Advert Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
Advert
TARİH 20.01.2019 SAAT 07:05:31
Advert
 
Advert

28 Şubat mağdurları “ Düzenleme bekliyoruz”

28 Şubat Mağdurları Derneği tarafından Eğitim-Bir-Sen Kocaeli Şubesi binasında basın açıklaması gerçekleştirildi. Basın açıklamasını okuyan dernek üyesi ve 28 Şubat mağdurlarından Leyla Coşkun “O dönemdeki sıra arkadaşlarımızla eşitleneceğimiz düzenlemeleri bekliyoruz” dedi.
28 Şubat mağdurları “ Düzenleme bekliyoruz”

Arif BULUT  -Üniversitelerde başörtüsü yasağı ile mağdur edilen öğrencilerin kurduğu ve Merkezi Konya’da olan 28 Şubat Öğrenci Derneği Üyeleri Leyla Coşkun, Fatma Ceran ve Hülya Bozalan 28 Şubat’ın yıl dönümünde Eğitim Bir Sen şube binasında açıklama yaptı. Basın açıklamasını okuyan dernek üyesi ve 28 Şubat mağdurlarından Leyla Coşkun “O dönemdeki sıra arkadaşlarımızla eşitleneceğimiz düzenlemeleri beklemekteyiz. Bu konuda gereken adımların atılması için Kamu Baş denetçimiz Şeref Malkoç Beyle ve hukukçularla yaptığımız çalışmalarımız mevcuttur” dedi. 

 


İZLERİNİ SİLMEK KOLAY OLMADI


28 Şubat Öğrenci Derneği Üyesi Leyla Coşkun  “Derneğimiz, 28 Şubat döneminde öğrenciyken başörtüsü yasağıyla eğitim hayatlarına son verilen, üniversitelerde başörtüsünün serbest olduğu 2011 yılı affıyla tekrar üniversitelere dönüp zamanla mezun olan dönemin üniversite öğrencileri tarafından kurulmuştur. 28 Şubat post modern darbesi demokrasi tarihine kara bir leke olarak geçmiştir. Sürecin bin yıl süreceğini iddia edenler yanıldılar, fakat izlerini silmek kolay olmadı. 28 Şubat 1997’de MGK toplantısı sonrası irticaya karşı olduğu iddia edilen ordu ve bürokrasi merkezli bu süreçle ülkemizde idari, hukuki, toplumsal alanda demokratik olmayan birçok uygulamaya imza atılmıştır” dedi. 


ÜNİVERSİTELERDEN UZAKLAŞTIRILDIK 


“Bunlardan birisi de dönemin üniversite öğrencilerine getirilen kılık kıyafet zorbalığıdır. Post modern darbenin aktörleri ellerini üniversite okuyan kızların başörtülerine uzatmışlardır” diyerek sözlerine devam eden Coşkun “ Bizler başörtülü olduğumuz için dönemin öğretim üyelerinden türlü hakaretler işittik, güvenlik görevlileri tarafından darp edildik, gözaltına alındık ve en sonunda da üniversitelerden uzaklaştırıldık. Ta ki 2011 yılında çıkan öğrenci affıyla okullarımıza dönüp diplomalarımızı alana kadar. O yıllardaki mücadelemiz yıllar sonra meyve verdi ve TBMM’de başörtülü kadın milletvekillerine şahit olduk” dedi. 


DÜZENLEME BEKLİYORUZ


28 Şubat döneminin kamu personeli alımına eş değer bir atama bekleyen Coşkun, “O dönemdeki sıra arkadaşlarımızla eşitleneceğimiz düzenlemeleri beklemekteyiz. Bu konuda gereken adımların atılması için Kamu Başdenetçimiz Şeref Malkoç Beyle ve hukukçularla yaptığımız çalışmalarımız mevcuttur. TBMM İnsan Hakları Komisyonuna bireysel başvurularımız bulunmaktadır. Bizler hak mücadelemize birçok STK desteğiyle devam ediyoruz. Eğitim Bir Sen, İlim Yayma Cemiyeti, ENSAR, ÖNDER, İHH, KADEM, TÜRGEV, AGD, TİMAV, HUDER, ASDER, İnsan Medeniyet Vakfı, Türk Anadolu Vakfı ve daha ismini sayamadığımız birçok STK’nın imza desteğiyle cumhurbaşkanlığına sunduğumuz çalışmalar mevcuttur” dedi. 

 

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Advert
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.3606 TL 5.3392 TL
Euro
EURO
6.1109 TL 6.0865 TL
Anket
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
ANIT MEDYA