Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 20.05.2019 SAAT 18:17:28
Advert
 
Advert

Dilovası kentin zenci çocuğudur

TBMM Genel Kurulu'nda Dilovası ile ilgili konuşan İYİ Parti Grup Başkan Vekili ve Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Dilovası'nı Kocaeli'nin zenci çocuğuna benzetti
Dilovası kentin zenci çocuğudur

İYİ Parti Grup Başkan Vekili ve Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, TBMM Genel Kurulu'nda HDP grubunun Dilovası ile ilgili verdiği önerge üzerine söz aldı. Dilovası'nı Kocaeli'nin zenci çocuğuna benzettiğini belirten Lütfü Türkkan, "Oradaki problemin aslı şu. Türkiye'nin ilk 500'ünde bulunan yaklaşık 47 firma Dilovası'nda üretim yapıyor. Ama bunların arasında ciddi anlamda insan sağlığını tehdit edecek şekilde üretim yapan fabrikalar var. Bir tanesini çok ciddi baskılarla Dilovası'ndan taşınmaya razı ettik, buradan da isim veriyorum Lever. Dumanından her gün deterjan artıkları çıkıyordu, insanlar deterjan artıkları soluyorlardı, o deterjan artıkları yollara geldiğinde bu sefer her hafta Dilovası'nda o yokuşta 3 tane vatandaşımız hayatını kaybediyordu.

 

BAŞKANLAR BAŞARISIZ


Geriye kalan 2 tane demir çelik fabrikası var. Bunlar bir kısım yatırımlar yaptılar ama hâlâ kanserojenli hurda demir işliyorlar. Bunların da oradan gitmesi için ciddi bir kamuoyu oluşturmak gerekiyor. Bu konuda hükümete çok ciddi görev düşüyor. Dilovası'ndaki bir önemli mesele de ilçeyi yönetenlerin hatalarını halk çekiyor. Sayın Cemil Yaman burada, bir şey söyledim: "Bu fabrikalara birden bire buradan kaldırmak mümkün değil. Bu fabrikaların arasına serpiştirilmiş olan bu evleri yukarıda kuzeye doğru taşıdığımızda mezkur sahayı daha yukarıya iskan edersek Dilovası'nı o sanayiden içeriye çekmiş oluruz. Ne Cemil Yaman ne de şimdiki belediye başkanı bu konuda çok başarılı olamadı. Hatta hiç başarılı olamadılar.


KÖMÜRCÜLER OSB


Bir sıkıntımız daha var, o da Kömürcüler OSB. Kömürcüler OSB'yi kurdular, hemen yanında 'Siz kanser olacaksınız, biz biliyoruz' deyip yanına bir de hastane kurdular. Tam bir komedi. Kömür partikülleri insanları zehirliyor, öldürüyor. Cemil Yaman'ı kürsüde dinledim. Belediye başkanlığı döneminde yapamadığı işler yüzünden nedamet içerisinde gördüm, saygı duyuyorum. Yalnız 'Yüzde 99,6'sı arıtma tesisinden geçiriliyor' dediği o atıkların hiçbirini belediye falan yapmadı, Hükümet de yapmadı. Benim de içinde bulunduğum, mütevellisi olduğum, yönetim kurulu üyeliği yaptığım Dilovası Organize Sanayi Bölgesi'nin yaptığı bir tesisten, dilovası'nın atıkları temizleniyor. Yani bunu ne hükümete ne de belediyenize mal edin.


BECEREMEDİNİZ


Dil Deresi ıslah çalışması. Bakın, derenin ıslah çalışmasından bahsediyoruz, İstanbul'un hemen yakınındaki bir vilayetten bahsediyoruz. 7 sene oldu yahu. 7 senede nesil değişti ama bir dereyi halledemediniz. Ve üzülerek ifade ediyorum. Cemil Yaman'ın akrabaları arasında ölen çocuklar var, ölen insanlar var bu Dilovası'ndaki kirlilik yüzünden. Dolayısıyla, birinci önceliğimiz bizim insanoğlu, siyasetçi olmak ondan sonra gelen vasfımız. Buradakilerin hepsi kalacak ama ben iki gün Dilovası'ndayım, siz de Dilovası'ndasınız. Bu insanlar bizim yüzümüze baktığında 'Yahu Başkan, doğru söylemedin yahu' diyecekler. E bu da hoş olmayacak Cemil Yaman" dedi.

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Advert
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.0600 TL 6.0358 TL
Euro
EURO
6.7614 TL 6.7344 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA