Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 20.05.2019 SAAT 18:20:14
Advert
 
Advert

Döner sermaye güneş görmüş kar gibi eridi

Türkiye Kamu Sen İl Temsilcisi Ömer Çeker “ Muayene, ameliyat ve tüm tıbbi hizmetlerde çok büyük artışlar olmasına rağmen sağlık çalışanlarının döner sermayeleri güneş görmüş kar gibi eridi” dedi.
Döner sermaye güneş görmüş kar gibi eridi

Arif BULUT  -Personelin katkıları ile elde edilen döner sermayelerin emekliliğe yansıtılması, oranlarının yükseltilmesi ve hakkaniyet ölçüsünde personele dağıtılması hakkında Türkiye Kamu Sen İl Temsilcisi Ömer Çeker, Türk Büro Sen Şube Başkanı Rıfat Oypan ve çalışanlar ile birlikte İzmit SEKA Devlet Hastanesi önünde basın açıklaması düzenlendi.   Basın açıklamasında konuşan Türkiye Kamu Sen İl Temsilcisi Çeker “Muayene, ameliyat ve tüm tıbbi hizmetlerde çok büyük artışlar olmasına rağmen sağlık çalışanlarının döner sermayeleri güneş görmüş kar gibi eridi” dedi.

 

GÜNEŞ GÖRMÜŞ KAR GİBİ ERİDİ

SEKA Devlet Hastanesi önünde gerçekleştirilen basın açıklamasında konuşan Türkiye Kamu Sen İl Temsilcisi Çeker  “Performansa dayalı döner sermaye sistemi artık içinden çıkılamaz bir hale gelmiştir. Bugün bakıldığında çalışana da bir faydası kalmadığı açıktır.Dün döner sermaye sisteminde adaletsizlik var. Bu gün geldiğimiz noktada Hastanelerde görev yapan sağlık çalışanlarına performansa dayalı ödenen Döner Sermaye ücretleri 5 ile 6 TL gibi trajikomik düzeylere indi. Çalışanlar çalıştıkça çok kazanacak denildi.Muayene, ameliyat ve tüm tıbbi hizmetlerde çok büyük artışlar olmasına rağmen sağlık çalışanlarının döner sermayeleri güneş görmüş kar gibi eridi” ifadelerini kullandı.

 

 

SAĞLIK ÇALIŞANLARI GEÇİNEMEZ HALE GELDİ

Sözlerine devam eden Çeker “Üst ve orta ölçekli kurum yöneticileri tarafından Döner Sermayeler çalışanın alın teri olduğu ilan edildi ama her ne hikmetse kurumların yaşadığı her finansal sıkıntıda döner sermayeler kullanıldı. Çalışanın hakkı olan ekonomik değer başkalarına dağıtıldı. Sağlık çalışanlarının ilave ücret artış taleplerine karşılık döner sermayeniz var denilerek çalışanların insani taleplerine karşı kapılar kapatıldı. Bu da yetmezmiş gibi döner sermayeler yok edilerek çalışanın geliri azaltıldı. Döner sermaye ödemelerine göre harcamalarını, kredi ve taksitlerini ayarlayan sağlık çalışanları geçinemez hale geldi” dedi.

 

ÇÖZÜM ÜRETMEDİLER

“Çalışan borcunu ödemediğinden dolayı evine haciz gelirse, geçim sıkıntısı nedeniyle ailesindeki huzur bozulursa bunun vebali çalışanın emeğini yok eden, olumsuzluklara kayıtsız kalanlardır” diyen Çeker “Döner sermaye sistemi çökerken çalışanı da girdabın içine aldı. Bu soruna yetkili kurum ve kuruluşların amirleri çare aramadılar, çözüm üretemediler.  Pansuman bile sayılamayacak tedbirler büyük çözümler gibi kamuoyuna sunuldu.Her seferinde bunların bir işe yaramadığı anlaşıldı. Çalışanlar adına, yetkililere defalarca bu sorunu çözün, sistem kötüye gidiyor dememize rağmen çağrılarımıza kulak tıkadılar” şeklinde konuştu.

 

 

KOCA BİR SIFIR OLDUĞUNU GÖRDÜLER

Çeker sözlerinin devamında “ Malum-Sen’in her toplu sözleşmede döner sermayeler 400 TL artacak, şu bölümde olanlar şu kadar çok alacak söylemleri ile çalışanları oyaladılar. Zaman içinde elde kalanın koca bir sıfır olduğu görüldü.Kısacası kova doldu, sabır taştı çatladı. Bugün yapılması gereken performansa dayalı döner sermaye sistemini yeniden dizayn edilmelidir. Sistem artık yamalarla kurtulacak gibi değildir. Geldiğimiz noktada sistemi,köklü değişikliklerle düzeltmek mümkün olacaktır. Bu yapılırken de çalışan sistemin ana ekseni olmalı ve merkezine konmalıdır. Çalışanlara ödenen döner sermaye ücretleri makul bir düzeyde tutarak ve emekliliklerine de yansımasını sağlayacak adaletli bir sistem acilen çalışma hayatına uyarlanmalıdır” dedi.

 

GEREKEN  MİKTAR DAĞITILMIYOR

Çeker sözlerinin sonunda “Yaptığımız tespite göre Döner Sermeye olarak personele dağıtılması gereken  miktar dağıtılmıyor. Maksimum miktar dağıtılması gerekirken daha düşük miktar dağıtılıyor.Komisyon toplantılarında idarelerin yanında saf tutan Malum Sen’in İş Yeri Temsilcisi üzerine almış olduğu sorumluluğu yerine getirmeyerek hastanenin gelir,giderleri ve hastanenin hesabında olan nakit durumu hakkında personeli bilgilendirmediği gibi, komisyon toplantısında hastanenin hesabında yeterli para olduğu halde personele maksimum miktarda dağıtılması gereken para varken düşük miktarda dağıtılma kararı alınmasına şerh bile düşmeye cesaret edememiştir” dedi.

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Advert
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.0600 TL 6.0358 TL
Euro
EURO
6.7614 TL 6.7344 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA