Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 24.06.2019 SAAT 23:26:21
Advert
 
Advert

Döner sermaye sistemi iflas etti

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, döner sermaye sisteminin iflas ettiğini kaydederek, sorunun çözümü için Sağlık Bakanlığı’na çağrıda bulundu
Döner sermaye sistemi iflas etti

TÜRK Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı, Türkiye Kamu Sen Denetleme Kurulu Üyesi, Kocaeli İl Temsilcisi Ömer Çeker, döner sermayede yaşanan sorunlarla alakalı bir açıklama yaptı. Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Poliklinikler girişinde yapılan açıklamada Çeker şunları söyledi: “Bugün geldiğimiz noktada hastanelerde görev yapan sağlık çalışanlarına performansa dayalı ödenen döner sermaye ücretleri 5 ile 6 TL gibi trajikomik düzeylere indi. Muayene, ameliyat ve tüm tıbbi hizmetlerde çok büyük artışlar olmasına rağmen sağlık çalışanlarının döner sermayeleri güneş görmüş kar taneleri gibi eridi.

 

KÖKLÜ DEĞİŞİKLİK


Üçüncü basamak sağlık kuruluşlarında iş yükü çok, hasta potansiyeli haddinden fazla olduğu halde çalışanlar diğer hastanelere oranla daha fazla döner sermaye ek ödemesi alması gerekirken sistemden kaynaklanan sorunlar nedeni ile üçüncü basamak sağlık kuruluşlarında görev yapanlar sabit ek ödeme dışında yaklaşık hiç döner sermaye ek ödemesi almamaktadırlar. Sağlık Bakanlığı yetkilileri soruna çare aramadılar, çözüm üretemediler. Pansuman bile sayılamayacak tedbirler büyük çözümler gibi kamuoyuna sunuldu. Her seferinde bunların bir işe yaramadığı görüldü. Çalışanlar adına, Bakanlık yetkililerine defalarca bu sorunu çözün, sistem kötüye gidiyor dememize rağmen yetkililer çağrılarımıza kulak tıkadılar. Kısacası su kovası doldu, taştı. Performansa dayalı döner sermaye sistemini köklü değişikliklerle düzeltmek mümkün olacaktır.

 

 

ORANLAR YÜKSELTİLMELİ


Bu yapılırken de çalışan sistemin ana ekseni olmalı ve merkezine konmalıdır. Çalışanların katkıları ile elde edilen, alın teri olan döner sermayelerin dağıtım oranları yükseltilmeli, adaletli dağıtımı sağlanmalı, döner sermaye komisyonlarının toplantıda almış oldukları kararlar kurum personelinin görebileceği şekilde kurumlarda ilan panolarına asılmalı. Çalışanlara ödenen döner sermaye ücretlerini makul bir düzeyde tutarak ve emekliliklerine de yansımasını sağlayacak adaletli bir sistem acilen çalışma hayatına uyarlanmalıdır. 

 

MUAF TUTULMALIDIR


Çalışanlara döner sermaye ödemesi yapılmayan kurumlarda çalışanlara sabit ek ödeme adı altında ücret ödenmektedir. Denge tazminatı gelir vergisine tabi değildir. Hiç bir ad altında da her hangi bir kesinti yapılmamaktadır. Döner sermayesi olmayan kurumlar eylül ve ekim aylarında gelir vergisi dilimine girer iken sağlık çalışanları ise döner sermaye ek ödemeleri nedeniyle nisan ve mayıs aylarında vergi dilimine girmektedirler. Bu nedenle sağlık çalışanları diğer kamu çalışanlarına nazaran haksız bir şekilde ekonomik kayıpları olduğu için mağdurdurlar. Sağlık çalışanlarına ödenen döner sermayeden denge tazminatı kısmına tekamül eden kısmı gelir vergisinden muaf tutularak denge tazminatı üzerinde olan kısımdan gelir vergisi alınmalıdır. Bu da sağlık çalışanının aylık gelirinin yüzde 20 ile 30 artması demektir. Sağlık Bakanlığı konu hakkında gerekli düzenlemeleri yaparak sağlık çalışanların mağduriyetine son vermelidir. Türk Sağlık Sen olarak konunun takipçisi olacağız.  

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.7633 TL 5.7403 TL
Euro
EURO
6.5625 TL 6.5363 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA