Advert Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert Advert
TARİH 18.02.2019 SAAT 04:04:56
Advert
 
Advert Advert

Akşener İzmit’ e geliyor

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Cuma günü KYÖD’de Türk Kadınına seçme ve seçilme hakkının verilmesi ile ilgili düzenlenecek olan söyleşiye katılarak, ‘Eril siyasette kadın siyasetçi olmak’ başlığıyla bir sunum yapacak
Akşener İzmit’ e geliyor

Boran KAYALAR  -Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği (KYÖD) Yönetim Kurulu Başkanı Didem Turhan, KYÖD Sosyal Tesisleri’nde düzenlediği toplantı ile, 5 Aralık Türk Kadınına seçme ve seçilme hakkının verilmesini kutlarken, Cuma günü Meral Akşener’in KYÖD Sosyal Tesislerinde katılacağı söyleşi ile ilgili de bilgiler verdi.

 

 

GEREKLİ ÇALIŞMALARI ATATÜRK YAPTI

 

Didem Turhan konuya ilişkin açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Mustafa Kemal Atatürk; çağdaş, demokratik ve laik bir Türk Toplumu’nu hedeflerken kadınları bu yapının temel taşı olarak görmüş ve kadınlarımızın seçme ve seçilme hakkına sahip olması için gerekli çalışmaları  yaptırmış,  5 Aralık 1934  günü İsmet İnönü başbakanlığında 191 milletvekilinin verdiği Anayasa ve Seçim Kanunu’nda değişiklik önerisi dönemin 317 milletvekilinden oylamaya katılan 258 milletvekilinin oy birliği ile yasa kabul edilmiştir. Böylelikle Türk kadınına 22 yaşında oy verme/seçme ve 30 yaşında aday olma/seçilme hakkı verilmiştir.  Yasa değişikliği sonrasında yapılan 8 Şubat 1935   genel seçimlerinde 18 kadın mv seçilerek meclise girmiştir.

 

BİR BÜTÜN OLARAK ELE ALINMALIDIR

 

Kadınlar hala bugün erkek egemen yönetim anlayışının gölgesi altında yaşamak ve siyaset yapmaya çalışmaktalar. Kadınların özgür ve eşit bireyler durumuna gelmesi için mücadele etmek, sadece kadınların değil, Laik Demokratik Sosyal Hukuk Devleti idealine inanan herkesin görevidir. Kadın sorununun doğru ve radikal biçimde kavranması, sorunların çözümü için yasal düzenlemelerin gerçekleştirilmesi ve kadını ikincilleştiren, yok sayan hatta yaşam hakkı tanımayan zihniyete karşı yapılması gereken kapsamlı mücadele bir bütün olarak ele alınmalıdır.

 

 

AKŞENER GELECEK

 

Bu düşünceden yola çıkarak bu anlamlı günde eril siyasette kadın siyasetçi olmak başlıklı bir etkinlik planladık ve bu etkinlikte Derneğimizin eski üyelerinden; Kocaeli’nin ilk Kadın milletvekili, Kocaelili ilk Kadın İçişleri Bakanı ve Kocaelili ilk Kadın Genel Başkan olarak siyaset platformunda yer edinmiş Meral Akşener’i davet ederek bu konuyu mercek altına almak istedik. Kendisi davetimizi kabul ederek bizleri onurlandırdı. 7 Aralık  2018 Cuma günü saat: 14.00 başlayacak söyleşimizi sizin aracılığınızla kamuoyu ile paylaşır; özellikle kadının siyasal alanda mücadelesine inanan tüm herkesi bekleriz.” dedi

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Advert
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.2775 TL 5.2564 TL
Euro
EURO
5.9531 TL 5.9293 TL
Anket
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
ANIT MEDYA