Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 18.07.2019 SAAT 02:25:12
Advert
 
Advert

‘Sıfır Atık Projesi’ genişletilecek

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde devam eden Kocaeli Atık Yönetimi konusunda yeni yılın ilk değerlendirme toplantısı yapıldı. Genel Sekreter Yardımcısı Gökmen Mengüç’ün başkanlığındaki toplantıya 12 ilçe belediyesinden Temizlik İşleri ve Çevre Koruma Birimlerinden sorumlu belediye başkan yardımcıları katıldı.
‘Sıfır Atık Projesi’ genişletilecek

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Atık yönetim faaliyetlerinin koordineli bir şekilde yürütülmesi ve geliştirilmesi için, Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı koordinasyonunda düzenlenen Kocaeli Atık Yönetimi Değerlendirme Toplantısı’nın 2019 yılı ilk toplantısı gerçekleştirildi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Gökmen Mengüç’ün başkanlığında yapılan toplantıya 12 ilçe belediyesinden Temizlik İşleri ve Çevre Koruma Birimlerinden sorumlu belediye başkan yardımcıları katıldı. Toplantıda Sıfır Atık Projesi’nin daha geniş kitlelere hitap etmesi konusunda görüş birliğine varıldı.  

 

SAHA ÇALIŞMALARI ELE ALINDI


Toplantıda, 2018 yılı içerisinde yapılan çalışmalar ele alındı. ‘Atık Getirme Merkezleri’ ile ‘Sıfır Atık Projesi’ başta olmak üzere evsel katı atıkların yönetimi ve geri kazanılabilir nitelikteki atıkların (ambalaj atıkları, atık piller, kullanılmış kızartmalık yağlar, elektronik atıklar vb.) kaynağında ayrı toplanmasına ilişkin yürütülen faaliyetlere ilişkin değerlendirmeler yapıldı. Çevre izin/lisanslı firmalar ile işbirliği içerisinde yürütülen saha çalışmalarında etkinliğin ve verimliliğin arttırılmasına ve aksaklıkların giderilmesine yönelik istişare gerçekleştirilerek görüş alışverişinde bulunuldu.

 


HER İLÇEYE ATIK MERKEZİ 


Toplantıda kısa bir konuşma yapan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Gökmen Mengüç, “Sürdürülebilir kalkınma ilkesine uygun olarak, çevrenin korunması ve bu konuda farkındalık oluşturulmasını hedefliyoruz. Bu maksatla atığın oluştuğu noktadan geri kazanım/bertaraf tesislerine nakledilinceye kadar çevre ve insan sağlığına zarar vermeden yönetiminin sağlanmasını amaçlıyoruz. Tüketicilerin kaynağında ayrı topladıkları atıkları getirip bırakabilecekleri Atık Getirme Merkezleri’nin kurulmasına yönelik çalışmalarımız devam ediyor. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığı koordinatörlüğünde ilçe belediye başkanlıkları ile birlikte yürütülmekte olduğu, ilçelerde kurulu bulunan 6 adet Atık Getirme Merkezi’nin sayısının arttırılarak her ilçemizde bu merkezlerin kurulmasını hedefliyoruz” dedi. 


İLÇELERDE DE UYGULANIYOR


2019 yılının ilk Kocaeli Atık Yönetimi Değerlendirme Toplantısı’nda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan Sıfır Atık Projesi ele alındı. İsrafın önlenmesi, oluşan atığın azaltılması, atıkların geri dönüştürülmesini kapsayan ve kaynakların daha verimli bir şekilde kullanılması için başlatılan Sıfır Atık Projesi genişletiliyor. Tüm kamu-kurumları ile alışveriş merkezleri gibi halkın yoğun olduğu noktalardan başlayan proje tüm ilçelerde uygulanmaya devam ediyor. Sıfır Atık Projesi’nin daha geniş kitlelere hitap etmesi, oluşan atık miktarının fazla olması ve uygulamanın yaygınlaştırılması amacıyla, cami görevlileri, Kur’an Kursu öğreticileri, okul müdürleri, öğrenciler ile site yöneticilerine eğitim & bilgilendirme çalışmalarının sürdürüleceği belirtildi. 

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.7117 TL 5.6889 TL
Euro
EURO
6.4041 TL 6.3785 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA