Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 18.07.2019 SAAT 02:18:23
Advert
 
Advert

6 standart Resmi Gazete'de

İzaydaş'ın hazırladığı 6 kalemlik ulusal meslek standardı, Resmi Gazete’de yayımlandı. Böylelikle İzaydaş, ülke genelinde otorite sahibi bir kurum haline gelecek
6 standart Resmi Gazete'de

Türkiye'nin atık yönetiminde lider kuruluş olan İzaydaş, çalışmalarıyla örnek olmaya devam ediyor. İzaydaş'ın Mesleki Yeterlilik Kurumu ile imzaladığı protokol çerçevesinde hazırladığı, 6 adet ulusal meslek standardı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Böylelikle İzaydaş atık yönetimi meslek dalları eğitiminde, önümüzdeki yıllarda ülke genelinde otorite sahibi bir kurum haline gelecek.  

 

HANGİ MESLEKLER?


Çevre sektöründe aktif olarak ihtiyaca cevap verebilecek ve İzaydaş ile MYK arasında imzalanan protokol kapsamında hazırlanan altı adet meslek standartları; Atık besleme elemanı, atık yakma operatörü, atık yakma ön işlem elemanı, atık yakma saha elemanı, düzenli depolama bertaraf saha elemanı, tıbbi atık sterilizasyon tesisi çalışanı olarak sıralanıyor.


STANDART NEDİR? 


Ulusal meslek standardı, bir mesleğin başarı ile icra edilebilmesi için MYK tarafından kabul edilen gerekli bilgi, beceri, tavır ve tutumların neler olduğunu gösteren asgari normu ifade ediyor. Ulusal Meslek Standardı hazırlanacak meslekler, iş piyasasının ve eğitim kurumlarının öncelikli ihtiyaçları ve sektör komitelerinin önerileri dikkate alınarak belirleniyor. MYK, standart hazırlanmasına karar verilen mesleklerin ilişkili olduğu iş kolunda faaliyet gösteren ve gerekli şartları yerine getiren kurum ve kuruluşları yetkilendiriyor.


HAZIRLAMA SÜRECİ


MYK Meslek Standartları Dairesi Başkanlığı, ulusal meslek standardı ve ulusal yeterlilik taslaklarını hazırlama konusunda, gönüllü kurum ve kuruluşlardan talep alarak, kuruluşların görevlendirilmesi ve işbirliği protokollerine yönelik teknik çalışmalar gerçekleştirdi. Bu kapsamda 12 Mayıs 2017 tarihinde Mesleki Yeterlilik Kurumu Başkanı Adem Ceylan ve İzaydaş Genel Müdürü Muhammet Saraç’ın imzaladığı Meslek Standardı Hazırlama İşbirliği Protokolü ile atık işleme alanına yönelik meslek standardı hazırlama süreci başlatılmış oldu. 

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.7117 TL 5.6889 TL
Euro
EURO
6.4041 TL 6.3785 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA