Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 01.06.2020 SAAT 16:05:50
Advert
Advert
 

Hal esnafı 10 günlük eylem hazırlığında

Kocaeli Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği (KOMESKOM) tarafından düzenlenen toplantıda yeni hal yasasını protesto etmek amacıyla 10 gün hal kapatma eylemi yapmaya hazırlandıkları ifade edildi.
Hal esnafı 10 günlük eylem hazırlığında
Advert

Arif BULUT  -Kocaeli Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği (KOMESKOM) tarafından düzenlenen Yeni Hal Yasası Bilgilendirme Toplantısı Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) Burhan Kasım Meclis Salonunda gerçekleşti. Toplantıya; Büyükşehir Belediyesi Haller Müdürü Ayhan Acar, TÜRKHAL Federasyonu Genel Başkanı Yüksel Tavşan, Federasyon Baş Yardımcısı Sedat Toktürk, Bayrampaşa Dernek Başkanı Nevzat Dayan, Kadıköy Dernek Başkanı Mevlüt Yılmaz, Gebze Dernek Başkanı Zafer Koçak, Sakarya Dernek Başkanı İdris Toska, Yalova Dernek Başkanı İsmail Aslan ve dernek üyeleri katıldı.  Programda konuşan Kocaeli Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Hüseyin Balkaya çıkması beklenen yasaya karşı 10 günlük hal kapatma eylemi yapmak istediklerini bunun için federasyon başkanın onayı beklediklerini söyledi. 

 


BİR EL BOMBASI


Toplantıda konuşan Sebze ve Meyve Komisyoncuları Kadıköy Dernek Başkanı Mevlüt Yılmaz, “Yazın domates fiyatlarının yükselmesi ve sonrasında hazine maliye bakanın konuyla ilgili enflasyonla mücadele programı kapsamında hal yayası değiştirileceğini hallerin kuruluş esasın temsil eden komisyonculuk sisteminin kaldıracağını söylemesi bizi üzdü. Ekonomide bozukluk olduğunda haller piyasası gündeme gelir hal yasası gündeme gelinde hedefe komisyoncular oturtulur. 2010 da 5957 yasa ile tüccarla da hal sistemine sokuldu. Bizfederasyon yönetim kurulu olarak bakanlıkla istişareye geçtik. Birkaç görüşmeden sonra taslak geldi. Taslak tam bir el bombası. Bu işi yapanların tamamın kör kuyuya attılar. Hal özelleştirilecek komisyonculuk kaldırılacak ve hallerdeki sistem değişecek. Devirler kaldırılacak” dedi. 


DEVLETİN BU İŞE EL ATMASI LAZIM


Yılmaz konuşmasının devamında “Bizi direk ilgilendiren hallerin özelleştirilmesi. Ben kökünden dibinden karşıyım. Bu kesinlikle olmaz. Olursa bu iş biter. Lami cimi yok. Üretici de biter tüketici de biter. Biz pazarcılara her zaman sahip çıkmamıza rağmen suçu bize atar. 1 TL ye domates alan vatandan 11 TL’ye alacak. Kiralarımız 10 kat artacak. Yap İşlet Devret Yap İşlet Bitir olacak. Haller sosyal hizmet alanlarıdır. Devletin bu işe el atması lazım. Hiçbir şekilde göz boyayıcı iyileştirmelerde bu işin içinden çıkamayız. Özelleştirmeye karşı çıkmamız lazım. Sektör olarak aksi takdirde çok yara alırız. Birlik beraberlik içinde Türkiye’de çatlak vermeden karşı çıkmamız lazım. Devlet halkının sağlıklı ve ekonomik beslenmesini ilke olarak kabul etmesi lazım. Gelecekteki hal modeli de bu olmalıdır.” İfadelerini kullanıdı.

 


YASAYI ÇIKARAN FETÖCÜLER 


Yılmaz’ın ardından konuşan Bayrampaşa Dernek Başkanı NevzatDayan ise “Bu yeni çıkan hal yasası üreticiyi bitirme noktasına getiriyorlar. Biz de üretici pazarı olduğumuz için üreticiyi savunuyoruz” dedi. Gebze Dernek Başkanı Zafer Koçak, “Bu çok büyük bir sorun. Bizim bu işi bitirmişler. Her şeyi elimizden alıyorlar. Devir hakkı verseler ne olur vermeseler ne olur. Bizi bitiriyorlar. Davamıza sahip çıkalım. Bundan önceki yasa en büyük yasaydı. Bu yasayı çıkaran FETÖ’cüler şu anda içerde. Bize sahip çıkan yok. Biz ikiye bölünmüşüz. Taksici kadar değerimiz yok. Biz bu kadar insana ekmek ve iş veriyoruz. Biz mafya olmuşuz çıkmışız. Bundan önceki yasayı savunalım. Bu bizim de halkın da kurtuluşu. Eski yasanınaynen devam etmesini istiyoruz” dedi. 

 


MÜCADELE EDECEĞİZ 


Program sonunda konuşan TÜRKHAL Federasyonu Genel Başkanı Yüksel Tavşan ise, “2 ay kadar önce sayı berat Albayrak tarafından birden bire gündeme getirildi. Anlaşılıyorki daha önce çalışma varmış Sayın bakana rapor verilmiş. Hepimiz şoke eden hallerle ilgili kararla karşı karşıya kaldık. Biz STK’yız. Mücadele edeceğiz. Demokratik yapıda hukuki yasa içinde sonuna kadar götürmeliyiz. Haller belediyelerdeydi. Bundan sonra özelleştirme söz konusu deniliyor. 175 hal var. 30 civarı hale düşürüleceği ifade ediliyor. Halk komisyonculuğu sistemden kaldırılıyor. Tüccar olarak devam edecek. 30 halin dışında kalan yerler toptan gıda satış sitesi olarak devam edecek.Devir hakları olmayacak. Dernekler kapatılıyor. Odalarla devin edin deniliyor. Üretici ve üretici birliklerinin satışına öncelik verilecek” dedi. 

 

 

 

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8283 TL 6.8011 TL
Euro
EURO
7.5974 TL 7.5671 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA