Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 24.06.2019 SAAT 23:27:47
Advert
 
Advert

Umut etmeyi seviyorum ama 2018’de hiçbir şey değişmedi

Umut etmeyi seviyorum ama 2018’de hiçbir şey değişmedi

Yazımı 2018’in son gününün sabahında yazıyorum. Ancak siz okuduğunuzda ya son saatleri olacak ya da yeni yılın ilk günü…

Ben yılbaşını evimde ailemle karşılayacağım.

Mütevazi ama mutlu gireceğiz yeni yıla

"Yeni yıla nasıl girerseniz o yıl öyle geçer" derler...

Bu anlayış nedeniyledir ki "eğlenerek girmek" bir gelenek haline gelmiş. Bizimki bir arada olmanın mutluluğu sadece…

***

Yeni yılın bize getirdiği en güzel şey umut…

hayatınızın ve talihinizin bir anda değişme ihtimali yok gibi bir şey ama umut önemli...

Umut: Planlı, sabırlı ve enerjik olmak demektir.

Yeni yılın bize güzellikler getirmesini dilemeliyiz.

***

Ve elbette geçen yılın da muhasebesini her zaman olduğu gibi yapmalıyız. O hesabı yapınca iyi ya da kötü 2017’ye göre 2018’de çok şeyin değişmediğini görüyorum.

Önce 2018 için kendimle ilgili birkaç cümle söyleyeyim:

Kazasız, belasız bir yıl geçirdim, sevdiklerimle beraber. İzmit bana iyiden iyiye alıştı. Okurlarımın reaksiyonlarından bunu büyük bir keyifle anlıyorum.

Gazeteciliğe bakış açımın Demokrat Kocaeli’ye sindiğini, bunun da merkez gazetecilik olarak algılandığını görmekten mutluyum. Gazete- gazeteci adalet terazisidir. Kişisel görüşlerinden önce, hakkın hukukun terazisini kullanır.

2017’nin sonunda gazeteye dönüşüm ile ilgili şöyle yazmışım:

2006'da 20 Mart günü başlayan Demokrat Kocaeli maceram, 2010 Ağustos ayında kesintiye uğramıştı. 16 Mart 2017'de de fiilen ikince dönemim başlamış oldu.

Böyle kararlar almak zordur. 2017 sonu itibarıyla söyleyebilirim ki bu kararı alarak çok doğru bir iş yapmışım.

Bildiğim....

Özlediğim...

Katkı sunmayı istediğim...

Demokrat Kocaeli gazetesinde geçen bir yıldan kişisel olarak hoşnut olduğumu söylemeliyim.”

Aynı şeyleri ikinci yılım için de kurabilirim, değişen bir şey yok. Huzurluyum, mutluyum. İnşallah 2019 da böyle geçer.

***

Kocaeli’nin meselelerinde de çok değişim olmadı:

ULAŞIM- 2017’de  Kocaeli'de yılın olayı tramvayın yapılmasıydı ama ulaşım sorunu vardı.  2018’in en büyük sorunu yine ulaşım oldu.  “Ve metro gelmeden kimse trafiğin çok rahatlamasını beklemesin” cümlemi hatırlatmak istiyorum. Cengiz Topel Havaalanı da hala istediğimiz gibi işlevsel değil.

TAHİR BÜYÜKAKIN- 2017’nin en ilginç işi Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyükakın'ın Bilecik Valisi olmasıydı. Bu yıl ise Büyükakın’ın Ak Parti Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı olması en ilginç konuların başında geliyor. İbrahim Karaosmanoğlu’nun Büyükşehir Belediye Başkanlığı dönemi mart ayı sonunda bitecek.

İLÇE BAŞKANLARI- AK Parti'nin ilçe başkanlarında ve yönetimlerinde köklü bir revizyon yapması 2017’nin en önemli siyasi gelişmesiydi. 2018’de de Ak Parti’de yerel seçim adaylığı istifaları nedeniyle 7 ilçe başkanı değişti. Ayrıca Şemsettin Ceyhan’ın milletvekili adaylığı için istifası nedeniyle il başkanı da değişti. Koltukta artık Abdullah Eryarsoy oturuyor.

SEÇİMLER- Kocaeli’nin milletvekili sayısı 11’den 13’e yükseldi. Emine Zeybek ve Ömer Faruk Gergerlioğlu yeni vekillerimiz oldu. Lütfü Türkkan yeniden Meclis’e döndü. Zeki Aygün dışında vekillikten olan isim de olmadı. Ancak 2018’in son dönemini de yerel seçim konuşarak geçirdik. Belediye başkanları hala diken üstünde oturuyor. Birçoğu başkan olarak son kez bir yıbaşı geçiriyor olabilir.

SPOR- Kocaelispor 2019’a yine transfer tahtası açılamadan girdi. Ama 2018 yılında 33 bin kişi kapasiteli yeni Kocaeli Stadyumu açıldı. Stat güzel ama eksikleri de çok.

KARACAN’IN ÖLDÜRÜLMESİ- Bence ilimizde yılın olayı Lastik-İş Sendikası’nın efsane başkanı Abdullah Karacan’ın öldürülmesiydi. Hepimizin yüreğini yaralayan olay, 2018’den aklımızda kalacak en önemli konu olacak.

***

Gelelim memlekete...

SİYASET- 2017'de "16 Nisan Referandumu” ile sandık en önemli gündem olmuştu. 2018’de de 24 Haziran Seçimleri gündemdi. Yüzde 50 artı 1 oy gerekliliği ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi nedeniyle gündemimize ‘ittifak’ kelimesi girdi- yerleşti. Erdoğan seçimden büyük bir zaferle çıktı. Recep Tayyip Erdoğan yüzde 52.6 oranında oyla birinci turda yeniden Cumhurbaşkanı seçildi.

EKONOMİ-  İktidarın tüm çabalarına karşın işsizlik 2017’de de olduğu gibi 2018’de de yükseldi. Ekonomik kriz ve dövizde uzun süre kontrol edilemeyen artış yılın en önemli olayıydı.

KAŞIKÇI CİNAYETİ- Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesi bence 2018’de yılın olayıydı. Böyle bir vahşi cinayetin sorumlularının hala cezalandırılmamış olması kabul edilemez.

***

Gelelim 2019'a

2019’dan beklentilerimi de yazmak istiyorum:

BİR- Öncelikle yerel yönetimlerden ve özellikle Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nden ulaşım ve kentsel dönüşüm meselesine stratejik- çözüm odaklı, estetik bir vizyon getirmesini ve harekete geçmesini bekliyorum.

İKİ- Ak Parti iktidarının da Güney Marmara Otoyolu’nu da artık gündemine almasını bekliyorum. Metro için adımların hızlanmasını istiyorum.

ÜÇ- Ülkemizin ekonomik krize yenilmemesini bekliyorum.

DÖRT- Kocaelispor başarılı olsun istiyorum.

BEŞ- Kendi adıma da biraz kilo vermek istiyorum.

***

Ve sonuç olarak benim dileklerim belli: İnsanlık için barış ve huzur diliyorum. Sağlık ve mutluluk diliyorum.

Yeni yılınız gülümseyerek geçsin.

İnşallah her şey hepimiz için 2018’e göre daha iyi olur.

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.7633 TL 5.7403 TL
Euro
EURO
6.5625 TL 6.5363 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA