Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 22.05.2019 SAAT 12:25:59
Advert
 
Advert

Artık hayata tutunabilecek

Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezi’nde aşçı yardımcılığı sertifikası alan zihinsel engelli Hamza Baba, İzmit İmam Hatip Lisesi yemek hanesinde kadrolu olarak çalışıyor
 Artık hayata tutunabilecek

Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezi, bir hayata daha değer katmayı başardı. Merkezdeki meslek edindirme kurslarından Aşçı Yardımcılığını başarı ile tamamlayan 21 yaşındaki Hamza Baba, burada aldığı sertifika ile İzmit İmam Hatip Lisesi öğrenci pansiyonunda kadrolu olarak çalışmaya başladı. Hamza daha önce evinde sosyalleşme problemleri yaşarken, Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezi ile hayata daha sıkı tutunmayı başardı.

 

450 SAATLİK EĞİTİM


Merkezde verilen mesleki eğitimlerle zihinsel engelli öğrenciler, toplumsal hayata katılımları ve kendi ayakları üzerinde durmaları sağlanıyor. Bu öğrencilerden birisi de 21 yaşındaki Hamza Baba. Ailesi tarafından küçük yaşlarda hafif zihinsel engelli olduğu anlaşılan Hamza Baba, yine ailesinin desteğiyle Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezi “Aşçı Yardımcılığı” kursuna devam etti. Merkezdeki diğer etkinliklerin yanı sıra 450 saatlik kurs çalışmalarına devam eden Hamza, kursunu başarıyla bitirip sertifikasını almaya hak kazandı.


YEMEK YAPIYOR


Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezi’ne ailesinin ve özellikle okul öncesi öğretmeni olan ablasının sayesinde başladığını belirten Hamza “Kursa ilk geldiğim günlerde kek, kurabiye ve birçok çeşitte yemek yaptık. Buraya Kocaeli Aşçılar Federasyonundan aşçılar geldi. Bir etkinlikte bıçaklarla karpuz ve meyve oymacılığı yaparak süslemeler yaptık. Kurs dönemi boyunca ben internetten bulduğum tarifleri buraya getirdim. Burada hocalarımızla birlikte bunları yaptık. Arkadaşlarımla birlikte revani, ağlayan pasta, hamurlu pasta, poğaça, gül poğaça ve börek gibi birçok yiyecek tarifini yaptık” şeklinde konuştu. 

 

 


TEŞEKKÜR ETTİ


Hamza Baba, “Merkezde fuarlar, bilim merkezine, sinema, ekopark, ormanya, diriliş kampı ve birçok etkinliğe gittik. Şu anda İzmit İmam Hatip Lisesi’nde yemek hanesinde aşçı yardımcılığı yapıyorum. Annem, abim, ablam ve bütün ailem beni arkamda durdu. Onlar araştırdı ve burayı buldu. Aileme çok teşekkür ediyorum. Buradaki hocalarıma, müdürüme ve dışarıdan buraya gelerek bize eğitim veren aşçıların benim üzerimde çok emekleri var. Cemil Meriç Engelsiz Merkezine ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum” dedi.


UYGULAMALI...


İzmit İmam Hatip Lisesi yemekhane bölümünde konuşan Hamza BAba “Ben burada yemek dağıtıyorum, masalara bardakları koyuyorum, yemek yapımında yardım ediyorum. Yemek ve tatlılar yapıyoruz. İlk geldiğimde burada çalışanlar, hepsi beni iyi karşıladı. Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezi’nde öğrendiklerimi de burada uyguluyorum. Burada olmaktan mutluyum. Kocaeli Büyükşehir Belediyesine teşekkür ediyorum” dedi.


EL BECERİSİ VAR


Hamza ile birlikte İzmit İmam Hatip Lisesi yemekhanesinde çalışan Nagüle Günaydın “Hamza burada her şeyi yapabiliyor. El becerisi var, söylediğimiz tüm işleri yapabiliyor. İşine sadık, işe saatinde geliyor ve saatinde çıkış yapıyor. İşten çıkacağı zaman izin alıyor ve gayet uyumlu bir şekilde çalışıyor” şeklinde konuştu.

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Advert
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.0625 TL 6.0383 TL
Euro
EURO
6.7591 TL 6.7322 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA