Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 15.07.2019 SAAT 21:54:58
Advert
 
Advert

İdris Ersoy'a göre asgari ücret belirlenirken...

Hizmet-İş Başkanı İdris Ersoy, ücretlerin 2018 yüksek enflasyonu nedeni ile eridiğini hatırlatarak, "Asgari ücret belirlenirken, bunu dikkate almaları gerekir" dedi
İdris Ersoy'a göre asgari ücret belirlenirken...

Hizmet-İş Kocaeli Şube Başkanı İdris Ersoy, asgari ücret ve taşerondan kadroya geçen işçilerin sıkıntıları ile ilgili bir açıklama yaptı. Ersoy, "Tüm taraflar tekliflerini, görüş ve önerilerini sunarak herkes aynı gemide yol aldığını, işçi olmadan işverenin, işveren olmadan işçinin var olmasınıon mümkün olmadığı anlayışla hareket ederek, 2018 yüksek enflasyon ile eriyen ücretlerin de dikkate alınarak asgari ücretin belirlenmesi gerekir" dedi. 

 

TAŞERON SIKINTISI


Ücretin en temel anlamıyla emeğin karşılığı olduğunu ifade eden İdris Ersoy, "Asgari ücret çalışma hayatının ücret politikalarının da en alt sınırını ortaya koymakta. Bu yönüyle tüm çabaların asgari ücretle yaşayan yaklaşık 7 milyon işçinin yaşanabilir bir ücrete kavuşması en büyük arzumuz ve mücadelemiz” dedi. 696 sayılı KHK ile kamuda kamu işçisi, belediyelerde belediye şirketlerine geçişin önemli bir düzenleme olduğunu ifade eden Ersoy, "Taşeron firmalardan kadroya geçen işçiler geçiş sürecinden sonra bir takım sıkıntılar yaşanmaya devam ediyor" hatırlatmasını yaptı.


ÜCRETLER ERİYOR


Ersoy şunları söyledi: "Kadroya geçirilmiş olan yaklaşık 1 milyon çalışanın ücret ve sosyal hakları, 2015 yılında Yüksek Hakem Kurulu tarafından bağıtlanmış olan toplu iş sözleşmesi hükümlerine göre ödenmektedir. 3 yıl önceden bugünün koşullarını öngörmek mümkün olamamıştır. Ülkemiz ekonomik krizle karşı karşıya kalmıştır. Yaşanmakta olan yüksek döviz, yüksek faiz ve enflasyon baskısı nedeniyle, çalışanların ücretlerinin satın alma gücünün azaldığı ve YHK kararı ile belirlenen ücret ve sosyal hakların yetersiz kaldığı görülmektedir. Çalışanlar, sebebi olmadıkları ekonomik krizin faturasını ödemek durumunda bırakılmıştır.


YENİ DÜZENLEME ŞART


Bu nedenle, çalışanların ücret ve sosyal haklarının yüksek enflasyon karşısında korunması ve günün koşullarına uygun hale getirilebilmesi için yeni bir düzenleme yapılmasına ihtiyaç bulunmaktadır. Bu çerçevede konunun, taraflar arasında kamu toplu iş sözleşmeleri çerçeve protokolü yahut kamu çerçeve protokolü ile ele alınarak düzenlenmesi mümkündür. Çalışanlar enflasyona ezdirilmemeli, mağdur edilmemelidir. Bu kapsamda diğer sıkıntıyı ilave tediye sorunu, daha açık ifadeyle; ilave tediye adaletsizliği oluşturmaktadır.


İLAVE TEVDİYE


696 sayılı KHK ile kamu kurum ve kuruluşlarının sürekli işçi kadrolarına geçirilen çalışanlar, 6772 sayılı kanun kapsamında yılda 52 yevmiye tutarında ilave tediye almakta iken, yerel yönetimlerin şirketlerinde belirsiz süreli iş sözleşmesi ile çalışmakta olan işçiler, kanunun kapsamında olmadıkları gerekçesi ile ilave tediyeden yararlanamamaktadır. Bu durum kamu kurumları ile yerel yönetim kuruluşlarında çalışan işçiler arasında ve yerel yönetim kuruluşlarının sürekli işçi kadrolarında çalışan işçiler ile yerel yönetimlerin iktisadi teşekküllerinde çalışan işçiler arasında farklı uygulamaya sebebiyet vermektedir. Adil olmayan bu durum, özellikle yerel yönetimlerin iktisadi teşekküllerinde çalışanları derinden yaralamaktadır. Sorun, gerçekleştirilecek bir düzenleme ile bir an önce çözüme kavuşturulmalı, kurum, kuruluş ve iktisadi teşekküller arasında çifte standarda son verilmelidir."

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.7104 TL 5.6877 TL
Euro
EURO
6.4300 TL 6.4043 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA