Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 21.05.2019 SAAT 10:24:59
Advert
 
Advert

Siyasal partilerden duyarlılık bekliyoruz

GÖRSEM Başkanı Dursun Karaman, “Engelli sorunlarına hak temelli engelli bakış açısı ve bilinciyle yaklaşan engellilerin seçilmesi konusunda tüm siyasal partilerimizden duyarlılık bekliyoruz” dedi
Siyasal partilerden duyarlılık bekliyoruz

Boran KAYALAR  -Görme Engelliler Dayanışma Derneği üyeleri 3 Aralık Dünya Engelliler Günü vesilesiyle dernek binasında basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada dernek üyeleri yer alırken, GÖRSEM Başkanı Dursun Karaman açıklamasında, “2018 yılının sonundayız. 2005 yılında çıkarılan özürlüler yasası 13 yaşında. Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi 12 yıl önce yürürlüğe girdi. Bu iki önemli belge engellilerle ilgili birçok düzenleme öngörüyor, birçok önemli hakkı güvenceye alıyor. Peki, bunlar engellilerin ülkemizdeki durumunu nasıl etkiledi? Ne yazık ki bu soruya güzel bir yanıt veremiyoruz” sözlerini kullandı.

 

 

ARAÇLARDA DÜZENLEME YAPILMIYOR

 

Sözlerini sürdüren Karaman, “Yıllardır ülkemizde engelliler çeşitli indirimler, ücretsiz hizmetler ve bazı gelirlerle avutuluyor, ama engelli olmayanlarla aynı haklara, aynı yaşam standartlarına, ayni fırsat eşitliğine kavuşmaları konusunda pek bir şey yapılmıyor. Örneğin Engellilerin toplu taşıma araçlarına ücretsiz binmeleri sağlanıyor ama, durakta bekleyen görme engellilerin binmek istedikleri aracın gelip gelmediğini veya inmek istedikleri durağa gelip gelmediklerini anlayabilmeleri için, ortopedik engellilerin araca binmeleri ve oturmaları için düzenleme yapılmıyor. ERİŞİLEBİLİRLİK YILLARDIR SAĞLANAMIYOR


Karaman sözlerini, “Yine örneğin, çeşitli hizmetler için sıra bekleyen engellilerin sıra beklemeden hizmet almaları konusunda kolaylık sağlanıyor ama sırasını beklemek isteyen bir görme engellinin elektronik sıra takip sistemlerinden sırayı takip edebilmesi için bir düzenleme yapılmıyor. Son bir örnek: Engellilerin yakınlarına bakım aylığı ödeniyor ama bir görme engellinin hastane randevu sisteminin web sayfasından randevu alabilmesi için gerekli web erişilebilirliği yıllardır bir türlü sağlanmıyor” şeklinde sürdürdü.

 

BİRÇOK KURUM CEZAYI HAK EDİYORKaraman sözlerinin devamında, “Oysa bunlar gibi birçok konuda gerekli erişilebilirlik düzenlemelerinin yapılması söz konusu mevzuat ile zorunlu kılınmış, bu konuda 8 yıl sürede tanınmıştı. Süre 5 yıl önce doldu ve gerekli erişilebilirlik düzenlemelerinin yapılmadığı yerlere ceza yazılması amacıyla her ilde komisyonlar kuruldu. Ancak ne yazık ki henüz bir tek kuruma bile ceza yazıldığını duymadık. Ne yazık diyoruz, çünkü yaşayarak biliyoruz ki, birçok kurumun çeşitli hizmet, tesis ve ürünleri hâlen erişilebilir olmaktan çok uzak ve bu nedenle cezayı hak ediyor” dedi.


GELİŞİ GÜZELYAPILMIŞ“Kocaeli’de aynı durumda” diyen Karaman, “Ne yazık ki, ilimiz ve ilçelerinde de durum pek farklı değil. Birçok kurumun binalarındaki erişilebilirlik iyileştirmeleri ya sadece adet yerini bulsun kabilinden gelişigüzel yapılmış, ya da hiç yapılmamış. Belediyelerimizin sunduğu hizmetlerde de durum genellikle aynı. Yerel seçimlerin yaklaşmakta olduğu bu günlerde, gerek ülkemizde, gerekse ilimizde engellilerle ilgili sorunların gerçekçi çözümlere kavuşturulması adına adımlar atılması için, belediye başkan adaylarımızın gereken duyarlılıkla hareket etmesini bekliyoruz. Engelli sorunlarının çözümünde engellilerin doğrudan yer alması en sağlıklı yol olduğundan, belediye meclislerinde engelli sorunlarına hak temelli engelli bakış açısı ve bilinciyle yaklaşan engellilerin seçilmesi konusunda tüm siyasal partilerimizden duyarlılık bekliyoruz” ifadeleriyle açıklamasını sonlandırdı.

 

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Advert
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.0600 TL 6.0358 TL
Euro
EURO
6.7614 TL 6.7344 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA