Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 04.06.2020 SAAT 11:19:03
Advert
Advert
 

Kentsel dönüşüm aceleye gelmesin

İMO Başkanı Kahraman Bulut, Veliahmet ve Hacıhızır'daki kentsel dönüşüm çalışmalarının aceleye getirilmemesini istedi. Bulut, "Kentsel dönüşüm için müteahhitlik yasasını beklemekte fayta var" dedi
Kentsel dönüşüm aceleye gelmesin
Advert

İnşaat Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Başkanı Kahraman Bulut, riskli alanlarda yapılması planlanan kentsel dönüşüm hakkında açıklamada bulundu. Bulut şunları söyledi: "Riskli alanlar sadece depreme dayanıksız yapıların olduğu bölgeler değildir. Bir bölgeyi riskli alan ilan etmek için farklı nedenler de mevcuttur. Beklenmedik zamanda gelen doğal afetlerin ülke ekonomisine olan zararını 1999'da deneyimledik. 

 

DİKKATLİ OLALIM


Yeni yaşanacak afetlerde can ve mal kaybını en aza indirmek için tüm gücümüzle çalışmak zorundayız. Resmi Gazete’ de yayımlanan kararla; 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun’un 2’nci ve ek 1’inci maddeleri gereğince alınan karar doğrultusunda riskli alan olarak belirlenen İzmit Veliahmet ve Hacıhızır mahallelerinde kentsel dönüşüm çalışmalarının aceleye getirilmemesi gerekmektedir.


HERKESE İZİN YOK


Özellikle 2019 yılının ilk çeyreğinde yürürlüğe girmesi beklenen ve bizim de oda olarak yakından takip ettiğimiz kanun teklifine göre: Firmaların yeterliliği kontrol edilerek buna göre sınıflandırılacak. Her firma sınıfının izin verdiği büyüklükte işe girecek. Örneğin geçmişte en fazla 50 dairelik iş bitirmiş bir firma, 1.000 dairelik bir projeye müteahhitlik yapamayacak. Kentsel dönüşüme giren riskli alanlarda yapılacak çalışmalarda yapımı üstlenecek müteahhitlerin sahip olması gereken asgari iş tecrübesi, teknik donanım ve mali yeterliliği bakanlık tarafından belirlenecek şartlara bağlanacaktır. 


TAMAMLAMA SİGORTASI


Kentsel dönüşüm kapsamında iş yapacak firmalardan ruhsat verilmeden önce bina tamamlama sigortası yaptırması ya da bakanlıkça belirlenen diğer teminat ve şartları sağlaması istenecektir. Böylelikle kentsel dönüşüm kapsamında binası yıkılan kat sahipleri ve yeni yapılacak projeden daire alan vatandaşlarımızın mağduriyeti önlenmiş olacaktır. Bu yasa tasarısının çıkmasının beklenmesi bölgede yaşayan vatandaşlarımızın menfaatine olacaktır.


VATANDAŞ RIZASI ŞART


Kentsel dönüşümü uygulamak için bölgede yaşayan vatandaşlarımızın rızasının alınması da göz ardı edilmemelidir. Vatandaşlarımız evlerini boşaltacağı için bu durum ilk etapta tepkiye neden olsa da uzun vadede Güvenli ve deprem yönetmeliğine uygun yapılaşma, yeterli altyapı gelişmiş çevre ile yaşam kalitesini arttıracaktır. Bu sebeple yetkililerin de bu konuda gereken titizliği göstereceklerine ve vatandaşlarımızı bu konularda daha fazla bilinçlendireceklerine inanıyorum."

 

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.7530 TL 6.7261 TL
Euro
EURO
7.5688 TL 7.5386 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA