Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 18.07.2019 SAAT 02:18:03
Advert
 
Advert

Tarımın her alanına Büyükşehir desteği

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanlığı ve Tarımsal Hizmetler Şube Müdürlüğü, tarım ve hayvancılığı geliştirme, destekleme projelerini kapsamında çiftçiye 2018 yılında önemli destekler verdi.
Tarımın her alanına Büyükşehir desteği

Kocaceli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli’de tarımın her alanına desteğini sürdürdü. Köylerdeki tarımsal sulama ve hayvanların içme suyu ihtiyaçlarından, çiftçinin ekipmanına kadar, tarımın her alanına katkı sunuldu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 2018 yılı içerisinde yapılan çalışmaları ile tarım ve hayvancılıkla uğraşan çiftçilerin yanında oldu. Bu kapsamda Kocaeli’de tarım ve hayvancılık konularında veri tabanı oluşturdu. Bu veri tabanı ile kentin her yıl güncellenen tarım ve hayvancılık haritası hazırlandı. Tarım akademisi adıyla çiftçi eğitim merkezleri kurularak çiftçilere uygulamalı eğitimler verildi. Bu kapsamda 350 mahallede 2 bin 500 çiftçiye bitkisel üretim danışmanlık desteği ve bin 500 hayvancılık işletmesine koruyucu veteriner hekimlik desteği verildi. 

 


BOŞ ARAZİLER AĞAÇLANDIRILDI


Kullanılmayan köy arazileri ağaçlandırılarak 364 dekarda 9 bin fidan dikimi gerçekleştirildi. Meyveciliği geliştirmek için 2014 yılından itibaren başta ceviz olmak üzere bin 50 çiftçiye yüzde 50 hibeli 180 bin adet ve 16 ayrı çeşit meyve fidanı desteği verildi. Çilek bahçesi kurulumu için 50 çiftçiye yüzde 50 hibeli 350 bin çilek fidesi ve malç naylonu, dikey tarım aparatı, damla sulama borusu, gölgeleme tülü, organik gübre, torf, perlit ve alçak tünel sera naylonu desteği verildi. Kandıra Karpuzu Destekleme Projesi kapsamında 59 çiftçiye 200 bin adet karpuz tohumu desteği sağlandı. Ayrıca Kocaeli’de modern sulama teknikleri Avrupa Birliği destekli eğitim projesi kapsamında 14 köyde, 10 ay boyunca 300 çiftçimize tarım ve hayvancılık konulu uygulamalı eğitim sunuldu. Modern sera sayısını arttırmak amacıyla 10 çiftçiye yüksek tünel çelik konstrüksiyonyüzde 50 hibeli sera desteği verildi. 800 çiftçiye ise yüzde 50 hibeli bin 400 top sera naylonu desteği sağlandı.

 


YEM BİTKİSİ DESTEĞİ VERİLDİ


Yem bitkisi tohumu destekleme projesiyle yaklaşık 10 bin çiftçiye, yüzde 50 hibeli, 12 ayrı çeşit, 4 ton yem bitkisi dağıtımı yapıldı. 2018 yılı sonbahar dönemi yem bitkisi tohumu desteğinden faydalanan yaklaşık 2 bin çiftçiye ise yüzde 25 hibeli 900 ton kompoze gübre desteği verildi. Hayvancılığı desteklemek amacıyla imar değişikliği yapıldı. 750 metre kare olan alt sınır arazinin yüzde 35’i şeklinde değiştirilerek büyük çiftliklerin yapılmasının önü açıldı. Hayvan barınakları kontrolü, ruhsatlandırma işlemleri ile yapım ve onarım yardımları yürütüldü. 3 Bin 100 km tarla yolu açıldı. Ulaşılamayan üretim sahalarına tarla yolları yapıldı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, kentin önemli bir değeri olan Kandıra Hindisi Destekleme Projesini de uyguladı. 

 

 


SOĞUK SÜT ZİNCİRİ SAĞLANDI


Proje kapsamında 50 çiftçiye 10 bin adet hindi yarkası, yem ve ekipman desteği sağlandı. 2017 yılı itibariyle başlangıç olarak 17 çiftçiye; istihdam sağlamak, organik yumurta üretimini arttırmak için yüzde 50 hibeli kümes ve tavuk desteği verildi. 400 olan arıcı sayısı Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile 800 kişiye çıkartıldı. Yığılca ırkı ana arısını Kocaeli’ye kazandırılarak 450 termokovan ve 15 bin kovan altlığı desteği verildi. Gezici arıcılığı önlemek için 4 mevsim ballı - polenli bitkilere ait tohum ve fidan desteği uygulandı. Ayrıca 51 arıcıya arıcı malzemesi (kıyafeti, körük, eldiven ve kazıyıcı ) desteği verildi. Kocaeli Arıcılar Birliği üyelerinin talebi üzerine 100 arıya 100 adet bal dinlendirme, eritme ve süzme kazanı projesi desteği verildi. Süt üreticilerimize soğuk süt zinciri sağlayacak yüzde 50 hibeli süt soğutma tankı destek projesi hazırlanarak; 31 çiftçimize 32 adet ( 300 ile 5.000 litre arası ) süt soğutma tankı desteği verilmiştir.

 

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.7117 TL 5.6889 TL
Euro
EURO
6.4041 TL 6.3785 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA