Advert Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert Advert
TARİH 18.02.2019 SAAT 04:03:45
Advert
 
Advert Advert

Artık hayata tutunabilecek

Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezi’nde aşçı yardımcılığı sertifikası alan zihinsel engelli Hamza Baba, İzmit İmam Hatip Lisesi yemek hanesinde kadrolu olarak çalışıyor
 Artık hayata tutunabilecek

Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezi, bir hayata daha değer katmayı başardı. Merkezdeki meslek edindirme kurslarından Aşçı Yardımcılığını başarı ile tamamlayan 21 yaşındaki Hamza Baba, burada aldığı sertifika ile İzmit İmam Hatip Lisesi öğrenci pansiyonunda kadrolu olarak çalışmaya başladı. Hamza daha önce evinde sosyalleşme problemleri yaşarken, Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezi ile hayata daha sıkı tutunmayı başardı.

 

450 SAATLİK EĞİTİM


Merkezde verilen mesleki eğitimlerle zihinsel engelli öğrenciler, toplumsal hayata katılımları ve kendi ayakları üzerinde durmaları sağlanıyor. Bu öğrencilerden birisi de 21 yaşındaki Hamza Baba. Ailesi tarafından küçük yaşlarda hafif zihinsel engelli olduğu anlaşılan Hamza Baba, yine ailesinin desteğiyle Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezi “Aşçı Yardımcılığı” kursuna devam etti. Merkezdeki diğer etkinliklerin yanı sıra 450 saatlik kurs çalışmalarına devam eden Hamza, kursunu başarıyla bitirip sertifikasını almaya hak kazandı.


YEMEK YAPIYOR


Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezi’ne ailesinin ve özellikle okul öncesi öğretmeni olan ablasının sayesinde başladığını belirten Hamza “Kursa ilk geldiğim günlerde kek, kurabiye ve birçok çeşitte yemek yaptık. Buraya Kocaeli Aşçılar Federasyonundan aşçılar geldi. Bir etkinlikte bıçaklarla karpuz ve meyve oymacılığı yaparak süslemeler yaptık. Kurs dönemi boyunca ben internetten bulduğum tarifleri buraya getirdim. Burada hocalarımızla birlikte bunları yaptık. Arkadaşlarımla birlikte revani, ağlayan pasta, hamurlu pasta, poğaça, gül poğaça ve börek gibi birçok yiyecek tarifini yaptık” şeklinde konuştu. 

 

 


TEŞEKKÜR ETTİ


Hamza Baba, “Merkezde fuarlar, bilim merkezine, sinema, ekopark, ormanya, diriliş kampı ve birçok etkinliğe gittik. Şu anda İzmit İmam Hatip Lisesi’nde yemek hanesinde aşçı yardımcılığı yapıyorum. Annem, abim, ablam ve bütün ailem beni arkamda durdu. Onlar araştırdı ve burayı buldu. Aileme çok teşekkür ediyorum. Buradaki hocalarıma, müdürüme ve dışarıdan buraya gelerek bize eğitim veren aşçıların benim üzerimde çok emekleri var. Cemil Meriç Engelsiz Merkezine ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum” dedi.


UYGULAMALI...


İzmit İmam Hatip Lisesi yemekhane bölümünde konuşan Hamza BAba “Ben burada yemek dağıtıyorum, masalara bardakları koyuyorum, yemek yapımında yardım ediyorum. Yemek ve tatlılar yapıyoruz. İlk geldiğimde burada çalışanlar, hepsi beni iyi karşıladı. Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezi’nde öğrendiklerimi de burada uyguluyorum. Burada olmaktan mutluyum. Kocaeli Büyükşehir Belediyesine teşekkür ediyorum” dedi.


EL BECERİSİ VAR


Hamza ile birlikte İzmit İmam Hatip Lisesi yemekhanesinde çalışan Nagüle Günaydın “Hamza burada her şeyi yapabiliyor. El becerisi var, söylediğimiz tüm işleri yapabiliyor. İşine sadık, işe saatinde geliyor ve saatinde çıkış yapıyor. İşten çıkacağı zaman izin alıyor ve gayet uyumlu bir şekilde çalışıyor” şeklinde konuştu.

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Advert
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.2775 TL 5.2564 TL
Euro
EURO
5.9531 TL 5.9293 TL
Anket
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
ANIT MEDYA