Advert Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
Advert
TARİH 20.01.2019 SAAT 06:53:38
Advert
 
Advert

Gübretaş 1300 lira zam istedi

Petrol-İş Sendikası örgütlü olduğu Gübretaş fabrikasında 276 işçi için hazırladığı toplu iş sözleşmesi taslağında işçilerin ekonomik kriz karşısında ayakta kalması için ücretlerine seyyanen 1300 lira zam yapılmasını istedi
Gübretaş 1300 lira zam istedi

Süriye ÇATAK TEK  -Körfez’de bulunan ve Petrol-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu Gübretaş Fabrikasında toplu iş sözleşmesi görüşmeleri için sendikanın hazırladığı taslak işveren ve işveren temsilcilerine gönderildi. 77 ana 5 ek maddeden oluşan taslak üzerinde görüşmeler işveren ve sendika arasında yer gün tespiti yapıldıktan sonra başlayacak. Sendika işverene verdiği taslakta işçilerin ücretlerine ilk yıl seyyanen 1300 lira zam talep etti. 

 

TARAFLARA ULAŞTI 


Petrol-İş Sendikası Kocaeli Şubesi’nin örgütlü olduğu ve 276 işçinin çalıştığı Gübretaş fabrikasına yeni dönem toplu iş sözleşmesi görüşmeleri için sendika fabrika işvereni ve işveren sendikası Kimya İşverenleri Sendikasına (KİPLAS) hazırladığı toplu iş sözleşmesi taslağını teslim etti. Taraflara ulaşan taslak ile ilgili yer gün tespiti yapılacak ve ardından ilk görüşme gerçekleşecek. Taraflar arasında ilk görüşmenin Ocak ayının sonuna kadar gerçekleşmesi bekleniyor. 

 

KRİZ SÖZLEŞMEYE YANSIDI


Gübretaş’ta çalışan 276 işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmeleri için 77 ana 5 ek maddeden oluşan toplu sözleşme taslağı hazırlandı. Taslakta ortalama ücreti 2 bin 800 lira olan işçilerin ücretlerine sözleşmenin ilk yılında seyyanen 1300 lira zam yapılması talep edildi. Yaşanan ekonomik kriz nedeniyle işçilerin aylık kayıplarının yüzde 30-35 civarına çıkması nedeniyle böyle bir zam isteyen sendika sözleşmenin ikinci yılı ise enflasyon+5 puan talep etti. Sosyal haklara ise ortalama yüzde 30 oranında zam istendi. 

 

 

 

Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
Advert
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.3606 TL 5.3392 TL
Euro
EURO
6.1109 TL 6.0865 TL
Anket
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
ANIT MEDYA