Advert Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert Advert
TARİH 21.02.2019 SAAT 22:10:12
Advert
 
Advert Advert

Ödül kazandıran proje

Her yıl TÜBİTAK, TTG ve TÜSİAD tarafından düzenlenen ve bu yıl 13’ncüsü yapılan ‘Teknoloji Ödülleri Yarışması’nda Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Doğru’nun bir Hayat Holding kuruluşu olan KEAS (Kastamonu Entegre A.Ş.) ile gerçekleştirdiği TEYDEB destekli ‘Orman Atıklarının Gazlaştırılması ile Elektrik Enerjisine Çevrilmesi Projesi’ yılın En İyi Üniversite-Sanayi İş Birliği Ödülü’ne layık görüldü.
Ödül kazandıran proje

Bilim ve Sanayi Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı ve Tübitak Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal tarafından verilen ödülü Doç. Dr. Murat Doğru adına Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bülent Keskinler aldı. 

 


Ödül getiren proje tanıtım toplantısına Rektör Prof. Dr. M. Hasan Aslan katıldı. Çevre Mühendisliği akademik personelinin katıldığı etkinlik bölümün toplantı salonunda gerçekleştirildi. Prof. Dr. Keskinler ve Doç. Dr. Doğru tarafından projenin hazırlanış süreci ve sanayiye katkıları ele alındı.


AZ MALİYET YÜKSEK ENERJİ


Mevcut sekiz farklı biokütle yakıt türünden faydalanmak amacıyla geliştirilen Tübitak-Teydep destekli proje, üretim tesislerinde proses sırasında ortaya çıkan atık biyokütlelerin yakılmadan, devreye alınan gazlaştırma tesisinde verimli bir şekilde yenilenebilir enerjiye dönüştürülerek temiz bertarafı sağlanıyor. Gebze Teknik Üniversitesi akademisyenleri tarafından geliştirilen ve Kastamonu Entegre A.Ş. tarafından kullanılan bu yeni teknoloji ile daha az yatırım maliyeti ile yüksek enerji verimi sağlanırken aynı zamanda atık yönetiminin daha etkin bir şekilde gerçekleştirilmesi sağlanıyor.

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Advert
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.3316 TL 5.3103 TL
Euro
EURO
6.0462 TL 6.0221 TL
Anket
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
ANIT MEDYA