Advert Advert
Advert Advert
TARİH 30.09.2020 SAAT 02:56:25
Advert
 

Nitelikli iş gücü için önemli teşvikler var

Nitelikli iş gücü için önemli teşvikler var
Advert

İl İstihdam Kurulu toplantısında 2017 yılının yılsonu bilançosu açıklandı. 2018 yılında istihdam seferberliği çerçevesinde yapılan teşviklerinde anlatıldığı toplantıda özellikle nitelikli iş gücü için önemli destekler var. İş başı eğitiminden yararlanan kadınların çocuklarına bakılması için 405 lira bakım parası verilecek

Süriye ÇATAK TEK - İl İstihdam Kurulu Toplantısı Vali Hüseyin Aksoy’un Başkanlığında gerçekleştirildi. 2017 yılı yılsonu rakamlarının konuşulduğu toplantıya, Büyükşehir Genel Sekreteri İlhan Bayram, KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, KOTO Başkanı Necmi Bulut, KOÜ Genel Sekreteri Yrd. Doç. Dr. Fatih Akbulut, Gebze Teknik Üniversitesinden Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan katıldı. Toplantıda Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Ulvi Yılmaz, kurumun yılsonu rakamlarını açıkladı. 2017 yılında kuruma kayıtlı olan işsiz sayısı 56 bin 95 iken, kurum tarafından 59 bin 312 kişi işe yerleştirildi.

KAÇAK İŞÇİ ÇALIŞTIRANLARA CEZA

Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Hüseyin Aksoy, Çalıma ve İş Kurumu’nun 2017 rakamlarını açıkladı. 2017 yılında kuruma işverenlerden 134 bin 212 açık iş talebi geldiğini söyleyen Aksoy, “Bu taleplerin önemli bir bölümüne karşılık verildi. 59 bin 312kişi işe yerleştirildi. Kurumumuzda şu anda 56 bin 95 kayıtlı işsiz bulunuyor. Müdürlüğümüz bu yıl işsizlik maaşı için başvuran 17 bin 507 kişinin 12 bin 174’üne toplam 139 milyon 236 bin 505 lira işsizlik ödeneği verdi. Bu yıl 9 bin 255 kişiye meslek edindirme kursu verildi. Ayrıca kurumumuz yancı işçileri kaçak çalıştıran 506 firmaya 12 milyon 262 bin lira ceza kesti” dedi.

YENİ KARARLAR ALINDI

Aksoy’un açıklamasının ardından Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Ulvi Yılmaz, “19 binin üzerinde iş yerine ziyaretlerde bulunarak iş gücü piyasasının taleplerini ortaya çıkardıklarını söyledi. Bu yıl önümüze aldığımız hedeflerden biri engelli ve eski hükümlü çalıştırmayan kurumlarla ilgili işlemlerdir. İstihdam Fuar’ın yapılması ve sekreterye işlemlerinde koordinatör olarak kurumumuzun protokol yapması. Toplum Yararına çalışma ile ilgili ödenek talep ettik. Ödenek geldiğinde bize yetki verilmesin istedik. Geçtiğimiz yıl 4 binin üzerinde toplum yararına çalışan istihdam edildi. Eski hükümlü ve engellileri çalıştırmayan kurumlardan kesilen cezanın kullanılması için çalışma yapılacak sakatlar derneği ve sivil toplum kuruluşlarına destek verilecek” dedi.

KADINLARA 405 LİRA DESTEK

İstihdam seferberliği ile ilgili 2018 yılında yapılacak çalışmalarda toplantıda anlatıldı. İşverenlere asgari ücret üzerinden her çalışan için verilen vergi ve sigorta maliyetleri 2018 yılında da verilecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın destekler için geçtiğimiz yıl ilave bir istihdam verirken, bu yıl ilave 2 istihdam hedefi verdi. Kurumun açtığı kurslara katılan gençlere 54 lira cep harçlığı 61 lira 65 kuruşa çıkarıldı. İş başı eğitiminden yararlanan kadınlara bakıma ihtiyacı olan çocukları için 405 lira bakım parası verilecek.

YENİ TEŞVİKLER VAR

Mesleki eğitim ve iş becerisi geliştirme projesinde sanayinin istediği eğitimli iş gücü eğitimine katılanlara daha önce 45 bira cep harçlığı da 65 lire 65 kuruşa yükseltildi. Bilişim sektöründe eğitim alacak kişilere eğitim kuponu verilecek ve akredite edilen kurumlardan eğitim alabilecekler. Engellilere kendi işini kurma desteği 36 bin liradan 50 bin liraya çıkarıldı. İstihdam seferberliğinde Kadınlar, engelliler ve gençler için teşvik 18 aya kadar çıkartılacak. Normal çalışanlar için yine teşvik 12 ay olacak.

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.8338 TL 7.8025 TL
Euro
EURO
9.1583 TL 9.1217 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA