Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 19.07.2019 SAAT 15:57:11
Advert
 
Advert

İzmit Körfezi'ni kirleten gemilere ceza

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nce, İzmit Körfezi'ni kirlettiği gerekçesiyle 2018'de 10 gemiye 1 milyon 14 bin lira para cezası uygulandı.
İzmit Körfezi'ni kirleten gemilere ceza

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamada, Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı'na bağlı denetim ekiplerinin 7 gün 24 saat çalışarak, İzmit Körfezi'nde kirliliğe geçit vermediği kaydedildi. 

İzmit Körfezi'nde gemilerden ve diğer deniz araçlarından kaynaklanan kirliliğe yönelik tespit ve idari yaptırım kararının 2006'da Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı'na verildiği aktarılan açıklamada, bu amaçla kiralanan kontrol gemisinin, körfezde gemilerden ve diğer deniz araçlarından kaynaklanan deniz kirliliğini yakından takip ettiği vurgulandı.

Belediyenin İzmit Körfezi'ni temiz tutmak için gemilerden ve deniz araçlarından kaynaklanan deniz kirliliği denetimlerini deniz kontrol uçağıyla da yaptığına işaret edilen açıklamada, "2007'den bu yana devam eden çalışmalar kapsamında deniz kontrol uçağı, İzmit Körfezi'ni kirleten gemilerin kabusu oldu. 2018'de İzmit Körfezi'nde yapılan kontrol ve denetimlerde kirliliğe neden olan 10 gemiye 1 milyon 14 bin lira para cezası kesildi." ifadelerine yer verildi. 

 

12 yılda 15,4 milyon lira ceza

 

Deniz kirliliğine neden oldukları gerekçesiyle 2006'dan bu yana toplam 459 deniz taşıtına 15 milyon 415 bin lira para cezası kesildiği belirtilen açıklamada, "Havadan ve denizden yapılan denetim ve uygulanan cezalar sayesinde denizi kirleten gemilerin sayısında önemli miktarda düşüş yaşandı. Yılda ortalama 10 bin geminin giriş yaptığı Körfez’de, 2006'da 90'ın üzerinde gemiye ceza kesilirken, 2018'de ise sadece 10 gemiye ceza uygulandı." denildi. 

Açıklamada, Marmara Belediyeler Birliği ile yapılan protokol kapsamında deniz uçağının tüm Marmara Bölgesi illerine de hizmet vereceği aktarılarak, "Marmara Denizi'nin tamamı için planlanan deniz denetim ve kontrol uçağı sayesinde hem deniz üzeri hem de karadan oluşabilecek kirliliğe anlık tespit yapabilecek. Marmara Denizi'nin havadan denetlenmesi ve kontrol edilebilmesine büyük katkı sağlayan deniz üzerinden kalkış yapabilen uçak aynı zamanda Cengiz Topel Havaalanı'ndan da iniş ve kalkış yapabiliyor." ifadeleri kullanıldı.

 

Deniz suyunun kalitesi arttırılacak

 

Büyükşehir Belediyesi tarafından İzmit Körfezi'nin deniz suyu kalitesinin yakından takip edildiğinin altı çizilen açıklamada, şu bilgiler paylaşıldı:

"Deniz suyunun kalitesini ve Körfez'deki deniz canlıları popülasyonunu arttırmak hedefiyle yapılan çalışmalar kapsamında, TÜBİTAK-MAM iş birliğinde 'İzmit Körfezi Su Kalitesinin Ve Karasal Girdilerin İzlenmesi Ve Kirliliğin Önlenmesine Yönelik Önerilerin Geliştirilmesi' projesi hayata geçirildi. Proje ile izlemeler toplam 6 deniz istasyonunda bir yıl süresince mevsimlik (4 kez) olarak belirli derinliklerde gerçekleştiriliyor. Ayrıca Körfez'e deşarj olan 8 dereden ekipler tarafından numuneler alınarak ölçümler yapılıyor." 

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.6502 TL 5.6276 TL
Euro
EURO
6.3550 TL 6.3296 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA