Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 21.05.2019 SAAT 10:22:05
Advert
 
Advert

İzmit Körfezi'nde atıklara

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nce İzmit Körfezi'nde kirliliğin önlenmesi amacıyla derelere yerleştirilen sabit bariyer sistemi sayesinde şu ana kadar 2 bin metreküp atık toplandı.
İzmit Körfezi'nde atıklara

Belediye tarafından, İzmit Körfezi'nde sabit bariyer sisteminin yanı sıra 4 deniz süpürgesi ve 2 amfibik sulak alan taşıtıyla da temizlik çalışması yapılıyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İzmit Körfezi'ne bağlı irili ufaklı derelerin olduğunu söyledi.

Sarı Dere, Kiraz Dere gibi büyük derelerden yağış anında veya normal zamanlarda, yüzen cisimler geldiğine değinen Bayram, "Bu derelerden gelen cisimler, kirlilik oluşturmaması için derelerin denize bağlandığı noktalarda konulan bariyerlerde toplanıyor. Belirli zamanda da bunların periyodik temizliği yapılır. Yüzen cisimlerin Körfez'e girmesinin, Körfez'de kirlilik oluşturmasının bu şekilde önüne geçiyoruz." ifadelerini kullandı. 

Bariyer sistemi sayesinde yılda yaklaşık 250 metreküp yüzen atık toplandığını anlatan Bayram, uygun görülen tehlikeli atıkların İZAYDAŞ'ta bertaraf edildiğini bildirdi.

Bayram, sabit bariyer sisteminin yanı sıra deniz süpürgeleri ve amfibik sulak alan taşıtlarıyla da temizlik çalışması gerçekleştirildiğini kaydetti.

 

 

"İzmit Körfezi'nin temizliği bizim için çok önemli"

Yılda yaklaşık 450 bin metreküp yüzer atığın, deniz süpürgeleri vasıtasıyla toplandığını aktaran Bayram, şöyle devam etti:

"Özellikle makinelerin suyun içine giremediği yerlerde, kıyılarda taban temizliğini yapabilecek araçlarımız var. 2007 yılından günümüze kadar toplamda 5 bin metreküp atık, deniz süpürgeleri vasıtasıyla toplandı. Denizlerde, göllerde, derelerde, kanallarda ve deniz süpürgelerinin ulaşamadığı sığ sularda bakım ve temizlik çalışmaları gerçekleştirmek üzere çok işlevli, karada ve suda hareket kabiliyetine sahip 2 amfibik temizleme aracı 2015 yılından bu yana hizmet veriyor. Tabii sadece atık su bırakmamak yetmiyor. İlave başka türlü deniz süpürgemiz var. Yüzeyde olabilecek başka kirlilikleri toplayan, amfibik sulak alan aracımız var." şeklinde konuştu. 

 

 

"Çok fazla atık toplanması iyi bir şey anlamına gelmez"

Bayram, İzmit Körfezi'nin temizliğinin çok önemli olduğunu, bu kapsamda buraya atık su kolektörleri ve arıtma tesisleri yapıldığını belirtti.

Bütün çalışmaların İzmit Körfezi'nin daha temiz olması ve kendini yenileyebilmesi için gerçekleştirildiğini aktaran Bayram, şunları kaydetti:

"Önemli olan Körfez temiz olsun, Körfez'in kenarı çekim gücü oluştursun, İnsanlar gelsinler Körfez'in kenarından da havasından da faydalansınlar. 15-20 yıl öncesinde neredeyse Körfez'de canlı hayat bitmişti, zaten koku alabildiğine fazlaydı. Yaptığımız çalışmalar sayesinde hem balık popülasyonu hem de cinsinde çok büyük artışlar var. Özellikle bizim de bunu teşvik edebilmek, artırabilmek anlamında çalışmalarımız var. Balık çeşitliliğini ve popülasyonunu artırmaya çalışıyoruz. Çok fazla atık toplanması iyi bir şey anlamına gelmez. Gün geçtikçe azalması lazım. Niye? Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımızın bir sözü var. 'İzmit Körfezi, deniz bizim soframızdır.' Sofranızı temiz tutarsınız."

Bayram, özellikle İzmit Körfezi çevresinde yeşil alanlar, kıyı bantları oluşturduklarını, güzel havalarda insanların bu alanlara yoğun ilgi gösterdiğini belirterek, "Artık İzmit Körfezi ve çevresi yeşil ve mavinin buluştuğu noktalar. Ne kadar çevreyi korursak, deniz de o kadar temiz olur." dedi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Advert
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.0600 TL 6.0358 TL
Euro
EURO
6.7614 TL 6.7344 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA