Advert Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
Advert
TARİH 21.01.2019 SAAT 17:56:27
Advert
 
Advert

Kandıra’da son nokta

Birleşik Metal-İş Sendikasında örgütlendikleri için işten çıkartılan Kandıra Yüksel Endüstri işçileri açtıkları davayı kazandı. Bölge mahkemesi işçileri işe iade ettiği gibi bir de 16 aylık maaş tutarında sendikal tazminata mahkum etti.
Kandıra’da son nokta

Süriye ÇATAK TEK  -Birleşik Metal-İş Sendikası Kandıra’da bulunan Yüksel Endüstri’de 2016 yılında örgütlenme çalışmalarını yapan ve yetki için bakanlığa başvurdu. Yetki başvurusunu öğrenen işveren işçileri tek tek işten atmaya başladı. İşten çıkartılan 64 işçiler ve sendika fabrika önünde OHAL’e rağmen günlerce direndi. Hukuki süreci başlatan işçiler davayı kazandı. Bölge mahkemesinde görülen davanın son duruşmasında alınan karar işvereni örgütlenme özgürlüğünü engellediğini açıkça ortaya koydu ve işvereni sendikal tazminata mahkum etti. 

 

ÖRNEK KARAR 


Yüksel Endüstri önünde günlerce eylem yapan ve yaptıkları eylem sonucunda gözaltına alınıp günlerce nezarette kalan işçiler davayı kazanmanın sevincini yaşıyor. Bölge Mahkemesi bugün aldığı örnek kararla işçilerin haklılığını bir kez daha ortaya koydu. Mahkeme işçilerin mücadelesini haklı bularak, tazminatsız işten çıkartılan işçileri işe iade etti. Aynı zamanda işvereni 16 maaş tutarında sendikal tazminat ödemeye mahkum eden mahkeme işçilerin örgütlenme özgürlüğünü elinden alan işvereni mahkum etti. 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Advert
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.3546 TL 5.3332 TL
Euro
EURO
6.0914 TL 6.0671 TL
Anket
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
ANIT MEDYA