Advert Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 19.06.2019 SAAT 16:42:20
Advert
 
Advert Advert

Akduman’ın karşısına aday çıktı

Petrol-İş Kocaeli Şubesi’nin kongresinde mevcut başkan Salih Akduman liste ile seçime girerken karşısına Tüpraş’ta delege seçilen İsmail Bilgin aday olarak çıktı.
Akduman’ın karşısına aday çıktı

Süriye ÇATAK TEK  -Petrol-İş Kocaeli Şubesinin 22’inci Olağan Kongresi Ramada Otel’de gerçekleştirildi. 139’u seçilmiş 11’i doğal olmak üzere toplam 150 delegenin oy kullanma hakkı bulunduğu kongrede mevcut başkan Salih Akduman yeniden aday oldu. Kongreye CHP Milletvekili ve İzmit Belediye Başkan adayı Fatma Kaplan Hürriyet,Petrol-İş Sendikasının Genel Sekreteri Ahmet Kabaca, Genel Mali Sekreteri Turgut Düşova, Örgütlenme ve Eğitim Sekreteri Mustafa Mesut Tekik, Türk-İş İl Temsilcisi Yakup Yıldız, Türk-İş’e bağlı sendikaların şube başkanları katıldı. Kongrede mevcut başkan Salih Akduman liste ile seçime girerken karşısına bağımsız olarak İsmail Bilgin aday olarak çıktı. Ayrıca iki isim de genel merkez delegeliği için aday oldu. 

 

ALİ UFUK YAŞAR KATILMADI


Kongre sendika çalışanları tarafından hazırlanan ve sendikayı anlatan 10 dakikalık video izlendikten sonra divan seçimi gerçekleştirildi.Divan Başkanlığına Genel Sekreter Ahmet Kabaca, Divan üyeliklerine Gebze Şube Başkanı Süleyman Akyüz, Trakya Şube Başkanı Ercan Yavuz, Bursa Şube Başkanı Erhan Yakışan, İzmir Şube Başkanı Orhan Zengin seçildikten sonra genel kurul başladı. Kongreye Genel Başkan Ali Ufuk Yaşar, Umre ziyareti nedeniyle katılmadığı öğrenildi. 

 

KRİZİN BEDELİNİ ÖDEMEYECEĞİZ


Divan başkanlığına seçildikten sonra konuşan Genel Sekreter Ahmet Kabaca, emperyalist sistemin büyük bir sömürü çarkı oluşturduğunu kaydetti. Dünyada yaşayan gelişmeleri anlatan Kabaca, Türkiye’de yaşanan ekonomik krizin bedelinin işçilere ödenmemesini istedi. Suriyeli mültecilerin Türkiye’de olmasından rahatsız olmadığını ve sömürülmesine karşı olduklarını söyleyen Kabaca, “Birçok alanda mülteciler kayıt dışı çalıştırılıyor. Suriyeli kardeşlerimiz kayıt içi çalışsın. Zaten Türkiye’de çok sayıda kayıt dışı çalışan bulunmakta. Ülkedeki işsizliğin bu yüzden artmasını kabul edemeyiz.

 

 

BİZDEN DEĞİLLER


Türkiye’nin en büyük sorunlarından biri örgütlenme özgürlüğüdür. Örgütlü işçi sayısı yüzde 10 civarında. Bu örgütlülüğün düşük olması sendikaların mücadelesini de etkiliyor. Örgütlenmenin önündeki engeller mutlaka kaldırılmalı. Asgari ücret konusunda Konfederasyonumuzun genel başkanın açıklamalarının ardından başkanımız resmen susturuldu. İşçi sınıfı artık mücadelesini yükseltmeli. İşçi sınıfı kendisine nasıl bakıldığını iyi görmeli ve ona göre karar vermelidir. Her geçen gün kazanımlarımızı kaybediyoruz. Bizi yönetenler bizim gibi değiller” dedi.

 

BAL GİBİ KRİZ VAR


Geçmişinde işçilik yaptığını ve işçi bir babanın kızı olduğunu ifade eden CHP Milletvekili ve İzmit Belediye Başkan adayı Fatma Kaplan Hürriyet, örgütlenme özgürlüğü ve iş cinayetleri üzerine önemli açıklamalarda bulundu. Örgütlenmenin önündeki engeller kaldırıldığında taşeronlaşma ve iş cinayetlerinin önünü geçilebileceğini ifade eden Hürriyet, “Şu anda Türkiye’de yeni haklar için değil, mevcut haklar için mücadele ediyoruz. Bu ülkede bal gibi kriz var. Bu krizi sırça köşkünde yaşayanlar değil, işçiler ve emekçiler hissediyor” dedi. 

 

MENFAAT BİRLİKTELİĞİ YOK


Kongrede konukların konuşmalarının ardından kürsüye başkan adayı olarak kürsüye çıkan Şube Başkanı Salih Akduman, 1999 yılından bu yana sendikanın çatısı altında mücadele ettiğini kaydetti. Arkadaşları ile çıktığı yolda asla menfaat birlikteliği yapmadığını söyleyen Akduman, “Yıllarca biz menfaat birlikteliği yapmadık. Şube başkanlığı makamının bir gün karakterimi değiştirmesinden korkarım. Genç arkadaşlarımıza bana hep abi deyin dedim, başkan demeyin. Başkan kelimesinin beni köreltmesini istemedim. Bu işlerde menfaat yok, bizler sadece insanız” dedi. 

 

BİZDE DÖNEKLİK OLMAZ


Kongrede konuşan Şube Başkan Yardımcısı adayı Nesimi Yetişoğlu, “Bende ve arkadaşlarımda döneklik olmaz. Ben eski zaman insanıyım. Varlığı da yokluğu da iyi bilirim. Biz üyemize ve sendikamıza güveniriz. Biz işçi sınıfıyız. Sorunlarımızı neden düzene havale ediyoruz. Sorunlarımızın çözümü sınıf olmaktan ve örgütlü olmaktan geçiyor. Kimse bizi sınamasın. Bu kadar fırıldak olmaya gerek yok. Biz kimseyi ayırmayacağız dediler. Bizi eleştirenler sendikayı tuttukları sendikanın arka bahçesi yaptılar. Biz oy verdik ama aklımızı kiraya vermedik. 

 

KİMSEYE BİAT ETMEDİK


Biz sorguladık bunun sonucunda tahkikat başlatıldı. Çocuğum tahkikat nedir diye sordu. Cevap veremedim. 3 yıl bunları konuşmak için bekledim. Burası genel başkanın şubesi size bir şey olmaz dediler. Valla biz kimseye biat etmeyiz. Biz bu sendikaya sevdamızı koyduk, başını düşünmedik ki sonunu düşünelim” dedi. 

 

İŞÇİDEN YANA OLUN


Bağımsız başkan adayı olan İsmail Bilgin, işçilerin gücünü sendikadan almadığını, sendikaların gücünü işçiden aldığının altını çizdi. Sendikalar işçilere sürekli eğitim vererek güçlü ve haklı hale getirmek zorunda olduğunu söyleyen Bilgin, “Bugün sendikalar koltuk ve çıkarları için savaşıyor. Bunun için muhalif işçileri emekli etmek, seçilmiş baş temsilcileri görevden almak gibi yollara başvuruyorlar. Buradaki delege işçiden yana tavır almalı” dedi. 

Kongrede son konuşmayı Şube Başkanı Salih Akduman yaptı. 


SALİH AKDUMAN’IN LİSTESİ

YÖNETİM
Salih Akduman
Nesimi Yetişoğlu
Teoman Aydınoğlu
Kamil Keskin
Necmi Özgül

 

DENETİM
Sinan Horo
Gökhan Özön
Muhammed Aka

 

DİSİPLİN
Vedat Demir
Erdal Erol
İbrahim Keskin

 

GENEL MERKEZ DELEGELERİ
Salih Akduman
Nesimi Yetişoğlu
Teoman Aydınoğlu
Kamil Keskin
Vahap Orhan
Bayram Tekiner
Şeref Altınbaş
AÜhmet Akbaş
Emrah Savgu
Rasim Atilla
Necmettin Özgül
Ali Çavdar
Taner Yalçın
Şenol Yıldız
Ceyhan Yılmaz
Özkan Şimşek
İsmail Bayraktar
Kadir Özcan

Bağımsız adaylar

 

BAŞKAN ADAYI
İsmail Bilgin

MERKEZ GENEL KURUL DELEGELİĞİNE
Murat Bostan
Alper Çatal

 

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.8712 TL 5.8477 TL
Euro
EURO
6.5766 TL 6.5503 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA