Advert Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
Advert
TARİH 21.01.2019 SAAT 17:55:23
Advert
 
Advert

Sağlık çalışanları komisyon seçimlerinde aday olsun

Türkiye Kamu Sen Kocaeli İl Temsilcisi ve Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Ömer Çeker “Sorumluluk sahibi sağlık çalışanları döner sermaye komisyon seçimlerinde aday olsun” dedi.
Sağlık çalışanları komisyon seçimlerinde aday olsun

Arif BULUT  -Döner Sermaye Komisyon seçimlerinin yönetmelik doğrultusunda personele duyurularak gizli oy açık tasnif usulü ile yapılmasını, yönetmeliği yok sayarak seçim yapmadan atama ile komisyon üyelerini belirlemeyen idareler tespit edildiği takdirde haklarında hukuki işlem başlatacakları hakkında Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı, Türkiye Kamu Sen Denetleme Kurulu Üyesi, Türkiye Kamu Sen Kocaeli İl Temsilcisi Ömer Çeker Şube de basın açıklaması düzenledi. Basın açıklamasında konuşan Çeker “ Çalışanlar duyarlı olmalı, ortaya tavır koymalıdırlar. Döner Sermaye komisyonlarına aday olmalılar veya Komisyon toplantıların da çalışandan yana tavır koyacak, kendilerini temsil edeceğine inandıkları kurum çalışanlarını Döner sermaye komisyonlarına aday göstererek komisyona seçilmelerini sağlamalıdırlar” dedi.

 

HER AYIN İLK HAFTASINDA TOPLANACAK 


Basın açıklamasında konuşanTürkiye Kamu Sen Kocaeli İl Temsilcisi ve Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Ömer Çeker “Bu ay içerisinde sağlık kuruluşlarında yapılacak Döner Sermaye Komisyon seçimlerine aday olan veseçim sonucunda döner sermaye komisyonlarına seçilecek kurum çalışanları İl Sağlık Müdürlüğünde ve Hastanelerde her ayın ilk haftasındatoplanacak Döner Sermaye toplantılarında kurumun bir önceki ay içerisinde gelir, gider bilançolarının ve bir aylık çalışma sonucu kurumun ne kadar kar elde ettiğinin ve elde edilen karın yüzde kaçının personele dağıtılması hakkında karar verecek heyette yer alacaklar” dedi. 

 

ŞERH DÜŞMEYECEK 


Sözlerine devam eden Çeker “Dolayısı ile Döner Sermaye ile ilgili tüm verilere sahip olarak bu gelirin yüzde kaçının personele dağıtılacağı veya nasıl harcanacağı ile ilgili iş ve işlemlere Döner Sermayekomisyonu karar verecektir.Böylesine önemli bir komisyonda çalışanların seçimle kendilerinin temsil edilmesine de olanak tanınmıştır. Fakat ne yazık ki idareciler ısrarla çalışanların kendi temsilcilerini seçmelerinin önüne set çekmekte, Döner Sermaye komisyon seçimlerini oldu bittiye getirerek bu komisyonu kendi istekleri doğrultusunda karar verecek veya alınan kararlara şerh düşmeyecek, komisyonda kendilerine muhalefet etmeyecek kurum çalışanlarından oluşturma gayretindedirler” dedi. 

 

SEÇMELERİ İDARECİLERİ ÜRKÜTMEKTEDİR


“Komisyonun oluşturulması ile ilgili mevzuat gayet açık ve çalışanın kendi temsilcisini gizli oy açık sayımla demokratik bir şekilde belirlemesini emretmektedir” diyen Çeker “Yönetmeliğe rağmen idareler kendilerine sorun çıkarmayacak, itiraz etmeyecek bir komisyon oluşturma gayretinde oldukları için, demokrasi ışığında çalışanların kendilerini komisyon da temsil edecek kişileri seçmeleri idarecileri ürkütmektedir. Çünkü çalışanların gerçek temsilcileri komisyonda yer alırsa, çalışanlar döner sermaye ile ilgili herşeyi en şeffaf şekilde öğrenecekler ve çalışanların hakları gerçek anlamda Döner Sermaye Komisyon toplantılarında savunulmuş olacaktır” ifadelerini kullandı.

 

RAZI OLACAKLAR


Çeker sözlerinin devamında “İdareler komisyonda yer alacak heyeti kendileri belirlediği takdirde, böylesine bir komisyonda çalışanların gerçek temsilcileri olmadığı için, komisyon toplantılarında alınan kararlar hakkında bilgi sahibi de olamayacaklar ve dolayısı ile kuzuyu kurda teslim etmek suretiyle döner sermayeden paylarına ne düşerse o kadarına razı olacaklar. Bu nedenlesendika olarakDöner Sermaye komisyon seçimlerinin yönetmeliğe uygun olarak yapılması, seçim tarihinin, adaylık baş vuru tarihlerinin kurum çalışanlarına duyurulması için İl sağlık müdürlüğüne 01/01/2019 tarih ve 01 sayılı yazı ile müracaatımızı yaptık. Sağlık müdürlüğü, müdürlüğe bağlı faaliyet gösteren kurumları ilgili yönetmelik çerçevesinde uyarmasını, yönetmeliğe uygun seçimlerin yapılmasını sağlamasını, aksi takdirde yönetmeliği yok hükmünde sayarak atama ile Döner Sermaye komisyonları oluşturan idareleri tespit ettiğimiz takdirde haklarında hukuki işlem başlatacağız” dedi. 

 

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Advert
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.3546 TL 5.3332 TL
Euro
EURO
6.0914 TL 6.0671 TL
Anket
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
ANIT MEDYA