 500 yıl himayemizde kalan Endülüs, Ahıska, Bosna ve diğerleri gitti. Bakınız İstanbul’da 500 yıldır himayemizde, görüldüğü gibi bir garantisi de yoktur. Seçimimizi iyi yapmamız gerekiyor. Müslüman Türkler direniyor ve tarihe yeniden yön vereceklerdir” şeklinde konuştu. 


KÖLE OLUYORSUNUZ


Siyaset Bilimcisi Savaş Şafak Barkçin ise  “Amerika ve Avrupa’da yüzümüze söylemezler fakat tenimize göre muamele ederler. Dünya İngiltere’nin dünyasıdır, saatimiz bile İngiltere’ye göre ayarlanmıştır. Ahlaken çok tahrip edildik. Bu da bir sömürüdür. Osmanlı bir yandan sömürülürken sözde akil adamları batıyı övüyorlardı ve ilimin batıda olduğunu söylüyorlardı. Maalesef bugün de öyle söylemler var. Biz adam dövdüğümüz için değil gönül kazandığımız için çok sevildik. İşgaller devam ediyor; Suriye’nin halini görüyoruz bir kolini yaptılar. Kölecilik bitmedi hala devam ediyor. ABD’de kredi kartı kullanıyorsanız artık o sistemin kölesi oluyorsunuz. Bugünkü sistem zihinlerde kurulan kölelik sistemidir. Artık öyle bir sistem var ki çoğumuz gönüllü kölelik yapıyoruz. Batılıları sevip onlara özenmek bir nevi gönüllü köleliktir” ifadelerini kullandı. 

 

 

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Advert
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.0600 TL 6.0358 TL
Euro
EURO
6.7614 TL 6.7344 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA