Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 02.04.2020 SAAT 14:44:23
Advert
 

Bıçak sırtı bu rakam ne anlama geliyor?

Bıçak sırtı bu rakam  ne anlama geliyor?
rek

Yaklaşık 15 gün önce “Asgari Ücret Kaç Para Olmalı?” başlıklı bir yazı yazmıştım. Orada 

“Üç rakamsal eşiğe dikkat etmek lazım” diyerek şu vurguları yapmıştım:

“BİR- Baz alınacak en temel rakam açlık sınırı.

Birleşik Metal İş’in araştırmasına göre bu rakam bin 916 TL.

Yeni belirlenecek rakam bunun altına kesinlikle inmemeli.

Vicdani, ahlaki ve insani olan budur…

İKİ- Yeni rakam psikolojik eşiğin üstünde olmalıdır.

Nedir buradaki psikoljik eşik?

Çok belli ki 2 bin TL bu görüşmelerin psikolojik eşiğidir.

ÜÇ- İşverenlerin dünya ölçeğinde rekabetine balta vurmamalı. İşverenlerin beklentisi 1800- 1850 lira. “Fazlası işverenin dengesini bozar” diyorlar.

Bence asgari ücret en az 2 bin 500 TL olmalı. Ama realite böyle olmayacak.  Bu rakamsal eşikleri harmanladığımızda ve Türkiye şartları gözöne alındığında bin 950 TL ve 2 bin 50 TL arasında  bir rakam belirlenecek diye düşünüyorum. Tarafların çok içine sinmese bile kimse de itiraz etmez.

Daha azı asgari ücretlinin kayıplarını telafi edemez ve ciddi reel kayıp olur.

Daha çoğuna işveren cephesinden acayip bir itiraz gelir.”

***

Sonuç ne oldu?

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücret tutarı. 2019 yılı için 2 bin 20 TL olarak belirlendi.

Yani;

Artış yüzde 26…

Reel artış  417 TL…

Brüt asgari ücret 2,558 TL…

***

Yani psikolojik eşik için işçileri rahatlatacak bir rakam seçildi. İşvereni rahatlatmak için de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2018 yılında dokuz ay olarak uygulanan asgari ücret desteğinin 2019 yılında 12 ay boyunca uygulanacağını açıkladı.

Yani bıçak sırtı bu rakam ile “ne şiş yansın ne kebap” dendi…

 

Kahraman’ın önemli kararı

ve sağlık sektörünün sorunları

Dr. Halil İbrahim Kahraman bu kentin yakından tanıdığı biri. Siyasi, sosyal yanı çok güçlü olan Kahraman, 1983 yılından bu yana da  aynı zamanda kurucusu ve sahibi olduğu Kocaeli Tıbbi Tahlil Laboratuvarı’nı işletiyordu.

Kahraman labaratuvarı kapatma kararı almış. Bundan sonra ortaklığı da bulunan Özel Cihan Hastanesi’nde görev yapacak.

***

Halil İbrahim Kahraman, yerel basında yazılar yazdığı gibi yazılanlara da karşı da her zaman yapıcı eleştirel bakışıyla duyarlılık göstermiş bir entelektüel…

Sağlık sektöründeki sıkıntıları da kendisinden sık sık dinledim.

Dr. Halil İbrahim Kahraman labaratuvarını kapatırken de yazısında sağlık sektöründeki sıkıntılara dikkat çekmiş.

Telefonlaştık.

Geçmişte Aydınlar Ocağı’nın sitesinde yazdığı yazıları da hatırlattı. Ben köşe yazısını erkenden vermiş olmamak için bir bölümünü alıntılıyorum:

“Muayenehanelerde verilen sağlık hizmetinin, sağlıklı ve güven vericiliği yanında hastalar için de yerindeliği ve gereksiz işlemlerin en az olması yönü ile de verimliliğinin daha yüksek olduğuna inanıyorum. Bu verimlilikte hekimliğin sanat yönünün daha çok kullanılabilmesinin etkili olduğuna inanıyorum. Bugünkü sistemde ise hekimliğin sanat yönü giderek daha az kullanılmaktadır. Aile hekimlerimiz de, kamu hastanelerinde çalışan hekimlerimiz de, özel hastanelerde çalışan hekimlerimiz de çalışma şartları sebebiyle hekimlik sanatını uygulamaktan giderek uzaklaşmaktadır.  Şu anki sistemin getirdiği mecburiyetlerin de etkisiyle hekimliği daha çok tetkik ve görüntüleme istemek ve sonuç raporlarını değerlendirmek tarzının hastalar için daha az güven verici, ekonomiklik yönü ile de daha maliyetli ve zahmetli olduğu düşüncesindeyim.”

***

Vurgu yaptığı gibi 31 Ağustos’da “Kıdemli Bir Hekim Gözüyle Sağlık Hizmetlerimiz” başlıklı yazısında ne yazdığına bir bakalım:

“Hastalarda güvensizlik oluşmasında hekim-hasta ilişkisindeki bu önemli sevgi-şefkat duygusunun kurulamaması yatar. Çünkü hasta-hekim ilişkisinde maalesef performans dediğimiz ve hastayı puan alma aracı haline getiren bir sürece girilmiştir.

Hekimlik mesleği para kazanıp zengin olmak yolu değildir ama kendi statüsüne uygun bir ekonomik imkân ve güvencesi mutlaka olmalıdır. Yeni sistemde hekimlik, performans uygulaması ile yaptığı her işten puan kazanan, puan kazandırması gereken bir konuma konulmuştur. Performans sisteminin bu yönü ile ve ayrıca mesleki uygulamalardaki riskleri ve zorlukları yönü ile düzeltilmesi gereken yönleri mevcuttur. Meslek etiği yönünden de sistemin düzeltilecek yerleri vardır. Hekimler bu sistemde kamu hastaneleri ve özel hastanelere mecbur bırakılmışlardır.Halbuki bu meslek,özellikle bazı branşları ile bağımsız-birebir(tam gün muayenehane)uygulanacak bir meslektir.Bir hekim istediğinde bağımsız da çalışabilmeli, yeni sisteme bu imkanı sağlayan düzenlemeler konulmalıdır.

BİR- Sağlıkta dönüşümün başladığı 2003 yılından sonraki uygulamalar gözden geçirilmeli, sistemin aksayan ve yanlış yönleri  düzeltilmelidir.Nitekim sağlık bürokrasisini artıran genel sekreterlik kurumlarının kaldırılacağı bilgisi buna güzel bir örnektir.Ama öncelikle hekimlerin özlük haklarındaki iyileşme mutlaka yapılmalıdır.

İKİ- Malpraktis denilen hekim hatalarının değerlendirildiği alandaki olumsuzluklar, hekimleri defansif bir çalışma tarzına yöneltmiştir. Hekimler artık kanıta dayalı hekimlik yapmak adına steteskopunu, refleks çekicini bir kenara bırakıp laboratuar, skopi, rontgen birimlerinden gelen raporlarla mesleklerini icra eder hale gelmişlerdir. Bu mesleğin bu yönü ile de daha özgür,hem hasta hem de hekim için daha güven içinde uygulanabileceği düzenlemeler yapılmalıdır.”

***

Sonuç olarak Kahraman şöyle diyor:

“Sağlık Bakanlığı’mızın sağlık sistemimizi yeni bir bakışla yeniden gözden geçirmesine ihtiyaç vardır. Devlet hastaneleri, Tıp fakülteleri, özel hastaneler, muayenehane hekimliği dahil oluşan sorunlar tespit edilmelidir. Bu tesbitler  ışığında  hekim, hasta ve kurum memnuniyetini artıran, sağlıkta önce insan sağlığını hedefleyen   yeni  uygulamaların getirilmesine ihtiyaç vardır.”

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
Sizce, Kocaeli'deki yapılar depreme karşı yeterince güvenli mi?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.6647 TL 6.6381 TL
Euro
EURO
7.2996 TL 7.2705 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA