Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 21.05.2019 SAAT 10:19:20
Advert
 
Advert

Genç gazetecilere sertifikaları aldı

“Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam” programının kapanış ve sertifika töreninde konuşan Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Yakup Karaca “Basın İlan Kurumu olarak biz sektörümüze yardımcı olamaya çalışıyoruz. Ancak kağıt fiyatında olan yükseliş nedeniyle gazetelerin yükü arttı. Bizim artık Dünyada neler oluyor buna bakmalıyız” dedi.
Genç gazetecilere sertifikaları aldı

Arif BULUT  -Yazılı basının ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücünün karşılanmasına yönelik Basın İlan Kurumu , Doğu Marmara Kalkınma Ajansı, İŞKUR İl Müdürlüğü ve Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi işbirliği ile Basın İlan Kurumu Şube Müdürlüğü’nün koordinatörlüğünde başvuru işlemleri ve mülakatları yapılan, Üniversitelerin, Hukuk, İBF, Sağlık ve Sosyal Bilimler Fakültelerinin son sınıflarında okuyan ya da bu okullardan mezun olan 30 kursiyerin katılımıyla uygulanan “Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam”  programı kapanış ve sertifika töreni KOÜ Tıp Fakültesi Konferans salonunda gerçekleştirildi. 

 

 


YOĞUN KATILIM 


Yerel basında nitelikli iş gücünün karşılanmasına yönelik olarak düzenlenen “Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam”  programının kapanış ve sertifika törenine Vali Yardımcısı Ekrem Erdoğan, Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Yakup Karaca, KOÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nigar Pösteki,  MARKA Genel Sekreteri Mustafa Çöpoğlu,İŞKUR Eğitim Şube Müdürü İlhami Çelik, İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölüm Başkanı Emel Şerife Baştürk Akca,  öğretim üyeleri ve çok sayıda öğrenci katıldı.


YENİ BİR SOLUK GETİRECEKLERİNE İNANIYORUM


Törenin açılış konuşmasını yapan Basın İlan Kurumu Şube Müdürü Hayri Beşer “Yeni Nesil Gazetecilik Eğitim ve İstihdam”  programı İstihdam amaçlı olan bir organizasyondu.  Programda KOÜ İletişim Fakültesi de eğitim kısmını üstlendi. Bu organizasyonda önceliğimiz istihdam oldu. Eğitime katılan arkadaşlarımıza gerçekten teşekkür ediyorum. İtinayla derslere katılarak büyük bir özveri gösterdiler. Sertifika almaya hak kazanan arkadaşlarımıza çıkmış oldukları yolda başarılar diliyorum. Gazetecilik zor bir meslek bu anlamda yarının gazetecisi olacak olan arkadaşlarımızın yeni bir soluk getireceklerine inanıyorum” dedi. 


AMACIMIZ İNSAN VASFINI ARTIRARAK İSTİHDAMI ARTTIRMAK


İŞKUR Eğitim Şube Müdürü İlhami Çelik  “ Kurumum adına bu tarz organizasyonların içinde olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Amacımız insan vasfını artırarak istihdamı arttırmak. Bu projenin de çok faydalı eğitimlerle, güzel sonuçlandığını düşünüyorum. İŞKUR yeni yüzü ve yapısıyla bu tarz programların içinde olamaya devam edeceğiz. Çünkü bir ülkede iletişim ve demokrasinin korunması için gazetelere ve özellikle basına çok büyük görev düşmektedir” dedi. MARKA Genel Sekreteri Mustafa Çöpoğlu “  Burası Tıp Fakültesinin konferans salonu, burada bir hekimimizin, yapacağı bir hata bir kişiye zarar verir. Ancak bir gazetenin yapacağı hata birçok kişiye ve kuruma zarar verebilir. Bu anlamda vasıflı eleman yetişmesi noktasında bu tarz eğitimlerin çok değerli olduğunu düşünüyorum” dedi. 

 

 


İNSAN KAYNAĞIMIZIN NİTELİKLİ OLMASI GEREKİYOR


Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Yakup Karaca “ Herkesin gururla anacağı bir program gerçekleştirildi. Bizlerin her alanda seviyemizi yükseltmemiz gerekiyor. Bu alanda çalışmaya başlayacak insan kaynağımızın nitelikli olması gerekiyor. Bu eğitiminde temel amacı bu oldu. Biz Basın İlan Kurumu olarak yapmamız gereken çok proje olduğunu biliyoruz. Basın İlan Kurumu bir proje ofisi değil ancak, ülkemizin kültürel mirasını değerlendirmek için köprü oluyoruz. Kaynaklarımızı katma değer oluşturacak şekilde kullanmak zorundayız” şeklinde konuştu. 

 

GAZETELERİN YÜKÜ ARTTI


“Gazetecilik her şeyden önce bir kamu görevidir” diyen Karaca “Gazetecilik konusunda sürekli bir eğitim süreci gerekiyor. Eğitimler noktasında bizlerden isteklerde bulunabilirsiniz. Basın İlan Kurumu olarak bu eğitimleri yapıyoruz ve ilerleyen sürecini de takip ediyoruz. Ülkemiz gelişiyor ancak bu anlamda kurumlaşma ve vasıf sahibi olma noktasında eğitimler çok önemli. Bizim ülkemizde olan sıkıntıların aynıları batılı ülkelerde var. Basın İlan Kurumu olarak biz sektörümüze yardımcı olamaya çalışıyoruz. Ancak kağıt fiyatında olan yükseliş nedeniyle gazetelerin yükü arttı. Bizim artık dünyada neler oluyor buna bakmalıyız” şeklinde konuştu.


DOĞRU BİLGİYE ULAŞMAK ÇOK DEĞERLİ 


KOÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nigar Pösteki ise yaptığı konuşmada “ Günümüzde doğru bilgiye ulaşmak gerçekten çok değerli. Böyle bir programın içinde olmaktan dolayı da mutluyuz. 2 haftalık bir eğitim programını başarıyla tamamladık. Kursiyerlerimizi de ayrıca tebrik ediyorum. İnanıyorum ki ilerleyen süreçte yine daha güzel programlara bir araya geleceğiz” dedi.  Pösteki’nin ardından konuşan Vali Yardımcısı Ekrem Erdoğan “ Güzel bir programın bugün sonuçlarını alıyoruz ve kursiyer arkadaşlarımıza sertifikalarını vereceğiz. Dünya artık daha hızlı dönüyor. Bu anlamda her meslekte ki gelişmeleri dikkatli incelemeliyiz” dedi. 

 

 


GAZETECİLİK TEMBEL İNSAN İŞİ DEĞİL 


Erdoğan sözlerinin sonunda “Gazetecilik mesleğinin kamusal bir yönü var. Pek çok meslek kavramının ötesine geçen bir meslek bundan dolayı tembel insanın işi değil. Kendini geliştirecek, kendini ileriye taşıyacak insanların yapacağı bir meslek. Ekonomik olarak sıkıntı yaşayabilirler fakat zamanla düzelecektir. Gazetecilik yerelde ve genelde topluma yön veren bir meslek, gazeteci olan kişi okul bitti yatayım yapamaz, kendini geliştirmeli. Burada bu kursun düzenlenmesinde katkısı olan tüm kurumlara teşekkür ederim” şeklinde konuştu. 

 

 

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Advert
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.0600 TL 6.0358 TL
Euro
EURO
6.7614 TL 6.7344 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA