Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 19.07.2019 SAAT 15:49:37
Advert
 
Advert

Asgari ücret açıklandı gözler işverenlerde

Sendikalar ve siyasi partiler asgari ücretin 417 lira yükseltilerek 2 bin 20 liraya çıkartılmasından kısmen memnun ama asıl sorun işverenlerin bundan sonra işçi çıkartarak daralmaya gitmesi. Sendikalar bu konuda endişeli.
Asgari ücret açıklandı gözler işverenlerde

Süriye ÇATAK TEK  -Milyonlarca çalışanın sabırsızlıkla beklediği asgari ücret zammı açıklandı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk başkanlığında toplanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu asgari ücret zammını 2 bin 20 lira olarak açıkladı. Yüzde 26 oranında zam yapılan asgari ücret özellikle sendikaların taleplerini bir nebze de olsa karşıladı. Sendikaların asıl sıkıntısı bundan sonra asgari ücretli iş yerlerinde işverenlerin işçi çıkarmasının önüne nasıl geçileceği oldu. 

 

TOPLUMUN BEKLENTİSİNİ KARŞILIYOR 


1603 lira net olan asgari ücret, 417 lira yükseltilerek 2 bin 20 liraya yükseltildi. Asgari Ücret Tespit Komisyonunda yer alan Türk-İş, 2 bin liranın altında bir artışı kabul etmeyeceklerini belirtmişti. Komisyonun açıklamasının ardından Türk-İş rakamın kabul edilebilir olduğunu söyledi. Konu ile ilgili ilk açıklamayı yapan AK Parti İl Başkanı Abdullah Eryarsoy, toplumun beklentisi doğrultusunda bir rakamın açıklandığını kaydetti. 

 

BAŞARILI BİR ÇALIŞMA OLDU 


Asgari ücret ile ilgili ilk açıklamayı yapanlar arasında yer alan Türk-İş Kocaeli İl Temsilcisi Yakup Yıldız, “Türk-İş olarak yeni dönem asgari ücretin belirlenmesi için 2018 yılında gerçekleşen enflasyonun altında kalmamasını istedik. Üçlü komisyonun yaptığı çalışmanın ardından asgari ücret 417 lira artış ile 2 bin 20 lira seviyesine getirildi. Komisyonun artışını olumlu buluyorum. 7 milyon asgari ücretli nefes alacak seviyeye geldi. Sosyal sahada 7 milyon dolayındaki asgari ücretli bu kadar yükselmesini beklemiyordu. Komisyon başarılı bir çalışma yaptı. Hayırlı olmasını diliyorum” dedi. 

 

İŞVERENLER İŞÇİ ÇIKARMAMALI 


Asgari ücretin DİSK’in beklentisinin altında olduğunu söyleyen DİSK Bölge Temsilcisi Vedat Küçük, “Biz asgari ücretin net 2 bin 800 lira olmasını istedik. Bekar 20 bun 20, 3 çocuk sahibi olan 2 bin 150 lira AGİ dahil olacak. 4 kişilik bir ailenin 2 bin lira ile geçinmesi çok zor. Bu krizi insanlara daha az hissettirecek bir rakamın olmasını daha olumlu olacağını düşünüyoruz. İşverenler her şeyi fırsata çeviriyor. İşsizlik fonunda biriken paranın sermayeye nasıl aktarıldığını biliyoruz. Hükümetin işverenlere aktarma yapacağını düşünüyoruz. Sıkıntılı bir süreç yaşanacağını düşünüyoruz. Bu ülkedeki krizi tetikleyecektir. Üretilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Tehlikeli dönemdeyiz” dedi. 

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.6502 TL 5.6276 TL
Euro
EURO
6.3550 TL 6.3296 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA