Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 19.07.2019 SAAT 15:54:24
Advert
 
Advert

Asgari ücret artışı olumlu

KSO Ayhan Zeytinoğlu asgari ücretteki artışın mevcut enflasyon oranının üzerinde olmasını çalışanlar adına memnuniyetle karşıladığını vurguladı
Asgari ücret artışı olumlu

KOCAELİ Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, yeni yıldan itibaren asgari ücretin net 2 bin 20 lira olarak belirlenmesine ilişkin, artışın mevcut enflasyon oranının üzerinde olmasını çalışanlar adına memnuniyetle karşıladıklarını belirtti. Zeytinoğlu yaptığı açıklamada, Asgari Ücret Tespit Komisyonunun bugün aldığı kararla asgari ücretin 2019 yılında brüt 2 bin 558 lira, net 2 bin 20 lira olarak belirlediğini anımsattı. "Artışın mevcut enflasyon oranının üzerinde olmasını çalışanlarımız adına memnuniyetle karşılıyoruz" ifadesini kullanan Zeytinoğlu, kısa vadede yansıtılan zamların bilhassa iç pazara çalışan firmaların rekabet gücünü zorladığını kaydetti. 
İŞSİZLİK ARTMAMALI
Ayhan Zeytinoğlu, bu zamlarla mevsimsel nedenlerle de artışa geçen işsizlik oranının daha da artmasından endişe duyduklarını dile getirerek, şu değerlendirmede bulundu: "Ancak Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı asgari ücret desteğiyle ilk defa işe alınacakların vergi giderlerinin devlet tarafından karşılanmasına yönelik desteklerin bunu minimize edeceğini düşünüyoruz. Bölgesel teşviklerin bir yıl daha uzatılacak olmasını olumlu buluyoruz. Bu yıl 9 ay olarak uygulanan asgari ücret desteğinin 2019'da 12 ay boyunca devam edecek olması, enflasyon üzerinde yapılan asgari ücret artışında işverene destek sağlayacaktır. Bununla birlikte 2019-2020'de ilk defa işe alınacak işçinin sigorta-vergi giderinin devlet tarafından karşılanmasını da yine olumlu değerlendiriyoruz."
SANAYİCİ DE BEKLİYOR
KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, elektrik ve doğal gaz indirimlerinin sanayide de uygulanmasının gerekliliğine değinerek, şunları kaydetti: "Cumhurbaşkanımız tarafından yılbaşından itibaren konutlarda elektrik ve doğalgaz kullanımında yüzde 10 indirim yapılacağı açıklandı. Enerji fiyatlarında konuta uygulanan indirimleri olumlu bulmakla beraber söz konusu indirimlerin sanayiye de yansıtılmasını gerektiğini düşünüyoruz."

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.6502 TL 5.6276 TL
Euro
EURO
6.3550 TL 6.3296 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA