Advert Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 19.06.2019 SAAT 16:44:19
Advert
 
Advert Advert

Kandıra’da son nokta

Birleşik Metal-İş Sendikasında örgütlendikleri için işten çıkartılan Kandıra Yüksel Endüstri işçileri açtıkları davayı kazandı. Bölge mahkemesi işçileri işe iade ettiği gibi bir de 16 aylık maaş tutarında sendikal tazminata mahkum etti.
Kandıra’da son nokta

Süriye ÇATAK TEK  -Birleşik Metal-İş Sendikası Kandıra’da bulunan Yüksel Endüstri’de 2016 yılında örgütlenme çalışmalarını yapan ve yetki için bakanlığa başvurdu. Yetki başvurusunu öğrenen işveren işçileri tek tek işten atmaya başladı. İşten çıkartılan 64 işçiler ve sendika fabrika önünde OHAL’e rağmen günlerce direndi. Hukuki süreci başlatan işçiler davayı kazandı. Bölge mahkemesinde görülen davanın son duruşmasında alınan karar işvereni örgütlenme özgürlüğünü engellediğini açıkça ortaya koydu ve işvereni sendikal tazminata mahkum etti. 

 

ÖRNEK KARAR 


Yüksel Endüstri önünde günlerce eylem yapan ve yaptıkları eylem sonucunda gözaltına alınıp günlerce nezarette kalan işçiler davayı kazanmanın sevincini yaşıyor. Bölge Mahkemesi bugün aldığı örnek kararla işçilerin haklılığını bir kez daha ortaya koydu. Mahkeme işçilerin mücadelesini haklı bularak, tazminatsız işten çıkartılan işçileri işe iade etti. Aynı zamanda işvereni 16 maaş tutarında sendikal tazminat ödemeye mahkum eden mahkeme işçilerin örgütlenme özgürlüğünü elinden alan işvereni mahkum etti. 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.8712 TL 5.8477 TL
Euro
EURO
6.5766 TL 6.5503 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA