Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 18.07.2019 SAAT 02:19:31
Advert
 
Advert

Halk beceriksizlere bir daha oy vermeyecek

Hacıhızır ve Veliahmet mahallelerinde imar değişikliği ile ilgili konuşan Büyükşehir Belediye Meclisi CHP İmar Komisyonu Üyesi Orhan Tanış, “Bu bölgede vatandaşın elini kolunu bağlıyorsun. Rant keyfe keder dağıtılmamalı. Bu halk bu beceriksizlere bir daha oy vermeyecek” dedi.
Halk beceriksizlere bir daha oy vermeyecek

Boran KAYALAR  -Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Engin Taşdemir ve İmar Komisyon üyesi Orhan Tanış, il binasında belediyelerin bütçeleri ve kentsel dönüşüm konuları ile ilgili basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay şehir dışında olduğu için İl Başkan vekili Merih Kuruçelik ve il yöneticileri katıldı.


ARSALARLA BÜTÇE OLUŞTURULUYOR


Açıklamada konuşan Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Engin Taşdemir, “Sanayinin başkenti olan ilimizde belediyelerin bütçeleri neye göre hazırlanıyor? Büyükşehirin bütçesi 3 milyar 390 milyon civarında. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 2019 yılında 385 milyon liralık arsa ve taşınmazları satarak gelir elde etti. Büyükşehir yapar da diğer ilçeler de boş kalır mı? İlçeler de boş kalmadı. İlçeleri incelediğimizde sattıkları arsalar bütçelerin yarısı oluşturulmakta” dedi.


HALKIN GÖZÜNÜ BOYUYORLAR


Taşdemir, “5 buçuk milyar TL Kocaeli büyükşehir ve ilçelerin bütçeleri. 16 devlet kurumun bütçesi ise 4buçuk milyar TL. 12 ilçe belediye başkanı 5 buçuk milyar bütçe ile hangi projeleri hayata geçirecekler? Büyükşehir adayı Tahir Büyükakın’ı basından takip ediyorum. Ancak kendisinin 2019 yılına dair bütçelerle ilgili bir açıklamasına rastlamıyoruz. Sadece dini motiflerle günü geçirerek halkın gözünü boyuyor” diye konuştu.

 

 


PARAYI HAR VURUP HARMAN SAVURDULAR


Belediyeler sosyal refahını artıracak şimdiye kadar ne yaptılar? Diye soran Taşdemir, “Bu kadar parayı har vurup harman savuruyorlar. Ancak elle tutulur bir projeleri yok. Kartepe’de naylon poşetlerle kayarken bile vatandaşlar para ödemek zorunda. Aldığı temiz hava için bile para ödüyorlar. 14 yılda metroyu yapamayan büyükşehir bundan sonra bu kadar büyük bütçelerle ne yapabilir?” diye sordu.


BAŞKANLAR EMLAKÇILIK YAPIYOR


Taşdemir, “Altyapı, otopark, trafik gibi önemli sorunlarda kayda değer hiçbir şey yok. Belediye başkanları sadece emlakçılık yapıyor. Karaosmanoğlu, halka ait malları kendi malı gibi satıyor. Gebze, Darıca, Dilovası, Çayırova, Körfez’i zaten artık söylemeye bile gerek yok ve diğer tüm ilçe belediyeleri. Hepsi çok değerli yerler ama sadece satıyorlar. En vahimi ise İzmit Belediyesi. İzmit Belediyesi 152 tane arsayı satılığa çıkarmış durumda” şeklinde konuştu.


ÇAYIROVA EN KOMİĞİ


Belediye başkanları yakında belediye binalarını bile satılığa çıkartırlarsa şaşırmayın diyen Taşdemir, “Gebze, Dilovası batık durumda. Büyükşehir Belediyesi, Kandıra’da sık sık arsaları satın alarak para aktarmaktadır. Körfez arsa ve arazi satarak bütçelerini denkleştirmeye çalışıyor. Çayırova en komiği. Belediyenin bütçesi 205 milyon TL 2 hafta önce 49 tane belediyeye ait yerleri satışa çıkardı. Bütçelerine gayrimenkulleri satarak ulaşmaya çalışıyor” dedi.


KARAOSMANOĞLU, KOCAELİ’NİN 14 YILINI ÇALDI


Bütün belediyeler eksidedir diyen Taşdemir, “Belediyeler popülizm yapmaktan öteye gitmeyen çalışmalar yapıyorlar. Sayın Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, başarısız yönetim anlayışından dolayı Kocaeli’nin 14 yılını çalmıştı. Tüm belediyeler kenti yönetememiş ve sadece idare etmişlerdir” açıklamalarında bulundu.


KENTSEL DÖNÜŞÜMDE YANLIŞA DEVAM 


Taşdemir’in ardından Hacıhızır ve Veliahmet mahallelerinde imar değişikliği ile ilgili konuşan Büyükşehir Belediye Meclisi İmar Komisyonu Üyesi Orhan Tanış, “Bu tartışmaları Cedit’teÇayırova’da da daha önce yaşadık. AKP kentsel dönüşüm noktasında yaptığı yanlışlara ısrarla devam etmektedir. Bu yanlışlar da vatandaşların güven kaybına neden oluyor” dedi.


HALKI APTAL YERİNE KOYMASINLAR


Tanış, “Bir bölgede vatandaşın elini kolunu bağlıyorsun. Sonra da gel anlaşalım diyorsun. Bu yöntem eşit ve adil bir yöntem değildir. Vatandaşın rızası dışında işler yapılmaya çalışılıyor. Halkın sırtından para kazanmaya çalışıyorlar. Kimse halkı aptal yerine koymasın. Bizler bu sistemin yanlış olduğunu söylüyoruz. Riskli alan ilan edilmeden önce vatandaşla görüşülmeliydi. En son yapılacak riskli alan ilanı neden en başta yapılıyor? Bu halk bu beceriksizlere bir daha oy vermeyecek” dedi.


RANTA KAPALI OLMALI


Kentsel dönüşüm yaparken dikkat edilmesi gerekenleri söyleyen Tanış, “İlk olarak vatandaşın rızası alınmalı. Kentsel dönüşüm ihtiyacının nedenleri ortaya koyulmalı. Kentsel dönüşüm yerinde olacak ve ranta kapalı bir dönüşüm olacak. Vatandaşların yaşam biçimleri olabildiğinde korunmalı. Rant keyfe keder dağıtılmamalı. Sosyal kalkınmayı gözeten bir yapı olmalıdır. Yerel yönetim eksenli bir kentsel dönüşüm uygulanmalı. Öncelikle kentsel dönüşüm master planı hazırlanmalı. Kocaeli Büyükşehir ilan ettiği kentsel dönüşüm master planı var mı?” dedi.


FİKRİ IŞIK ŞOV YAPTI


Tanış’ın ardından Hacıhızır ve Veliahmet mahallelerinde imar değişikliği ile ilgili konuşan Taşdemir, “Hacıhızır ve Veliahmet mahalleleri konusunda Fikri Işık tamamen şov yaptı. Bu toplantının ardından AKP’li yöneticiler arasında da uyumsuzluk ortaya çıktı. Firma, beni İzmit Belediyesi çağırdı diyor. Aynı görüşteki partiye mensup olan Fikri bey firma yetkilisini kovuyor. İmar planları ile ilgi ciddi değişiklikler oldu. Fikri bey bunların hangisinde gidip halka sordu? 3-4 katlı yerleri 2 misli katına çıkartırken oradaki halkın görüşlerini aldı mı? Öncelikle bunun sorgulanması gerekiyor” dedi. 

 

 

 

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.7117 TL 5.6889 TL
Euro
EURO
6.4041 TL 6.3785 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA