Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 20.05.2019 SAAT 16:20:24
Advert
 
Advert

Engellilerden engelsiz yaşam talebi

3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle Kocaeli Kent Konseyi Engelliler Meclisi tarafından Atatürk Anıtı önünde çelenk bırakılarak töreni düzenlendi.
Engellilerden engelsiz yaşam talebi

Arif BULUT  -3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle Kocaeli Kent Konseyi Engelliler Meclisi tarafından Atatürk Anıtı önünde çelenk bırakıldı ardından alanda tören düzenlendi. Programa Kocaeli Engelli Meclisi Başkanı Nesrin Kuşçuoğlu’nun yanı sıra CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, siyasi partilerin ve STK’ların temsilcileri katıldı. Büyükşehir Belediye Bandosunun çaldığı hareketli şarklar renklenen etkinlikte konuşan Kocaeli Kent Konseyi Engelli Meclisi Başkanı Nesrin Kuşçuoğlu Atar “Özel bireylerimizin günlük yaşamlarını kolaylaştırıcı çalışmalar yapılmalıdır. Ayrıcalık değil, her birey gibi sosyal yaşamda özgürce hareket etmek en doğal haklarıdır” dedi.

 

 


BİZ DE VARIZ


Programda konuşan Kocaeli Kent Konseyi Engelli Meclisi Başkanı Nesrin Kuşçuoğlu Atar, “Burada toplanmamızın amacı kutlama değil, farkındalık yaratmak. Toplumda bizler de, varız mesajını vermektir. Her şeyden önce, hepimizin birer engelli adayı olduğumuzun bilincinde olmalı, davranışlarımızı duygu ve düşüncelerimizi buna göre yoğurmalıyız. Ne engelliler önceden bildi engelli olacaklarını, ne de bizler biliriz olup olmayacağımızı. Her şey kaderin bir cilvesi. Bu dünyada nasıl yaşanması gerekiyorsa, öyle yaşanır ve nihayetinde herkes gibi göçüp gidilir” dedi.


İNSANLIĞIN ORTAK SORUNUDUR


“Önemli olan, insanın göçü gitmeden kendisi, ailesi, milleti ve devleti için bir şeyler yapmış olmasıdır” diyen Atar “ Özel bireylerimizin sorunları, insanlığın ortak sorunudur. Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen ve bu konuda farkındalığın arttırılması amacına yönelik özel günlerden biri de 3 Aralık Dünya Engelliler Günü, hem yurdumuzda hem de Birleşmiş Milletlere üye ülkelerde, 3 Aralık farkındalık günü olarak değerlendirilmektedir” ifadelerini kullandı. 

 

 


EĞİTİMLER ARTTIRILMALI


Sözlerine devam eden Atar “Öyle azimli engelliler vardır ki sanat, edebiyat ve spor dallarında birçok başarıya imza atmış olanlar vardır. Her şey, hayal etmek ve kendine inanmakla başlar. Özel bireylerimizin günlük yaşamlarını kolaylaştırıcı çalışmalar yapılmalıdır. Ayrıcalık değil, her birey gibi sosyal yaşamda özgürce hareket etmek en doğal haklarıdır. Caddede, parkta veya iş yerindeki, alanlar, lavabolar e ellilerin rahatça kullanabileceği biçimde yapılmalıdır” şeklinde konuştu. 


ENGELİM SEN OLMA 


"Engelim Sen Olma” diyoruz  diyen Atar “Görme engelliler için tasarlanmış özel yolların üzerine araç park edilmesi, akülü sandalye rampalarının eğimlerinin uygun yapılmaması ya da önlerine araç park dilmesi, sağlıklı insanların engelli araç yerlerine park etmeleri bunlar sadece birkaç örnek. Toplumun bilinçlendirilmesi, duyarlılığı arttırılması, engelli bireye nasıl davranılması konularını içeren eğitim çalışmalarını daha da yaygınlaştırmak, görsellerle destek emek, geleceğimiz çocuklarımızı bu konularda eğitmek yarınımızı emanet edeceğimiz gençlerimizin farkındalıklarının yüksek olmasının temellerini atmak gerekir” dedi. 

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Advert
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.0600 TL 6.0358 TL
Euro
EURO
6.7614 TL 6.7344 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA