Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 24.06.2019 SAAT 23:26:54
Advert
 
Advert

Hürriyet’in söylediklerinden dikkatimi çeken konular

Hürriyet’in söylediklerinden dikkatimi çeken konular

Fatma Kaplan Hürriyet ayağının tozuyla çalışmaya başlamış.

Kendi yerinde oturmuyor; kimseyi de yerinde oturtmaya niyeti yok. Karşılama programından sonra hemen ilçe yönetimi ile bir araya gelmiş, çalışma programının prensiplerini de belirlemişler. İlk icraat olarak da basın ziyaretleri planlanmış.

***

Hürriyet ile uzun zamandır yüz yüze konuşmamıştım. Pazartesi medya ziyaretleri kapsamında gazetemize geldi. Yanında İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar yoktu ama çok sayıda ilçe yöneticisi vardı.

Zayıflamış, 17 kilo vermiş. Gerçekten azim isteyen bir iş. 17 kilo ne demek! Hele de bir kadının 17 kilo vermesi büyük olay.

Darısı benim başıma.

Kendisinin de söylediği gibi biraz yorgundu. Ankara’da son ana kadar çalışmıştı. Şimdi gelip yerel seçim için kolları sıvadı. Allah kolaylık versin.

***

Tesadüf, ben de pazartesi yazımın ana konusu olarak onu seçmiştim. “Hürriyet’e İki Önemli Uyarım Var” başlıklı yazımda şu uyarıları yapmıştım:

“Bence Fatma Hanımın önünde çok dikkati çekmeyen iki kritik mesele var.

BİR- İYİ Parti ile CHP arasında diğer ilçelere dair çıkabilecek krizlerde de kritik siyasi figür Hürriyet olacak.

İKİ- Fatma Kaplan Hürriyet iyi bir çalışma ekibi kurmalı. Profesyonel çalışmalı. Bilimin ışığında çalışmalı. Çünkü CHP’liler kara düzen- bireysel işleri sever. Herkes kendisine rol kapmak ister. Duydum ve gördüm, Hürriyet’in başarılı olması ihtimali CHP’de öne çıkmak isteyen herkesi heyecanlandırdı. Herkes “bu başarı benim sayemde” demeye çalışıyor. Fatma Hanım, seçim çalışmasının iplerini kimseye bırakmamalı. En ince detayla bile ilgilenmeli. Yoksa onun arkasını doldurmak için herkes birbirine girecek. Kimsenin aklına da “nasıl kazanırız” sorusu gelmeyecek.”

Tabi sohbetin ilk konusu da bu oldu.

Fatma hanım “Mesajı aldım. Gereğini yapacağım” dedi.

***

Hürriyet ile sohbetimde de iki konu dikkatimi çekti.

BİR- İddia ortaya koyuşu…

İKİ-  Seçmeni kucaklayıcı sözleri…

İddia ortaya koyarken Hürriyet, “13-0’ı rüyalarında görürler” dedi. Sanırım CHP ve İYİ Parti tabanının beklediği söylem de bu…

Kucaklayıcı olurken de vekillik yaparken dikkatle uyguladı iki prensibi aktardı.

-Benden destek bekleyen- yardım isteyen hiç kimseye “Hangi partilisin?” diye sormadım. Hiç ayırım yapmadım.

-Sürekli sahada oldum. Kimin yardım sesini duysam oraya gittim.

***

Kocaeli Milletvekili ve CHP İzmit Belediye Başkan Adayı Av. Fatma Kaplan Hürriyet’in

“Seçim kampanyası için de profesyonel çalışacağız. Kavga ortamından uzak duracağız. Ben hizmete odaklanacağım” sözleri de dikkat çekici.

Yerinde sözler.

Bakalım Hürriyet bu kampanyayı nasıl yürütecek?

Yakaladığı pozitif ivmeyi büyütebilecek mi?

Göreceğiz.

 

 

 

 

Muhtarların da vaatleri olmalı

 

Bu seçimde ıskaladığımız bir şey var.

Bir yandan ‘belediye başkan adayları kim olacak’ diğer yandan ‘belediye meclisi listeleri nasıl şekillenecek’ diye bakarken muhtarlık seçimlerini kaçırıyoruz.

Oysa  muhtarlar da sandığa gidecek…

***

Muhtarlar, doğrudan demokrasinin temsilcileri…

Bizzat halka dokunan ilk yönetici.

Bizde görevleri çok sembolik olarak niteleniyor ama bir muhtar aktif olarak çalışma kararlılığı gösterirse çok şeyi değiştirebilir.

İstemek lazım.

***

Mesela her muhtar dar gelirli ailelerin çocuklarını okutmak için nasıl zorluklar çektiklerini iyi  bilir. Klasik muhtarlık görevi dışında eğitimi devam eden çocuklara katkı sunabilmek için de çalışabilirler Mahallesinde dayanışmayı örgütlebilir. Çocuklar için burs imkanı sağlayabilir.

Bu benim düşündüğüm…

Bence her muhtar adayı farklı şeyler söyleyebilmeli…

 

 

Yılın enleri ne durumda

 

Bu yılın enlerini de yazacağım ama 2017 biterken yazdığım “yılın enleri” şimdi ne durumda hatırlatmak istiyorum.

TRAMVAY- Yılın en çok konuşulan en çok eleştirilen sonra da en çok beğenilen projesiydi. Şimdi Büyükşehir onu uzattı. Tramvay bu yıl eleştirilerden uzak bolca beğeni aldı.

TRAFİK- 2017 sonunda “Ne yaparsak yapalım bitmeyen en büyük çilemiz” diye yazmışım. 2018’de de öyle oldu. Trafik baş ağrıtmaya devam ediyor.

TAHİR BÜYÜKAKIN- Büyükakın’ın vali olması ile ilgili olarak “Beni en çok şaşırtan bürokrat. Bilecik Vali olarak genel sekreter koltuğundan çıkan üçüncü vali oldu” diye yazmıştım. Tahir Büyükakın 2018’de de bizi şaşırtıp geri döndü. Şimdi Ak Parti Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Adayı…

İL BAŞKANLARI TOPLANTILARI- 2017 için “Tüm eleştirilere rağmen devam eden en ilginç siyasi proje” olarak nitelediğim o toplantıların yerinde artık yeller esiyor.

BELEDİYE BAŞKAN İSTİFALARI: 2017’de Ak Parti’de yaşanan başkan istifaları için “Bizim ilimize uğramaması ilginç olan en kritik siyasi gelişme” demiştim. Ancak o zaman istifaları istenmese de 2018’e veda ettiğimiz şu günlerde herkes başkanlarda ciddi oranda değişim bekliyor.

DONALD TRUMP- 2017 için “Yılın en mikser başkanı. Kudüs kararı ile dünyanın dengesini bozan adam” diye yazdığı Trump, aldığı kararlar ile dünyanın dengesini bozmaya, aklımızı karıştırmaya devam ediyor.

İŞSİZLİK- 2017’de “Tüm gayretlere rağmen artışı engellenemeyen en büyük sosyo- ekonomik hastalık” dediğim işsizlik ile ilgili sıkıntılar aynen devam ediyor.

İYİ PARTİ İL BAŞKANLARI-  2017’de İYİ Parti’nin kurucu il başkanı Haluk Ulusoy’un 9 gün süren macerası için “Bir varmış bir yokmuş. Yılın en kısa siyasi hikayesi” demiştim. Yerine gelen Serdar Kaman da 2018’in sonunu göremedi. İlginçtir onun yerine gelen Şanbaz Yıldız da büyükşehir başkan adayı olması gerekirse 2019 sonunda da böyle şeyleri yazmak zorunda kalabiliriz.

 

 

İç düşman dış düşman

 

Siyaset sosyolojisinde iç düşman ve dış düşman vardır.

Bunların olmadığı bir devlet olamaz. Devlet kalamaz.

Ak Parti bunu en iyi kullanan parti…

Her seçim dönemi kitlesini sıcak tutmak konusunda bu gerçeklikten hareket ediyor.

***

Bakın yine bir seçim var:

İÇ DÜŞMAN- Metin Akpınar ve Müjdat Gezen gibiler…

Daha önceki seçimlerde başka başka isimler gündeme gelmişti.

DIŞ DÜŞMAN- İsrail.

Hollanda ve Almanya da bu durumdan geçmiş seçimlerde nasibini almıştı.

Sonuçta Ak Parti süreci yönetiyor. Hem de kendi adına iyi yönetiyor.

***

Gelelim Akpınar ve Gezen’in söylediklerine… Yeni söylemiyorlar ki bunları. Hep söylüyorlar. Sonuçta adamlar muhalif. Gezen’in neler dediğini dinlemedim. Ancak Akpınar’ın da sadece demokrasinin önemine vurgu için Saddam- Kaddafi  gibi diktatörleri örneklediğini gördüm. Bir demokrasi güzellemesi yapan birinin söylediklerinden böyle bir sonuca varmak doğru değil.

Ama dediğim gibi, her seçim dönemi bu durumu görüyoruz.

***

Diğer yandan Mazhar Alanson da muhalif cephenin eleştiri oklarından fazlasıyla nasibini aldı. İnançlarını uzun zamandır saklamayan birine yapılan bu saldırı da hiç hoş olmadı.

Bize biraz hoşgörü lazım.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.7633 TL 5.7403 TL
Euro
EURO
6.5625 TL 6.5363 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA