Advert Advert Advert
Advert Advert
Advert
TARİH 28.09.2020 SAAT 21:53:23
Advert
 

Valilik’ten eylem yasağı

Valilik’ten eylem yasağı
Advert
Kocaeli Valiliği, yaptığı yazılı açıklamada Afrin’deki operasyonlar süresince kamu düzenini sağlamak, olası terör saldırılarının önüne geçmek amacıyla eylem ve mitinglere yasak getirdi. Açıklamada, yasağa uymayanlara yasal işlem uygulanacağı da bildirildi

Kocaeli Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada Afrin’de devam eden ‘Zeytin Dalı Operasyonu’ süresince kamu düzenini sağlamak amacıyla umuma mahsus açık veya kapalı yerlerde eylem ve etkinliklere yasak getirildi. Valilikten yapılan açıklama şöyle: “Düşünceyi açıklama ve yayma hürriyeti kapsamında, kanunun suç saymadığı etkinliklerle ilgili açık ve kapalı yerlerde basına veya belirli bir topluluğa yapılan açıklamalar, temel hak ve özgürlükler arasında yerini almış bulunmaktadır. Gerçek ve tüzel kişiler tarafından, Anayasanın 25'nci 26’ncı ve 34’ncü maddeleri ile esasları belirlenen düşünceyi açıklama ve yayma hürriyeti basın açıklamaları şeklinde de kullanılmaktadır.

KANUNA AYKIRI

İlimiz genelinde çeşitli sivil toplum örgütleri, kuruluşları tarafından basın açıklaması adı altında kitlesel katılımlarla, protesto eylemleri yapılarak, yaya ve araç trafiği akışını engelleyerek, çevrede ses ve gürültü kirliliği ile kamu düzenini bozacak şekilde birtakım kanuna aykırı eylem ve etkinlikler düzenlendiği bilinmektedir.

ZEYTİN DALI OPERASYONU

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından ülkemiz sınırları içinde ve dışında güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla ülke güvenliğimize tehdit oluşturan ve Suriye’nin Kuzeybatısındaki Afrin bölgesinde bulunan çeşitli terör örgütü mensubu unsurlarını etkisiz hale getirmek üzere 20 Ocak 2018 Cumartesi günü saat 17.00’de ‘Zeytin Dalı Operasyonu’ başlatılmıştır.

İSTİHBARAT BİLGİLERİ VAR

Çeşitli siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları tarafından sosyal medya üzerinden yapılan çağrılarla; söz konusu ‘Zeytin Dalı Operasyonu’nu protesto etmek amacıyla ilimizin muhtelif yerlerinde birtakım eylem ve etkinlik yapılacağı yönündeki paylaşımlarla toplanma çağrısında bulunulduğuna dair istihbarat bilgileri elde edilmiştir.

FARKLI KONULARI KAPSIYOR

Yine, OHAL kapsamında çıkarılan KHK’ler ile görevlerinden ihraç edilen ve işe geri dönme talebi ve tek tip elbise uygulamasını protesto maksadıyla basın açıklaması adı altında etkinlik, açlık grevi, oturma eylemi vb. kanuna aykırı olarak düzenlenen eylem ve etkinlikler ile ilgili olarak, güvenlik kuvvetleri tarafından terör örgütlerine yönelik olarak yapılan operasyonlar neticesinde, gözaltı ve tutuklanmaları protesto etmek amacıyla 24 saat esasına göre ilimizin açık ve kapalı muhtelif yerlerinde, umuma açık alanlarında, parklarında açlık grevi, oturma eylemi vb. türünde eylem düzenleneceğine dair istihbarat bilgileri alınmıştır.

SALDIRI OLABİLİR

Bu tür eylemlerin, vatandaşlarımızın umuma açık alanları, parkları istirahat ve dinlenme amacıyla tercih ederek yoğun bir şekilde kullandığı da dikkate alındığında, eylemi, etkinliği gerçekleştiren katılımcı grup, şahıslar ile vatandaşlarımız, arasında sözlü ve fiziksel istenmeyen olayların yaşanmasıyla karşı karşıya geldiği de dikkate alındığında, terör örgütleri tarafından katılımcılar ve vatandaşlara yönelik olarak eylem yapabileceği, böylelikle kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlığın ve genel ahlâkın veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunmasını tehlikeye düşürebileceği değerlendirilmektedir.

İZNE BAĞLANDI

Bu nedenlerle; ilimiz genelinde park, bahçe, genel yollar, kamu bina önleri ve umuma mahsus açık ve kapalı alanlarda 22 Ocak 2018 tarihinden itibaren ‘Zeytin Dalı Operasyonu’ süresince, umuma mahsus açık veya kapalı yer toplantıları, basın açıklaması, açlık grevi, oturma eylemi, anma toplantısı, toplanma, konser, şenlik, şölen ve bu gibi toplu eylem ve etkinlikler 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11/ C maddesine göre ilimiz sınırları içerisinde huzur ve güvenliğin, kişi dokunulmazlığının, tasarrufa müteallik emniyet kamu esenliğinin sağlanması amacıyla, 2911 sayılı Toplantı Gösteri Yürüyüşleri Kanununun 17'nci maddesi ve 2935 sayılı Olağanüstü Hal Kanununun 11/m maddesi hükümleri doğrultusunda mahallin en büyük mülki idare amiri iznine bağlanmıştır.

YASAL İŞLEM YAPILACAK

Yukarıda belirtilen emirlere uymayanlar hakkında fiilleri ile ilgili olarak kanunlarda özel bir hüküm bulunmadığı takdirde, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununun 17 ve 28’inci maddeleri, 2935 sayılı Olağanüstü Hal Kanunu'nun 11/m maddesi ile 25/b maddeleri, 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11/C ile 66’ncı madde hükümleri,   5326 sayılı Kabahatler Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu gereğince yasal işlem yapılacaktır.

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
7.7763 TL 7.7453 TL
Euro
EURO
9.0566 TL 9.0205 TL

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA