Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 20.07.2019 SAAT 06:44:38
Advert
 
Advert

Altı Nokta Körler Derneğinden açıklama

3 Aralık Dünya Engelliler günü nedeniyle basın açıklaması düzenleyen Altı Nokta Körler Derneği Başkanı Lütfi İskeçe ulaşım konusunda yaşadıkları sıkıntılara dikkat çekerek “ Bazı engelli arkadaşlarımız toplu taşıma araçlarından zorla indiriliyor” dedi.
 Altı Nokta Körler Derneğinden açıklama

Arif BULUT  -3 Aralık Dünya Engelliler günü nedeniyle Altı Nokta Körler Derneği Başkanı Lütfi İskeçe tarafından basın açıklaması düzenlendi.Dernek binasında gerçekleştirilen açıklamada Büyükşehir Belediyesinin toplu ulaşım genelgesinde yer alan engelli vatandaşların toplu ulaşım araçlarına refakatçisiz olarak istisnai durumlar haricinde yolculuk yapmayacakları ifade edildiğini ve bu ifade de ki “istisnai durumun” yoruma açık tutulmasının kendileri mağdur ettiğini ifade eden İskeçe “En son bu yorum karmaşası yüzünden bir engelli arkadaşımız zorla toplu taşıma aracından indirilmiştir” dedi. 


CEZAİ MÜEYYİDELERE ÇARPITILMASINI TALEP EDİYORUZ


Basın açıklamasında konuşan Altı Körler Derneği Başkanı Lütfi İskeçe “Son  yıllarda ülkemizde engelli vatandaşlarımıza yönelik olarak yapılan çok önemli çalışmalar olmakla beraber biz engellilerin kronik sorunları maalesef devam etmektedir. Öncelikle TBMM’nin ortak çalıştığı yasa ile 2007 yılında kabul edilen engelliler yasası uyarınca il ve ilçelerdeki kamu ve ilgili yönetmelik sürekli ertelenmektedir. Engelli vatandaşlarımız için hayati önem taşıyan erişebilirlik düzenlemesinin bütün kamu ve kuruluşlarında, AVM’lerde sinema salonlarında ve futbol sahalarında bir an önce hayata geçirilmesini, yönetmeliğe  uymayanların cezai müeyyidelere çarpıtılmasını talep ediyoruz” dedi.

 


İSTİSNAİ DURUM YORUMA AÇIK BIRAKILDI


Sözlerine devam eden İskeçe “Aynı zamanda ülkemizin yerel seçim atmosferine girdiği bu dönemde kent içinde özellikle ulaşım alanında sorun yaşayan biz engellilerin Belediye Başkan adaylarımızdan bazı talepleri olacaktır. Büyükşehir Belediyesinin toplu ulaşım genelgesinde yer alan engelli vatandaşlarımızın toplu ulaşım araçlarına refakatçisiz olarak istisnai durumlar haricinde yolculuk yapmayacakları yönünde taahhütte bulunurken istisnanın neye göre ve kime göre tanımı yapılmadığından sürücüler ve biz engelliler yorum farklılığından kaynaklanan sıkıntılar yaşamaktayız” dedi. 


ZORLA TOPLU TAŞIMA ARACINDAN İNDİRİLMİŞTİR


İskeçe sözlerinin sonunda “Bu sorunların giderilebilmesi için bu istisnai durumlar ibaresinin açılmasının bütün tarafların anlayacağı şekilde yapılarak yönetmeliğin revize edilmesini talep ediyoruz. En son bu yorum karmaşası yüzünden bir engelli arkadaşımız zorla toplu taşıma aracından indirilmiştir. Bir talebimizde İl Trafik Komisyonu üyelerimize olacaktır.  Geçtiğimiz günlerde yapılan bir düzenleme ile Gebze ve Körfez’den gelen araçlar Halkevi durağında değil  Yeni Cuma yakınlarında durmaktadır. Görme engelli vatandaşlarımızın kent içinde erişimini olumsuz etkileyen bu durum da düzeltilmesini talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

 

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.6502 TL 5.6276 TL
Euro
EURO
6.3550 TL 6.3296 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA