Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 19.07.2019 SAAT 15:55:51
Advert
 
Advert

Gözlerinizi kışa hazırlayın

Dünyagöz İzmit’ten Op. Dr. Caner Karadenizli kış sporları yaparken fiziksel olarak korunmak kadar yüz ve gözleri korumanın da önemli olduğunu vurguladı
Gözlerinizi kışa hazırlayın

KIŞ mevsiminin vazgeçilmez aktivitesi olan kış sporları, meraklısı için büyük zevk. Bu mevsimde tatilinizi geçirebileceğiniz yerlerin başında da tabii ki kayak merkezleri geliyor. Ancak kış sporları yaparken fiziksel olarak korunmak kadar yüz ve gözleri korumakta fazlasıyla önemli. Gözlerinizi kış sporlarına hazırlayacak 6 basit yöntemi Dünyagöz İzmit’ten Op. Dr. Caner Karadenizli açıkladı.

 

 

GÖZLER HASSASTIR


Op. Dr. Caner Karadenizli, “Göz sağlığında problemler, virüs ve bakteri tabanlı hastalıklar sebebiyle kış aylarında artış gösteriyor. Özellikle hava kirliliği olan kapalı ortamlarda sıklıkla bulunmak, yoğun rüzgâra maruz kalmak ve yüksek dereceli ısıtıcılar gözde nem kaybına yol açabiliyor. Bu mevsimin vazgeçilmez aktiviteleri arasında yer alan kış sporlarında da göz ve göz çevresi sağlığı açısından aynı hassasiyeti göstermek gerekiyor. 


NEM DENGESİ ŞART


Öncelikle nem dengesini korumak ve gözyaşı kalitesini artırmak önemli. Bunun için suni göz damlaları kullanmak, gözleri sıklıkla kırpmak ve sürekli ısı değişimine maruz kalmamanın yanında sağlıklı ve dengeli beslenmek de gerekiyor. Ayrıca kış mevsiminde de güneş gözlüğü kullanımı, alışkanlık haline getirilmelidir. Özellikle kayak yaparken koruyucu gözlük kullanmak, kardan yansıyan ışınların kornea yanığı dediğimiz rahatsızlıklara yol açmaması açısından önemli” dedi.


GÖZYAŞI KALİTESİ


Gözlerimiz özellikle kış aylarında soğuk ve sert hava şartlarına maruz kalıyor. Bu gibi durumlar gözde kuruluk ve batma problemlerini ortaya çıkabiliyor. Kış sporları yapmadan önce önlem olarak kullanacağınız suni damlalarla gözyaşı kalitesini artırmanız faydalı olabilir.


SIKLIKLA KIRPIN


Gözleri sıklıkla kırpmak göz üst yüzeyinin nemlenmesini sağlar. Bu durum kuruluk ya da aşırı sulanma gibi rahatsızlıkları azaltır. Fazla soğuk ya da sıcağa maruz kaldığınızda gözlerinizi sıklıkla kırparak nem dengesinin korunmasına yardımcı olabilirsiniz. 


SAĞLIKLI BESLENİN


Soğuk havalarda düşen vücut direnci, göz sağlığınızı da olumsuz etkiler. Özellikle kış aylarında sıklıkla görülen ‘Konjonktivit’ halk arasında bilinen ismiyle ‘Göz Nezlesi’ ani bir salgın haline gelebiliyor. İşte bu sebeple vücut direncinizi artıracak besinler tüketip, dengeli beslenerek kendinize iyi bakmalısınız.


ISI DEĞİŞİMİ OLMAMALI


Kış aylarında dışarısı çok soğukken, içeri girdiğimizde yüksek ısıya bir anda maruz kalabiliyoruz. Yüksek dereceli ısıtıcılar, kaloriferler ve klimalara gözümüzün direkt temas etmesi durumunda kuruluk, batma ve kızarıklık gibi sağlık problemleriyle karşılaşabiliyoruz. Bu nedenle kış sporunuzu yaptıktan sonra soğuk havadan sıcak havaya geçerken dikkatli olmalısınız.


UV'DEN KORUNUN


Kış aylarında güneş kendini göstermese de zararlı ışınlarına gün boyunca maruz kalıyoruz. Kış sporları yapanlarda en çok görülen göz hastalıklarından biri olan Kar Körlüğü, kar ya da buzdan yansıyan ışınların korneanın dış tabakasına zarar vermesiyle ortaya çıkıyor. Bu nedenle ultraviyole ışınlara sürekli maruz kalmadığınızdan emin olun.


DOĞRU KAYAK GÖZLÜĞÜ


Gözünüzün yorulmaması için kayak gözlüğünüzü doğru hava koşuluna ve cam koyuluk oranlarına göre seçmeniz oldukça önemlidir. Koyuluk oranları Cat1 ile Cat4 seviyeleri arasında değişen bu gözlüklerden, 1. seviye olan light amplifier lens ve 2. Seviye olan amplifier lens normal hava şartlarında gözünüzü yormayacak lenslerdir. Ayrıca sarı renkli camlar sisli havalarda iyi olsa da normal hava şartlarında gözünüzü çok yorabilir.

 

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.6502 TL 5.6276 TL
Euro
EURO
6.3550 TL 6.3296 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA