Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 04.06.2020 SAAT 11:53:21
Advert
Advert
 

4 büyük proje açılıyor

Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı ve bitme aşamasına Köseköy battı-çıktı, Değirmendere Yüzbaşılar Köprülü Kavşağı, Tramvay Okullar Bölgesi hattı ve Mannesman Kongre Merkezi Mart ayına kadar hizmete girecek. 4 büyük projenin maliyeti ise 200 milyonu aşıyor
4 büyük proje açılıyor
Advert

Süriye ÇATAK TEK  -Büyükşehir Belediyesi, 31 Mart seçimlerinden önce şu an devam eden 4 büyük projenin açılışını yapacak. Ocak ayından bitecek olan Köseköy battı-çıktı projesi, Şubat ayında bitecek olan Değirmendere Yüzbaşılar Köprülü Kavşağı, Tramvay’ın okullar bölgesi hattı ve Mart ayında ise Mannesman Kongre Merkezinin açılışı yapılacak. Projeler hizmete girecek ancak demsi açılışları seçim öncesi planlanan açılış bayramında yapılması bekleniyor. Projelerin toplam maliyeti 200 milyonu geçiyor. 

 

TRAFİK ÇOK RAHATLAYACAK


Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımları devam eden 4 büyük projenin ne zaman hizmete gireceği belli oldu. Yapımları 200 milyonu aşan projeler hizmete girdikten sonra kenttin trafiğinde büyük rahatlama olacak. Özellikle Köseköy battı-çıktı, Değirmendere Yüzbaşılar Köprülü Kavşağı ve tramvay hattının okullar bölgesi etabı kent trafiğini önümüzdeki yıl büyük ölçüde rahatlatacak. Türkiye’nin en önemli Mannesman Kongre Merkezi ise Mart ayında büyük bölümü açılacak. Tamamlanacak 4 büyük proje seçim öncesi yapılması planlanan açılış bayramı kapsamında toplu açılışların içine alınarak resmi açılışı yapılacak. 

 

En büyük endüstriyel dönüşüm

 

Türkiye’nin önemli endüstriyel dönüşüm projelerinden biri olan Mannesman Kongre Merkezi Mart ayında ilk programını yapmaya hazırlanıyor 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin SEKA Park’ın ardından en büyük endüstriyel dönüşümü projesi olan Mannesman Kongre Merkezi Mart 2019 tarihinde ilk programını yapmaya hazırlanıyor. A, B ve C bloklardan oluşan kongre merkezinde betonarme imalatları tamamlanan kongre merkezinde kolon ve kiriş çalışmalarının da sonuna gelindi. Kongre merkezi tamamlandığında Kocaeli 2 bin kişilik kongrelerin yapılacağı mekana kavuşacak. 

 

ÇOK GÜZEL OLACAK


Mannesman Fabrikasının Büyükşehir’e hibe ettiği 30 dönüm arazi üzerinde bulunan fabrikanın 3 blok depo alanları endüstriyel dönüşüm ile kongre merkezine dönüştürülüyor. A, B ve C Bloklardan oluşan kongre merkezinde 1300 kişilik ana kongre salonu, fuaye ve sergi salonları olacak. Merkezde 4 adet 120 kişilik çok amaçlı salon, 4 adet 40 kişilik salon, 60 kişilik senato salonu ve idari ofisler, 2 adet 460 kişilik nikah salonu, farklı ölçeklerde toplantı odaları atölyeler ve yeme içme birimleri bulunacak.

 

 

Tramvay Şubat’a 

Büyükşehir Belediyesi Tramvay hattının SEKA Park-Okullar Bölgesinin inşaatı tamamlandı. Durak montajları ve elektrik çalışmalarının devam ettiği 1600 metre hat Şubat ayında devreye alınacak 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin en önemli ulaşım projelerinden biri olan Tramvay projesinin SEKA Park’tan Plajyolu Okullar Bölgesine uzatılması ile ilgili çalışmanın da sonuna gelindi. Rayları tamamen döşenen projede durak montajları ve elektrik hatlarının çekilmesi çalışmaları kaldı. Hat, Şubat ayının sonunda devreye girmesi planlanıyor. Yeni hatla birlikte 6 yeni tramvay kabini alınacak. 

 

SONUNA GELİNDİ 


İnşaat çalışmaları sona eren, durak montajları ve elektrik işleri kalan SEKA Park-Plajyolu tramvay hattı toplamda 2,2 kilometre uzunluğunda. SEKA Devlet Hastanesi, Kongre Merkezi, Okullar Bölgesi ve Plajyolu olmak üzere 4 duraktan oluşacak hattın, 1600 metrelik SEKA Devlet Hastanesi–Okullar Bölgesinden oluşan birinci kısım Şubat ayında hizmete girecek. Geri kalan 600 metrelik bölüm ise ikinci etap olarak inşa edilecek. 2’inci etabın ardından Kuruçeşme, Şehir Hastanesi ve Alikahya Stadyum projelerine geçilecek. Tramvay hattının ilk etabının tamamlanmasının ardından Büyükşehir 6 tramvay aracını daha tramvay filosuna ekleyecek. Tramvay araçlarının ilki bu ay teslim edilecek. 

 

 

Köseköy nihayet bitiyor 

Köseköy ışıklarda D-100 karayolunu rahatlatmak ve yolun trafik akışını kesintisiz hale getirmek için yapılan battı-çıktı projesi Ocak ayında hizmete giriyor

Büyükşehir Belediyesi tarafından inşaat çalışmaları 2017 yılında başlayan ve ilk ihaleyi alan müteahhittin işi tamamlamaması nedeniyle bir süre çalışmaların durduğu Köseköy Battı Çıktı projesi Ocak ayında bitecek ve hizmete alınacak. Tünel çalışmasının sonuna gelinin battı-çıktı projesi hizmete girdiğinde bölgede yaşanan trafik sorunun ortadan kalkması planlanıyor. 

D-100 karayolu kent geçişinin rahatlaması, Özdilek’ten Kuruçeşmeye kadar yolun kesintisiz bir şekilde devam etmesini sağlayacak olan Köseköy battı-çıktı projesi tamamlanma aşamasına geldi. İkinci kez ihale edilen ve en son ihaleyi alan müteahhit tarafından gece-gündüz çalışma yapılan proje Ocak ayının sonuna doğru tamamen hizmete girecek. Proje ile kent geçişindeki Özdilek ve Kuruçeşme arasında kalan yaklaşık 20 kilometrelik D-100 güzergâhında kesintisiz ulaşım sağlanacak.Proje kapsamında 110 metre kapalı tünel, 500 metre açık kısım yapıldı. 

 

 

Gölcük rahatlayacak 

Gölcük’te trafiğin ek sıkıntılı bölgelerden biri olan Değirmendere Yüzbaşılar mevkiinde yapımı devam eden köprülü kavşak Şubat ayında hizmete alınacak. Yeni kavşakla birlikte bölgede trafik akışı rahatlayacak 

Gölcük bölgesinde trafiğin en yoğun yaşandığı noktalardan biri olan Değirmendere Yüzbaşılar mevkiinde Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı devam eden Yüzbaşılar Köprülü Kavşağı projesi Şubat ayında tamamlanacak ve hizmete alınacak. D-130 Karayolu üzerinde yapılan 3’üncü kavşak olan Yüzbaşılar Kavşağı projesi kapsamında yaklaşık 190 metre uzunluğunda, 8 açıklıklı öngermeli basit kirişli köprü yapılacak. 

 

IŞIKLAR KALKACAK 


Köprülü kavşak tamamlandığında bölgelerde trafik akışı transit hale geleceğinden bu bölgede araç yığılmaları yaşanmayacak. Köprülü kavşak, trafiği akıcı hale getirirken, aynı anda zamandan ve yakıttan da tasarruf sağlayacak. D-130’daki kavşak projesi tamamlandığında özellikle şehirlerarası taşımacılık yapan araçlar tarafından trafik yoğunluğu oluşturulan bölge rahat bir nefes alacak. Proje ile Yüzbaşılar’daki trafik ışıkları da ortadan kalkacak. Yalova ve İzmit yönlü dönüşler köprü altındaki dönel kavşaktan yapılacak.

 

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.7530 TL 6.7261 TL
Euro
EURO
7.5688 TL 7.5386 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA