Advert Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
Advert
TARİH 22.01.2019 SAAT 10:10:07
Advert
 
Advert

İşte o laboratuvar kuruluyor

İzmit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde VETPRO 4.0 projesi kapsamında planlanan laboratuvar için ilk kazma vuruldu. Proje, MARKA destekli
İşte o  laboratuvar kuruluyor

Boran KAYALAR  -İZMİT Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin koordinatörlüğünde başlatılan VETPRO 4.0 akıllı fabrikalar ve esnek üretim otomasyon sistemleri ekosistemi destekleme projesi sürüyor. Okulun motorlu araçlar teknolojisi alanı içerisine yapılması planlanan laboratuvar için dün ilk kazma vuruldu. Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’nın (MARKA) desteklediği ve imalat sanayine yönelik eğitimin geliştirilmesi programı kapsamında planlanan laboratuvar inşaatı için ilk kazmayı İzmit İlçe Milli Eğitim Müdürü Ömer Akmanşen, proje ortağı Yavuz MTAL Okul Müdürü Adem Şahinkaya, İzmit MTAL Okul Müdürü Mehmet Aktaş ve Proje Koordinatörü Ferhat Polat birlikte vurdu. 


İMALAT SANAYİNE KATKI


Geçtiğimiz aylarda açılış toplantısı yapılan bu proje ile imalat sanayinin ihtiyaç duyduğu alanlara yönelik eğitici personel ve öğrencilerden oluşan nitelikli insan kaynağı yetiştirilmesi, sanayinin ihtiyaç duyduğu nitelikte destek eko-sistemini oluşturarak imalat sanayi ile mesleki eğitim kurumları arasında iş birliğinin artmasına katkıda bulunulması amaçlanıyor. Proje ile İzmit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne Akıllı Üretim Sistemleri Uygulama Laboratuvarı kurularak bölgenin rekabet gücünü arttıracak insan kaynağının yetiştirilmesine ve Kocaeli'nin endüstriyel dönüşüm vizyonuna katkı sağlanacak. Ayrıca bu proje akıllı fabrika ve esnek üretim otomasyon sistemleri teknolojilerinin öğretilmesine ve eğitim altyapısının geliştirilmesine de imkân sağlayacak. 

 


EĞİTİM VE KONFERANS


Toplam bütçesi 909 bin 448 lira olan projede İzmit MTAL koordinatörlük yaparken Yavuz MTAL, Yahya Kaptan MTAL ve Kocaeli Sanayi Odası ise projenin ortakları olarak yer alıyor. Projede Posco Assan TST Çelik Sanayi̇ A.Ş., Assan Hanı̇l Otomotiv San.tı̇c. A.Ş.
ve İspak Esnek Ambalaj Sanayi̇ A.Ş. ise iştirakçi konumda bulunuyor. VETPRO 4.0 projesi ile 16 Teknik öğretmen için 40 saatlik akıllı üretim sistemleri eğitimi, son sınıftaki 64 öğrenciye 4 grup halinde 80'er saat yüz yüze akıllı üretim sistemleri eğitimi, 64 öğrenci bir dönem staj, iş başı ve beceri eğitimi sonrası meslek okulları ve Kocaeli sanayine yönelik final konferansı yapılacak. 

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Advert
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.3546 TL 5.3332 TL
Euro
EURO
6.0914 TL 6.0671 TL
Anket
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
ANIT MEDYA