Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 20.05.2019 SAAT 18:22:44
Advert
 
Advert

Genel İş’te Vedat Küçük güven tazeledi

Genel-İş Sendikası Kocaeli Şubesi’nin 4’üncü olağan genel Lastik-İş Sendikası Sosyal Tesislerinde gerçekleştirildi. Kongre tek aday olan mevcut Başkan Vedat Küçük yeniden sendika başkanlığı görevine seçildi.
Genel İş’te Vedat Küçük güven tazeledi

Arif BULUT  -DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası Kocaeli Şubesi’nin 4’üncü olağan genel kurulu Lastik-İş Sendikası Sosyal Tesislerinde gerçekleştirildi. 900 üyesi bulunan ve 15’i doğal olmak üzere toplam 115 delegenin oy kullanma hakkı bulunduğu genel kurulda mevcut başkan Vedat Küçük yeniden aday oldu. 2011 yılında göreve gelen ve 2 dönemdir görevini yürüten Vedat Küçük’ün karışışına aday çıkmadı. Kongre tek aday olan mevcut Başkan Vedat Küçük yeniden sendika başkanlığı görevine seçildi. 

 

 


YOĞUN KATILIM


DİSK Bölge Temsilcisi ve Genel İş Şube Başkanı Vedat Küçük ev sahipliğinde gerçekleşen genel kurula; Genel İş Ankara 2 Nolu Şube Başkan Turan Kütükbaş, Trakya Şube Başkanı Salim Şen Trakya, Bursa Şube Başkanı Selahattin Atak, CHP İzmit İlçe Başkan Hakan Çakar, İlçe Yöneticisi Ali Kuzu, TES İş Adapazarı Şube Başkan İrfan Kabaloğlu, Tüm Bel Sen Şube Başkanı Erdal Karakuş, , Lastik İş Şube Başkanı Yusuf Bayraktar, Makine Mühendisleri Odası Şube Başkanı Murat Kürekçi, Birleşik Metal İş Şube BaşkanıTelat Çelik ve Genel İş Şube yöneticileri ve delegeler katıldı. Kongrenin divan başkanlığını Genel İş Mali İşler Daire Başkanı Mehmet Güleryüz, katip üyelikleri ise Trakya Şube Başkanı Salim Şen ve Genel İş Ankara 2 Nolu Şube Başkan Turan Kütükbaşyaptı. 

 


SENDİKALI İŞÇİ SAYISI 1 MİLYON 800 BİN


Kongrede konuşan Genel İş Mali İşler Daire Başkanı Mehmet Güleryüz, “Bu tesisi bize sağlayan Lastik İş’e teşekkür ediyorum. Yakın zamanda yitirdiğimiz Karacan’ı sevgi ve saygıylaanıyorum. Lastik İş’e başsağlığı diliyorum. Ülkemizde 29 milyon istihdam var. 10 milyonu kayıt dışı. 19 milyonu kayıtlı. 29 milyonluk istihdamda toplam işçi sayısı 14 milyondur. Sendikalı işçi sayısı 1 milyon 800 bin. Toplu iş sözleşmesinden yararlanan sayısı ise 250 bini bulmamaktadır. Yanlışları dile getiren yalnızca genel iş sendikası ve DİSK’tir” şeklinde konuştu. 


GERÇEK KADROLU YAPILSIN


Güleryüz sözlerinin devamında “Belediyelerde çalışan işçilerin toplu sözleşme hakkı var. Sendika onlar adına işverenle oturuyor. Peki belediyeye geçirilen işçilerin özgür toplu sözleşme hakkı var mı. Hayır yok. Genel İş Sendikası açık ve net görüş belirtmektedir. Belediye şirketlerine 2 Nisan 2018’de aktarılan tüm işçilere kadrolu işçilere gibi devlet ikramiye ödenmesini talep diyoruz. Bu işçilere özgür toplu sözleşme hakkı talep ediyoruz. Bu işçilerin gerçek kadroya dahil edilmesini istiyoruz. Ve zam yapılmasını istiyoruz. Asgari ücret görüşmeleri başlıyor. Biz yaşanabilir ve geçindirebilecek bir asgari ücret talep ediyoruz” dedi. 

 

 


KARACAN SENDİKAL HAREKETİN SEMBOLÜYDÜ


Güleryüz’ün ardından konuşan Lastik İş Şube Başkanı Yusuf Bayraktar, “Genel başkanımız üzücü bir olay neticesinde ayın 13’ünde kaybettik. Allah rahmet eylesin. O bizim için genel başkan değil aile büyüğümüzdü. Genel başkanımız sendikal hareket içinde bir semboldü. Lastik iş kazanımları genel başkanız sayesinde en üstü seviyelerdeydi. Şu anda Kocaeli’deişsiz gençlere sorulduğunda hangi fabrikalarda çalışmak isterseniz dendiğinde başta lastik fabrikaları gelmektedir. Genel başkanımız sayesinde Lastik İş Sendikası kazanımları korunmuş ve her dönem üyelerine yeni haklar elde etmiştir. Fabrikalardaki taşeronlar devre dışı bırakıp kadroya alınmış ve sendikalı hale getirilmiştir. Toplu sözleşmelerde ciddi kazanımlar sağlanmıştır” dedi. 


EMEKÇİLER HER ZAMAN KAZANIR


Yeniden göreve seçilen Genel-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı  Vedat Küçük, “Çok zor bir süreçten geçiyoruz. Emek sermayeye bırakılmak istenirken biz örgütlü mücadele yapmak istiyoruz. Genel İş olarak Kocaeli’de zor bir süreç yaşıyoruz. Örgütlenmenin önündeki demokratik engelleri yaşıyoruz. KOÜ Tıp Fakültesinde örgütlü olduğumuz arkadaşlarımızla nasıl mücadele ettiğimiz biliyoruz. Hiçbir zaman yılmadık. Bu günlere eriştik. O arkadaşlarımı saygıyla selamlıyorum. Sizlerin hak ve menfaatlerini korumak için elimizden geleni yapacağımıza söz veriyorum. 4 yıl içinde bundan önce olduğu gibi bir aile olarak bundan önce olduğu gibi el ele olacağız.

 

 

 


EMEKÇİLER HER ZAMAN KAZANIR 


Küçük sözlerinin devamında “Sadece iktidarlardan beslenen bazı sendikal anlayışlar işçi sınıfına inanmıyor. Bu mücadele dünyanın en kutsal mücadelesi. Sadece kişisel çıkarları ve size sunulan imkanları elde etmek gibi amacınız varsa kendinizi kandırırsınız. Bu mücadele geçmişte bedel ödenerek devam ediyor. Mücadele eden Flormar işçilerinin de her zaman yanındayız. Sadece Toplu Sözleşme sendikacılığı yapmıyoruz. Bu ülkede yapılan yanlışları da açıkça deklare ediyoruz. Bu ülkede emekçiler her zaman kazanır. Yeter ki biz birbirimize inanalım, mücadelemizi onurluca yapalım” dedi.


KIDEM TAZMİNATIMIZ SON KALEMİZ


“2019 yılının programında kıdem fona devredilmesi var” diyen Küçük “Bu bizim son kalemiz ve son çizgimiz. Elimizdeki her şey alındı. Tüm yasalar sermayenin istediği şekilde düzenlendi. Kendinizi çoluk çocuğunuza sorumlu hissediyorsanız 2019 yılı içindeki taleplere karşı dur demezsek yarın tarih bizi affetmeyecek. Buradan mesaj veriyoruz. DİSk Genel iş ile birlikte kıdem tazminatın tavizsiz korunması şekilde aynı duyguları taşıyan kardeş sendikalarla ne yapmamız gerekiyorsa hepsini yapacağız kıdem tazminatımızı kimseye gasp ettirmeyeceğiz. Yeni dönemde yakıcı sorunlarımıza rağmen inancımızı direncimizi kaybetmeden Genel Kocaeli şubesi olarak daha fazla örgütlenerek emek mücadelesine devam edeceğiz” dedi. 

 

 

 

 

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Advert
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.0600 TL 6.0358 TL
Euro
EURO
6.7614 TL 6.7344 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA