Advert Advert
Advert Advert
TARİH 30.09.2020 SAAT 03:00:00
Advert
 

Bu işin peşini bırakmayacaklar

Bu işin peşini bırakmayacaklar
Advert

Servis Araçları Odası'nın pazar günü yapılan kongresine itiraz eden başkan adayları Süleyman Aygün, Hüsnü Babaç ve Fahri Köksaldı ile bazı üyeler, seçimin iptal olması için mücadele edeceklerini açıkladı ve nedenlerini belgeledi

Burçin SAĞLAM AYSU - KOCAELİ Servis Araçları İşletmecileri Esnaf Odası’nın geçtiğimiz hafta sonu kongresi oldu. Atatürk Spor Salonu'nda 4 adaylı gerçekleştirilen seçimde mevcut başkan Ahmet Taşçı, rakipleri Süleyman Aygün, Hüsnü Babaç ve Fahri Köksaldı ile yarıştı. Taşçı kongrede seçimi kazandı, önceki gün de mazbatasını aldı. Ama hem başkan adayları hem de üyeler yaşanan bu kongreye karşı çok tepkili. Salı günü Kocaeli Adliyesi’ne giden üç aday ve 100’den fazla üye, ellerindeki bazı nedenlerle seçimin iptal edilmesi için seçim kuruluna dilekçe verdi. Başkan adaylarından Fahri Köksaldı ile Hüsnü Babaç, “Seçim kurulundan bizlere bir cevap gelmeden nasıl olur da Taşçı mazbata alır?” diye tepki gösterdi ve seçimin usulsüz olduğunu iddia etti.

1-ASKIYA ÇIKARMADAN

Başkanlar seçimin iptali için hukuk yolunda mücadele vereceklerini dile getirerek, seçimin neden usulsüz olduğunu tek tek şöyle sıraladı: “Odanın 5 Ocak’ta yapılacak olağan genel kurulu için oda yetkilileri seçimde oy kullanacak genel kurul üyelerini içeren listeyi süresi içerisinde askıya çıkarmadı. Seçimden en az 20 gün önce Yüksek Seçim Kurulu’na teslim etmeleri gereken hazirun listesini teslim etmeyerek kanunla ilgili maddeleri ihlal etti. 20 Aralık tarihinde İzmit İlçe Seçim Kurulu’nun başvurulmuş seçim kurulunca listenin red edildiği bilgisi tarafımıza söylendi. Bununla ilgili suç duyurusunda bulunuldu ama bir sonuç çıkmadı.

2-DİVAN BAŞKANI SEÇİLMEDİ

Yapılan genel kurul sırasında divan heyeti için oda başkanlığına aday olan bizlerin teklif ettiği kişiler üzerinden oylama yapılmadı. Kim olduğunu bilmediğimiz daha sonradan adının Kadir Durmuş olduğunu öğrendiğimiz ve odamız üyesi olmayan bir kişinin ne şekilde görevlendirildiği bilgisi tarafımıza açıklanmadan divan başkanı olarak divan başkanlığı makamına geçerek kongreyi yönetti. Bu kişinin yönettiği genel kurul geçerli değildir.

3-BAŞKAN TEHDİT ETTİ

Genel kurul sırasında gündem içerisinde yer alan denetim kurulu raporu genel kurul öncesinde ve genel kurul sırasında tarafımıza yazılı olarak verilmediği gibi genel kurul sırasında da genel kurul üyelerine okunmadan oylama yapılarak usulsüz olarak geçirilmiştir. Söz konusu denetim kurulu raporunun okunması talebimiz üzerine divan başkanı bizleri seçimi ertelemek, genel kurul salonundan dışarı çıkarmak gibi söylemlerde bulunarak denetim kurulu raporunu okutmamıştır. Biz ve bir kısım oda üyeleri okunmayan denetim kurulu raporuna şerh koymamıza ve de oylamada kabul edilmemesine karşın denetim kurulu raporu sanki kabul edilmiş gibi geçirilerek eski başkan ve yönetim kurulu ibra edildi. Genel kurul bu sebeple de geçersizdir.

4-USULSÜZ OY KULLANDILAR

Genel kurulda yapılan başkan seçiminde aday olan bizlere hazirun cetveli verilmediği gibi hazirun cetvelinde yer alan ancak oy kullanan bazı üyelerin bir kısmının kanun gereği oda üyesi olmaları mümkün değil iken oy kullandı. Bu yüzden yaptığımız itiraz kurulunca değerlendirilmiş ancak hatalı olarak sadece 12 kişinin oy kullanamayacağına karar verilmiş ise de listedeki gerek vergi kayıtlarını kapatmış olması, 1. derece faaliyet kollarını değiştirmiş olmaları sebebi ile oy kullanmaları mümkün değil iken bu kişilerin oy kullanarak genel kurulda oda başkanı seçimlerine katılmış olmaları nedeni ile de genel kurulun iptali gerekir.

5- BAŞKASINA İMZA ATTILAR

Yapılan seçimlerde sandıklarda sandık güvenliği için görevlendirmiş olduğumuz üyelerimiz sandık başlarına alınmadığı gibi yapılan oylamada oy verenlerin kimlik tespiti yapılmamış olup genel kurulda hazır olmayan oda üyelerinin yerine başkaları getirtilmek sureti ile oy verme işlemi yaptırılmıştır. (Naim Öztaş ve Ahmet Bacak isimli üyelerimiz oy kullanmak için genel kurula geldiğinde kendisinin yerine başkası tarafından oy kullanılarak imzasının atıldığı tespit edilmiştir.) Genel kurulun bu sebeple de iptali gerekir.”

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Genel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.8338 TL 7.8025 TL
Euro
EURO
9.1583 TL 9.1217 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA