Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 04.06.2020 SAAT 10:07:02
Advert
Advert
 

On binlerce mühendis hak kaybına uğrayacak

Gıda Mühendisleri Odası Kocaeli Temsilciliği, Asgari Ücret Protokolünü ivedilikle yeniden uygulamaya almasını talebiyle İzmit Merkez PTT önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdikten sonra kurumu göreve çağırmak için faks çekti.
On binlerce mühendis hak kaybına uğrayacak
Advert
Arif BULUT  -TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Kocaeli Temsilciliği tarafından Asgari Ücret Protokolünü ivedilikle yeniden uygulamaya almasını talebiyle İzmit Merkez PTT önünde bir basın açıklaması gerçekleştirildikten sonra kurumu göreve çağırmak için faks çekildi. GMO Kocaeli Temsilcisi Sema Kopal tarafından gerçekleştirilen basın açıklamasına oda üyelerinin yanı sıra; Makine Mühendisleri Odası Kocaeli Şubesi, Birleşik Metal İş Sendikası Kocaeli Şubesi, Nakliyat İŞ Sendikası temsilcileri de katıldı.
 
 
ÖNEMLİ ADIMLAR ATILMIŞTIR
 
 
Basın açıklamasını okuyan Gıda Mühendisleri Odası Kocaeli Temsilcisi Sema Kopal; Mühendis, mimar ve şehir plancıların düşük ücretlerle çalıştırılmasının ve alınan ücretlerin Sosyal Güvenlik Kurumu’na eksik bildirilmesinin önüne geçmek için TMMOB, Sosyal Güvenlik Kurumu ile 31 Temmuz 2012 tarihinde bir protokol imzalandığını hatırlatarak,“Protokole göre, TMMOB her yıl mühendis, mimar ve şehir plancıları için asgari ücret seviyesi belirleyerek Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildiriyordu. Sosyal Güvenlik Kurumu da bizlerin ücretlerinin TMMOB tarafından kuruma iletilen asgari ücretlerin altında olmaması için gerekli tedbirleri almakla, denetim görevini yerine getirmekle yükümlüydü. Protokolün imzalanmasının ardından yürütülen çalışmalar sonucu meslektaşlarımızın TMMOB tarafından duyurulan ücretin altında işe başlatılması ve SGK’ya eksik prim ödenmesinin önüne geçilmeye çalışılmış, kayıt dışılığın önlenmesi konusunda önemli adımlar atılmıştır” dedi 
 
 
 
 
ONBİNLERCE MÜHENDİS HAK KAYBINA UĞRAYACAK
 
 
Protokol hükümleri gereği tek taraflı iptal işlemi mümkün olmamasına rağmen İşbirliği Protokolü SGK tarafından 9 Haziran 2017’de tek taraflı olarak feshedildiğini söyleyen Kopal, “Protokolün iptal edilmesi, meslektaşlarımızın hak kaybına uğramasına, çalışma yaşamında düşük ücretlere mahkûm edilmesine, sigorta primlerinin düşük yatırılmasına, güvencesiz çalışmaya sebep olmaktadır. Protokol yeniden imzalanmadan bu şekilde devam ederse, 2019 yılında daha da ağırlaşacak olan ekonomik krizin etkisiyle meslektaşlarımızı zor günler beklemektedir. On binlerce mühendis, mimar ve şehir plancısının gittikçe artan kayıt dışı çalışmasını önlemek, güvenceli çalışmak ve insanca yaşamak için TMMOB ile SGK arasındaki İşbirliği protokolünün acilen yeniden yürürlüğe konulmasını istiyoruz” diye konuştu. 
 
 
SGK’YI GÖREVE DAVET EDİYOYORUZ
 
 
"SGK’yı göreve çağırıyoruz, imzasına sahip çıkmaya davet ediyoruz” diyen Kopal, “Biz mühendislerin en önemli sorunlarından biri de kamuda yeterli sayıda atamamızın yapılmamasıdır. Örneğin, adından gıda çıkarılan Tarım ve Orman Bakanlığında 2017 sonu itibarıyla istihdam edilen 18 bin 605 mühendisin sadece 2 bin 252’si gıda mühendisidir. Her yıl 3 bin 500 kadar gıda mühendisi mezun olmaktadır. Ailelerinin binbir fedakarlıkla okuttuğu genç mühendisler işsizlik cehennemine atılmaktadır. 2018 yılında en az 5 bin gıda mühendisi atama beklerken sadece 2 gıda mühendisi atanmıştır. Gıda güvenliğinin etkin bir şekilde sağlanabilmesi için gıda mühendislerinin kamuda atanması giderek daha büyük bir ihtiyaç ve zorunluluk haline gelmektedir. İşbirliği protokolünü acilen yeniden uygulamasını talep ediyoruz” şeklinde konuştu. 
 
 
 
Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.7530 TL 6.7261 TL
Euro
EURO
7.5688 TL 7.5386 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA