Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 24.06.2019 SAAT 23:25:26
Advert
 
Advert

Petrol-İş’te kongre başladı

Petrol-İş Kocaeli Şubesinin 22’inci Olağan Kongresi Ramada Otel’de başladı.
Petrol-İş’te kongre başladı

139’u seçilmiş 11’i doğal olmak üzere toplam 150 delegenin oy kullanma hakkı bulunduğu kongrede mevcut başkan Salih Akduman yeniden aday oldu. Kongreye CHP Milletvekili ve İzmit Belediye Başkan adayı Fatma Kaplan Hürriyet,Petrol-İş Sendikasının Genel Sekreteri Ahmet Kabaca, Genel Mali Sekreteri Turgut Düşova, Örgütlenme ve Eğitim Sekreteri Mustafa Mesut Tekik, Türk-İş İl Temsilcisi Yakup Yıldız, Türk-İş’e bağlı sendikaların şube başkanları katıldı. 

 

ALİ UFUK YAŞAR KATILMADI


Kongre sendika çalışanları tarafından hazırlanan ve sendikayı anlatan 10 dakikalık video izlendikten sonra divan seçimi gerçekleştirildi.Divan Başkanlığına Genel Sekreter Ahmet Kabaca, Divan üyeliklerine Gebze Şube Başkanı Süleyman Akyüz, Trakya Şube Başkanı Ercan Yavuz, Bursa Şube Başkanı Erhan Yakışan, İzmir Şube Başkanı Orhan Zengin seçildikten sonra genel kurul başladı. Kongreye Genel Başkan Ali Ufuk Yaşar, Umre ziyareti nedeniyle katılmadığı öğrenildi. 

 

 

KRİZİN BEDELİNİ ÖDEMEYECEĞİZ


Divan başkanlığına seçildikten sonra konuşan Genel Sekreter Ahmet Kabaca, emperyalist sistemin büyük bir sömürü çarkı oluşturduğunu kaydetti. Dünyada yaşayan gelişmeleri anlatan Kabaca, Türkiye’de yaşanan ekonomik krizin bedelinin işçilere ödenmemesini istedi. Suriyeli mültecilerin Türkiye’de olmasından rahatsız olmadığını ve sömürülmesine karşı olduklarını söyleyen Kabaca, “Birçok alanda mülteciler kayıt dışı çalıştırılıyor. Suriyeli kardeşlerimiz kayıt içi çalışsın. Zaten Türkiye’de çok sayıda kayıt dışı çalışan bulunmakta. Ülkedeki işsizliğin bu yüzden artmasını kabul edemeyiz.

 

BİZDEN DEĞİLLER


Türkiye’nin en büyük sorunlarından biri örgütlenme özgürlüğüdür. Örgütlü işçi sayısı yüzde 10 civarında. Bu örgütlülüğün düşük olması sendikaların mücadelesini de etkiliyor. Örgütlenmenin önündeki engeller mutlaka kaldırılmalı. Asgari ücret konusunda Konfederasyonumuzun genel başkanın açıklamalarının ardından başkanımız resmen susturuldu. İşçi sınıfı artık mücadelesini yükseltmeli. İşçi sınıfı kendisine nasıl bakıldığını iyi görmeli ve ona göre karar vermelidir. Her geçen gün kazanımlarımızı kaybediyoruz. Bizi yönetenler bizim gibi değiller” dedi.

 

 

BAL GİBİ KRİZ VAR


Geçmişinde işçilik yaptığını ve işçi bir babanın kızı olduğunu ifade eden CHP Milletvekili ve İzmit Belediye Başkan adayı Fatma Kaplan Hürriyet, örgütlenme özgürlüğü ve iş cinayetleri üzerine önemli açıklamalarda bulundu. Örgütlenmenin önündeki engeller kaldırıldığında taşeronlaşma ve iş cinayetlerinin önünü geçilebileceğini ifade eden Hürriyet, “Şu anda Türkiye’de yeni haklar için değil, mevcut haklar için mücadele ediyoruz. Bu ülkede bal gibi kriz var. Bu krizi sırça köşkünde yaşayanlar değil, işçiler ve emekçiler hissediyor. 

 

 

 

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.7633 TL 5.7403 TL
Euro
EURO
6.5625 TL 6.5363 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA