Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 24.06.2019 SAAT 23:27:24
Advert
 
Advert

Yerel yönetimlere kadın eli değecek mi?

Yerel yönetimlere kadın eli değecek mi?

Ak Parti Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tahir Büyükakın “Şehre kadın eli değmeli” demiş.

Tam da CHP ve İYİ Parti’nin İzmit’e aday olarak gösterdiği Fatma Kaplan Hürriyet’in seçim kampanyasına start verdiği gün söylemiş.

Tesadüf mü?

Sanmam.

***

Önce biraz anlatayım.

Büyükakın, AK Parti Kadın Kolları’nın Kadın Bakışıyla Yerel Yönetimler atölye çalışmasına katılmış. İki önemli konuşma var:

AK PARTİ İL KADIN KOLLARI BAŞKANI SERPİL YILMAZ-Yerel yönetimlerin güçlenmesi ile kadınların karar mekanizmalarında yer alması gerekiyor. Aynı zamanda kadının yerel yönetimlere katılması, demokratikleşme açısından da önemli adımdır. Çalıştayda katılanların kentti kullanırken ihtiyaç duyduğu hizmetler ve yerel yönetimlerin çalışmalarını karşılaştıracağız. Kadınların şehirleşme ile ilgili taleplerini alacağız. Şehirlerimizi şehir için sözü olan kadınlarla şekillendireceğiz. Geleceği kadın dostu şehirler teslim etmek için çalışacağız.

TAHİR BÜYÜKAKINArtık şehre kadın eli değme zamanı geldi. Şehrin yönetimini aldıklarında belediyecilik anlayışlarını kadınlar noktasında gözden geçireceğiz. Kadının elinin değdiği her yer renkleniyor. Kadınların belediyecilik anlayışında yer alması gerekiyor.

***

Ak Parti, kadınlara temsil noktasında diğer partilere göre daha çok yer veren bir parti.

-Ancak yerel yönetimlerde yeteri kadar kadın var mı?

Kadın aday daha bir tane… O da CHP’de…

-Bakalım kaç kadın meclis üyesi adayı olacak?

-Daha da önemlisi yeni dönemin belediye yönetimleri kadına dönük yeni ve farklı neler yapabilecek?

***

Şimdilik yapılanlar bana seçim stratejisi olarak görünüyor.

Söylemiş olayım.

 

 

 

İnce ince bir kar yağar mutluluğun üstüne

 

Sanırım 1976’nın kışıydı

10 yaşındaydım, kar İzmit’e öyle bir yağdı ki belimi aştı. Karların içine kendimi atmaktan bir hal olmuştum. Sonra sobanın başında tir tir titrediğimi hatırlıyorum.

***

Hayatımın 10 yılı Bolu’da geçti. Kar benim göbek adım oldu. Öğrenciyken bir kışı soğukta geçirmiş biri olarak nefret edeceğime karı- soğuğu daha çok sevdim.

Köpeğim Cango ile donan ilk karın üzerine yağan taze karda gece dolaşmaları hatırlıyorum. 3 numara terier olan Cango karların içinde tamamen kaybolur ve metrelerce giderdiYaptığı kar banyosundan aldığı keyif bana çocukluğumda karda yuvarlanmalarımı hatırlatırdı.

***

İki yıl Aydın’da yaşadım. En çok özlediğim şeylerin başında kar yağışı gelmişti. Bir kez çöken bir gölette inceleme yapmak için Aydın’da efelerin dolaştığı dağların zirvesine çıkınca kar görebildim. Kilometrelerce yürümek zorunda kalmamama rağmen yüzüme oturan gülümseme herkesi şaşırtmıştı.

***

İlimizde Çarşamba günü kar yağışı bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün verdiği bilgilere göre Salı gününden itibaren sıcaklıklar düşmeye başlayacak.

Salı günü sıcaklık 9 derece birden düşecek.

Yağmurla birlikte ilimizde hava sıcaklığı 5 dereye kadar inecek.

Çarşamba günü ise kar bekleniyor. Çarşamba günü en düşük sıcaklık 1, en yüksek sıcaklığın ise 3 derece olması bekleniyor.

İple çekiyorum…

***

Biliyorum, “Havalar soğudu diye bu ne mutluluk?” diyebilirsiniz.

-Bunun doğalgaz faturası var.

-Soğuğu çamuru var.

-Sokakta kalanı var.

Evet var. Özellikle kimsenin sokakta kalmaması için yerel yönetimler teyakkuzda olmalı. İnsanlar kışın ve karın tadını çıkarmalı...

Hepimizin hakkı…

Değil mi?

 

 

 

ABD, Suriye'den ne kadar çekilir?

 

Soru Cumhuriyet’ten Barış Doster’in yazısının başlığı…

Biliyorsunuz Trump, Suriye’den çekileceğini açıkladı ve dünyaya bir şaşkınlık havası hakimABD neden bölgedeydi, neden çekiliyor ve bundan sonra ne olacak? Bunların cevabının verilmesi aynı zamanda ABD’nin Suriye’den ne kadar çekileceğinin de cevabını verecek.

Öyleyse şu sorulara bir bakalım.

Doster’in yazından alıntılayarak özetlemek isterim.

ABD neden bölgedeydi?

BİR-İsrail’in güvenliği,

İKİ- Enerji kaynak ve güzergâhlarının denetimi,

ÜÇ-İran’ın kuşatılması,

DÖRT- Dört bölge ülkesinin bölünerek bir Kürt devletinin kurulması,

BEŞ-Rusya’nın artan nüfuzunun geriletilmesi,

ALTI-Çin’in bölgeden uzaklaştırılması

***

Pekibu kararlar ile ABD ne yapmak istiyor? Zamanlama neden şimdi?

BİR-Türkiye, Fırat Nehri’nin doğusuna askeri harekât yapmaya hazırlanıyordu.

İKİ- ABD yönetimi, Türkiye’ye 3.5 milyar dolar değerinde Patriot füze savunma sisteminin satışına onay da verdi.

ÜÇ-Türk halkındaki kendisine karşı olan tepkiden ABD memnun değil.

DÖRT-Rusya, İran ve Türkiye’nin oluşturduğu Astana Süreci’ni ABD dağıtmak istiyor ve bu yüzden Türkiye ve Rusya’nın arasını açmaya çalışıyor

Doster, Amerika dördüncü başlıkta özetlediğim Astana sürecini dağıtma işini ABD’nin başaramadığına dikkat çekiyor:

Geçen hafta Astana Süreci’nin 3 aktörünün İsviçre’de, Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi’nin katılımıyla buluşup, Suriye’de yeni anayasa için komisyon kurulmasında uzlaşması da, ABD’nin Astana Süreci’ni dağıtamadığını göstermiştir.

***

ABD bu adımı, neyin karşılığında attı? Hedefi ne?

BİR-Askeri ve mali gücü tükendiği için mi çekiliyor?

İKİ-Rusya’yla anlaştığı için mi?

ÜÇ-Kara gücüm dediği PKKPYD - YPG terör örgütü ve Suudi Arabistan’ın öncülük ettiği Arap ülkelerini vekil bırakarak mı çekiliyor?

DÖRT-ABD yapımı olan IŞİD terör örgütünü gerçekten yendiği için mi? Suriye’de askeri başarısızlığı kabul ettiği için mi çekiliyor?

BEŞ-Avrupalı müttefiklerinin el altından Esad’la temas kurmaya başladıklarını bildiği için mi?

ALTI-2 bin askeri, 12 gözlem noktası, 20 üssüyle bulunduğu Suriye’den, taktik bir adım olarak, geçici bir süre için mi çekiliyor?

YEDİ-Türkiye’yle daha fazla gerilim yaşamak istemediği için mi?

SEKİZ-Türkiye’nin Fırat Nehri’nin doğusuna askeri harekât düzenlemesini engelleyemeyeceğini anladığından mı çekiliyor? Türkiye’yi yanına çekmek adına, Ankara’nın kapsamı ve süresi sınırlı bir askeri harekâtına rıza gösterdiği için mi?

***

Doster tüm bu soruların cevabının yanıtsız olduğunu söylüyor.

Durum ise şöyle:

BİR-PKK – PYD – YPG mensubu teröristlerden 70 bin kişilik ordu oluşturan ABD, çekilme kararıyla hem “kara gücüm” dediği terör örgütünü, hem Avrupalı müttefiklerini üzdü.

İKİ-Suriye’nin yüzde 1’ini denetiminde tutan IŞİD terör örgütü ise bu çekilmeden memnun. Yeniden güçlenmenin hesabını yapıyor.

ÜÇ-Irak, Suriye, İran, Türkiye için gerekçesi ne olursa olsun, ABD’nin çekilmesi, bir fırsattır. Doster, “Bu ülkeler bölge merkezli bir politika oluşturmak için yararlanmaları gerekir. Türkiye’nin askeri başarısına koşut bir siyasi kazanım elde etmek için de bu şarttır. Bölge merkezli dış politika birikimi de, bölge ülkelerini bir ittifakta toplayabilme kabiliyeti de Türkiye’de vardır. Erken Cumhuriyet dönemi bunun örnekleriyle doludur” diyor.

***

Bence de Türkiye gücünü, tarihi deneyimlerden alarak bu meselede gösterebilir. İşte o zaman emperyalist kim varsa bölgeden çekilebilirler.

 

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.7633 TL 5.7403 TL
Euro
EURO
6.5625 TL 6.5363 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA