Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 20.05.2019 SAAT 18:24:11
Advert
 
Advert

Her hayvan merhamet bekler

Kocaeli’nin birçok ilçesinden gelen ortak şikâyetlerin başında sokak köpeklerinin saldırganlıkları oluyor. Şikayetler karşısında belediyelerin cevabı ise “Yasal olarak yapılacak bir şey yok” oluyor. KOHAYDER Başkanı Ktendağ, “Aç kalan, kötü koşullara maruz bırakılan her hayvan merhamet bekler” diyor
Her hayvan merhamet bekler

Arif BULUT  -İlimizde 12 İlçenin ortak sıkıntıları arasında yer alan “sokak köpekleri” problemi her geçen yıl büyüyor ve kısır döngü şeklinde çözüm bulunmadan devam ediyor. Bir tarafta aç ve kötü şartlarda yaşamak zorunda kalan köpekler diğer tarafa ise bu nedenlerden dolayı saldırganlaşan köpeklerin korkusunu yaşayan mahalle sakinleri bulunuyor.  Vatandaşlar tarafından yapılan yoğun şikayetler karşısında belediyelerin cevabı ise “Yasal olarak yapılacak bir şey yok” oluyor. Peki sokak köpekleri ile vatandaşların bir arada uyum içerisinde yaşaması mümkün mü? Çözümün kaldırım taşı döşemekten daha kolay olduğunu ifade eden Kocaeli Doğa ve Hayvan Dostları Derneği (KOHAYDER) Başkanı  Gonca Çelik Ketenağ, “Aç kalan, kötü koşullara maruz bırakılan her hayvan merhamet bekler. Bu anlamda 12 ilçede de merkezler kurularak yine her ilçede, her mahallede bulunan gönüllü kişilerle ortak projeler ortaya konulması gerekiyor” dedi. 

 

 

 

ŞİDDET AGRESİF HALE GETİRİYOR 


Her mahallede sokak hayvanlarıyla ilgilenen insanların bulunduğuna dikkat çeken KOHAYDER Başkanı Gonca Çelik Ketenağ, “Bu insanların bir kısmı çevrelerinden çekindikleri için gece saatlerinde besleme yaparak bu hayvanlarla ilgilenebiliyor. Bazıları ise daha cesur davranarak yardımlarını günün her saatinde yapıyor. Mahallelerde köpeklerin sayıları rahatsızlığa neden oluyor. Ancak bu durum sadece Kocaeli’nde değil her ilde aynı olan bir durum. Köpeklerin oluşturduğu gruplarda bazen agresif olan köpekler olabiliyor. Bu köpeklerin gruptan uzaklaştırılması gerekiyor. Ancak agresif olan birçok köpeğin, şiddet gördüğünü, sevgiden uzak kaldığını görebiliriz” dedi. 

 

 

REHABİLİTASYON MERKEZİ GEREK 


Kendilerine de birçok şikayetler geldiğini sözlerine ekleyen Ketenağ, “Bu şikayetlerin son bulması için her ilçeye bir Rehabilitasyon Merkezi yapılması gerekiyor. Ciddi sağlık sorunları bulunan hayvanlar içinde büyük ve kapsamlı bir merkez hayata geçirilmeli. Birçok hayvan maalesef şiddete maruz kalıyor. Saldırgan hayvanlar büyük olasılıklar şiddete görmüş oluyor. Her ilçenin kendi hayvanlarına koruması gerekiyor. Bunun içinde mahallerde ki gönüllülere ulaşılarak sokak hayvanlarına yönelik projeler üretilmeli ve hayata geçirilmeli” ifadelerini kullandı.

 

 

VATANDAŞLARIN ARASI İYİ DEĞİL 


Sabah ve akşam saatlerinde aç kalan hayvanların saldırganlaşa bileceğini ifade eden Ketenağ, “Biz dernek olarak okullara giderek öğrencilere eğitim veriyoruz.  Bu eğitimlerle çocukların daha bilinçli olmalarını umuyoruz. Vatandaşların genellikle sokak hayvanlarıyla araları iyi değil. Herkesin sofrasından artan yemeği dışarıda aç olan hayvanlarla paylaşması gerekiyor.  Aslında insanlarda böyle bir yardımın için de olmak istiyor ancak doğru projelerin hayata geçirilmesi ile böyle bir şey mümkün olabilir. Bu yüzden her mahallede olan gönüllüler aracılığı ile çok faydalı projeler üretilebilir” şeklinde konuştu.

 

 

ÖNCE ALIYORLAR SONRA SOKAĞA ATIYORLAR 


Ketenağ, “Sokak hayvanlarını besleyen ana kaynak, çok fazla hayvan üretimi, satışı ve maalesef o hayvanın  ömürlük sorumluluğunu alamayıp terk etmekle oluşturuyor. Ciddi bir şekilde sokak hayvanlarının sorununa çözüm getirilmesi isteniyorsa, hayvan üretimi ve satışı sonlandırılmalı ve evcil hayvan evlat edinmek isteyenlere kapsamlı eğitim, bilgilendirme ve takip çalışmaları da yapılmalı.  Vatandaşları bilgilendirmek amacıyla bilboardlar aracılığı ile kapsamlı bilgilendirme yapılmalı. Diğer canlılarla bir arada yaşamayı öğrenmemiz gerekiyor, bu anlamda belediyelere de büyük iş düşüyor” dedi.

 

 

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Advert
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.0600 TL 6.0358 TL
Euro
EURO
6.7614 TL 6.7344 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA