Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 01.06.2020 SAAT 15:02:35
Advert
Advert
 

Mekke’nin fethi kutlandı

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) tarafından Sabancı Kültür Merkezi’nde “Mekke’nin Fethi Gecesi” programı gerçekleştirildi. Programa ilgi büyük oldu
Mekke’nin fethi kutlandı
Advert

Arif BULUT  -Mekke’nin fethinin 1388 yılı münasebeti ile Anadolu Gençlik Derneği (AGD) tarafından Sabancı Kültür Merkezi’nde “Mekke’nin Fethi Gecesi” programı düzenlendi. Ev sahipliği AGD Kocaeli İl Başkanı Kemal Halıcı’nın yaptığı geceye Saadet Partisi İl Başkan Yardımcısı Ayhan Altıntaş, Saadet Partisi İzmit İlçe Başkanı Samet Gürsoy, Saadet Partisi Başiskele İlçe Başkanı Ethem Karataş, Saadet Partisi Kandıra İlçe BaşkanıRamazan Arslan, Körfez İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Okutan, Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Fatih Karaçoban, KİHMED Başkanı Sebahattin Yamak, AGD İlçe Başkan Hüseyin Toruk, İstanbul Sultan Ahmet Camii eski İmamı Emrullah Hatipoğlu ve çok sayıda vatandaş katıldı. 

 

 

ANLATMAMIZ GEREKİYOR


Programın açılış konuşmasını yapan AGD İlçe Başkan Hüseyin Toruk, “İslam hayatın her alanını kuşatmıştır. Bizde bu anlayışın birer mensubu olarak bu gece burada bir araya geldik. Bizler her yıl tekrar gençlere fetih anlayışını anlatmamız gerekiyor. Bizler yılbaşı eğlencelerinin emperyalizmin birer kuşatma çabası olduğunun farkındayız. Bizler alemlere rahmet olan peygamberimizin yolunda gitmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. 

 

 

 

KALPLERİMİZİ AÇIYORUZ


Toruk’un ardından konuşan AGD İl Başkanı Kemal Halıcı, “Gençlerimiz tarihine ve yarınlarına karşı duyarlı olsunlar istiyoruz.  Bizler AGD olarak her kesime kalplerimizi açıyoruz.  Biz özgürlük, adaleti bir ırkın hakkı gören her türlü anlayışa karşıyız. Biz bu akşam burada Mekke’nin fethi programı için bir aradayız. Suriye, Filistin, yıllardır işgal altında. Yaklaşık 4 yıldır Yemen’de çocuklarımız, kadınlarımız ölüyorlar. Doğu Türkistan’da ki kardeşlerimize zulümler devam ediyor. 7 milyar insanın yaşadığı dünyamızda her 4 saniyede bir çocuk açlıktan ölüyor” dedi. 

 

TÜMÜ İLE REDDEDİYORUZ


“Emperyalizm değişik eğlence anlayışlarla insanların gözlerini boyuyor” diyen Halıcı “Vicdanları karartan bir eğlence anlayışını tümü ile reddediyoruz. Bizler AGD olarak birçok faaliyete bulunuyoruz. Bu gece nezdinde çocuklarınızı, kardeşlerinizi bizlerle buluşturmanızı istiyoruz. Bizler onların haytalarında olmak istiyoruz. Sizlere dışarıda ki eğlenceyi terk ederek buraya Mekke’nin Fethi’ni bizlerle kutlamaya geldiğiniz için teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

 

 

DIŞARIYA SESİMİZİ DUYURMAYA ÇALIŞMIŞTIK


Programa konuşmacı olarak katılan İstanbul Sultan Ahmet Camii eski İmamı Emrullah Hatipoğlu, “Batıdan esen rüzgarlar etkisi altında resmen kabul görmüş bulunan yılbaşı kutlamalarına katılmadığınız için hepinizde teşekkür ediyorum. Sizler katılmadınız ama yılbaşı dolayısı ile tertiplenen eğlencelere hazırlanma noktasında sizinle aynı mahallede oturan pek çok kardeşimiz, o rüzgarın etkisi altında, bu iştirake ortak olabiliyor. Alternatif bir programı Sultan Ahmet Camiimizde tertiplendiğimizde beklemediğimiz bir kalabalığı karşımızda bulmuştuk. Dış seslendirme sistemimiz çalışmadığı için minarelerden dışarıya sesimizi duyurmaya çalışmıştık. Ondan sonra programımız ülkemizin her yanına yayılmaya başladı” dedi. 


KUDÜS’Ü UNUTAMAYIZ 


Hatipoğlu konuşmasının devamında, “Neden Mekke’nin Fethi, çünkü Mekke’nin Fethi sadece Mekke’nin Fetih değildir. Mekke Kabe’yi içerisinde bulunduran şehirlerin anasıdır.  Tek gerçek ilah Allah’tır. Bir mümin asla davasından vazgeçmez. Mekke Fethini konuşurken Kudüs ne olacak? Sorusunu hemen akıllarımıza getirmemiz gerekiyor. Eğer Mekke’nin fethinden bahsediyorsak bugün Kudüs’ü unutamayız. Haçlılar Kudüs’ü işgal ettiklerinde binlerce insanın kanını akıttılar. Ancak peygamberimiz Mekke’nin fethinde kan akıtmamak için mücadele etti” dedi. 

 

 

AYAKLARIMIZIN ALTINA ALMAMIZ GEREKİYOR 


“Bizim kültürümüz içinde olmayan şeyleri nasıl kabul edebiliriz” diyen Hatipoğlu, “Peygamberimiz nasıl İslam’ın içinde olmayan şeyleri kabul etmediyse bizlerinde o şeyleri ayaklarımızın altına almamız gerekiyor. Dinimiz ve kültürümüz içerisinde olmayan her şeyi reddetmemiz gerekiyor. Mekke, dünyanın kalbidir” dedi. 

 

 

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.8363 TL 6.8090 TL
Euro
EURO
7.6021 TL 7.5717 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA