Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 31.05.2020 SAAT 22:48:03
Advert
Advert
 

Yenilikçi Grubu neden destekliyorum

Yenilikçi Grubu neden destekliyorum
Advert

Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti 15 Aralık’ta kongre yapacak.

İki liste var.

Cemiyetin tartışmalar ve gruplar üstü bir kimliği olması gerektiğine inanıyorum. Bu kentte meslek örgütleri içinde Tabip Odası ve Kocaeli Barosu ile birlikte en güçlü yapı Kocaeli Gazeteciler Cemiyetidir.

Öyle olmalıdır.

Daha önemlisi öyle kalmalıdır.

***

Ne yazık ki KOGACE bir süredir çok yıpratıcı tartışmaların göbeğinde.

Hep yazdığım gibi taraflar şeffaf ve adil bir zeminde fikirlerini anlatmalı ve oy istemeli. Ama süreç kötü gidiyor. İnanılmaz şeyler duyuyorum. Son günlerde benim de destek verdiğim Yenilikçi Gazeteciler Grubuna dönük “garip”, “anlaşılmaz” ve “kabul edilemez” eleştiriler duyuyorum:

BİR- Bu gruptan bir arkadaşımız cip almış. Helali hoş olsun- güle güle kullansın. Ama nasıl almış? Ya 60- 70 bin liralık arabayı bir gazeteci çalışıp alamıyorsa bu işi bırakalım zaten. Ne denmek istiyor, bu arkadaşımız hırsızlık- arsızlık yaparak mı almış? Bu saçma sözlerin bırakılması lazım.

İKİ- Ne yazık ki bu ülkede olduğu gibi sektörümüzde de işsizlik büyük sıkıntı. İşten çıkarılan arkadaşlarımızın bazılarının cemiyette mevcut yönetimin tarafında oldukları için işlerinden çıkarıldıkları iddia ediliyor. El insaf, hangi gazeteci böyle bir şeyi ister? İşsisz her gazeteci bu sektörün yarasıdır. Hepimizin sorunudur. Ama işsizliği Cemiyet rekabetinde kullanmak çok yanlış.

ÜÇ-Yenilikçi Grubu, Büyükşehir istiyormuş. Ben bir gazetenin Genel Yayın Yönetmeniyim beni Büyükşehir’den arayan olmadı. Ben de kimseye sormadım. O listeye giren arkadaşların tamamının zaten bir değişim beklentisi vardı. Diğer yandan Cemiyetin kurumlarla uzlaşamaz bir noktaya gelmesi de kabul edilemez.

DÖRT- Gebze dışlanıyormuş. Neymiş İsmet abi “Cemiyeti Gebze’ye kaptırmayın” demiş. Demiş olabilir o İsmet Çiğit’in fikri. İsmet abi hep söylediği gibi bir İzmit milliyetçisidir. Hayata o pencereden bakar. Ancak KOGACE sadece İzmit cemiyeti değil ki. Bakın Yeniliçi Grubun yönetim kurulu listesinde Gebze’den Emrah Erdoğan, Yunus Kahraman ve Ahmet Zeki Ayar var. Yani Gebze ciddi biçimde temsil ediliyor. Cemiyet adına önemli sorumluluklar üstlenmiş arkadaşların bir Gebze mağduriyeti oluşacakmış gibi feryat etmeleri doğru değil.

BEŞ- Bir yanlış daha var. Belediyelerde çalışan arkadaşların gazeteci olarak küçümsenmesi, gazeteci kabul edilmemesi. Böyle bir şey olur mu? Bir meslek örgütünün tepesinde görev alan arkadaşlarımızın kendi üyeleri hakkında böyle konuşması kabul edilemez. Madem gazeteciden saymıyorsun, neden üye olmalarına ses çıkarmadın? Birçok tecrübeli ve başarılı arkadaşımız, belediyelerde çalışıyor. Bir dönem ben de çalıştım. Ne yani gazeteci kimliğimizi mi kaybettik?

ALTI- Çok ayıp olan başka bir şey var. Büyükşehir’in verdiği üç kuruş ilanlarla oy istediği falan söyleniyor. Ne Büyükşehir Belediyesi buna tenezzül eder ne de gazetecilerin buna tenezzül edeceğini düşünmek doğru. Yapmayın. Mesleğin saygınlığını, kurumun önemini yok ediyorsunuz. Her fırsatta her etkinlikte kapısında beklediğiniz bir kurumu böyle bir tartışmanın içine çekmeyin.

YEDİ- Ve daha kötü olan bir şey var: Mevcut yönetim, karar defterini muhalif yönetim kurulu üyelerinden kaçırıyor. Son dönemde ne kararlar alınmış belli değil. Kimler üye yapılmış belli değil. Böyle olur mu? Benim mevcut yönetimdeki kardeşlerimden arkadaşlarımdan ricam şeffaf olsunlar. Bu sürecin sonunda hepimiz yüz yüze bakacağız.

***

Arkadaşlar, içinden geçtiğimiz süreç çok yıpratıcı. Değişim şart. Bir buçuk yıllığına seçilecek arkadaşlar bir değerler toplamı oluşturacaklar. Ondan sonra da Cemiyeti kendi oyun alanı sanma dönemi bitecek. İsimler önemli değil sonra gelenler bu kurallara uyacak.

Çarşamba günü ziyaretime Sevgili Cemal Kaplan, Halit Yılmaz ve Hakan Süer de geldi. Düşüncelerimi onlara da anlattım. Aynı şeyleri düşünüyoruz.

Ben şimdiden söylüyorum; bir oyum var, gidip Cemal Kaplan’ın önderliğindeki Yenilikçi listeye vereceğim. Eğer sorumluluk verirlerse listelerinde de olacağım.

Ama bu süreçten en güçlü KOGACE’nin çıkması lazım.

Bu da ayrı bir sorumluluk. Buna da çok dikkat edeceğim.

 

 

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8363 TL 6.8090 TL
Euro
EURO
7.6021 TL 7.5717 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA