Advert Advert Advert
Advert Advert
TARİH 04.06.2020 SAAT 09:55:05
Advert
Advert
 

Çeker: Toplumun vicdanı sızlayacak

Türkiye Kamu Sen Denetleme Kurulu üyesi ve İl Temsilcisi Ömer Çeker basın açıklaması düzenledi. Emekliler ve kamu çalışanlarının maaşlarıyla ilgili konuşan Çeker, “Bir tarafta yüzde 26 zam alan bir çalışan kesimi varken diğer tarafta yüzde 4’e mahkûm edilen bir kesimin varlığı toplum vicdanını sızlatacaktır” dedi.
Çeker: Toplumun vicdanı sızlayacak
Advert

Türkiye Kamu Sen Denetleme Kurulu üyesi be İl Temsilcisi Ömer Çeker basın açıklaması düzenledi. Meg Yemek’te düzenlenen toplantıya Türkiye Kamu Sen Denetleme Kurulu üyesi ve İl Temsilcisi Ömer Çeker’in yanı sıra Türk Büro Sen Kocaeli Şube Başkanı Rıfat Oypan, Türk İmar Sen  Kocaeli İl Temsilcisi Kürşat Karadeli, Türk Tarım Orman Sen Kocaeli İl Temsilcisi  Çetin Keskin Yardımcısı Halil Şanlı, Türk Enerji Sen Kocaeli  İl Temsilcisi Münür Özkan ve Türk Emekli Sen Dernek Alp Timincioğlu katılım gösterdi. Çeker, açıklamasında emekliye zam, toplu iş sözleşmesi ve vergiye dair değerlendirmelerde bulundu.


EMEKLİ AÇISINDAN HEZİMETE DÖNÜŞECEK


Öncelikle emekliye verilecek zamlarla ilgili konuşan Çeker, “Hazine ve Maliye Bakanı bütçe görüşmelerinde 2018 yıl sonu enflasyon hedefinin yüzde 20.8 olduğunu açıklamıştı. TUİK ise 2018 enflasyonu yüzde 20,3 olarak açıklandı. Temmuz ayında yüzde 3,5 zam alan memur ve emeklinin maaşı 6 ayda yüzde 6,7 eridi. Kamu Çalışanları ve emekliler 2018 yılını yüzde 6,7 zararla kapattı. TÜİK verilerine baktığımızda enflasyon farklı, çarşı pazarda ise real enflasyon farklı seyretmektedir. 2017 Yılında Hükümet ile Yetkili Sarı Sendika arasında yapılan toplu Sözleşmede 2019 yılı için Kamu Çalışanları ve Emekliler için yüzde  4+5 zam verilmesi hakkında Toplu sözleşmede anlaşmaya varılmıştı. Hal böyle olunca, 2019 yılda memur ve emekli açısından hezimete dönüşeceği açıkça ortaya çıktı” ifadelerini kullandı.


HANGİ VİCDANA SIĞAR


Konuşmasının devamında Çeker, “2018 yılında ocak ayında memur maaşlarına yüzde 4, Temmuz ayında ise enflasyon farkı ile birlikte yüzde 8,65 zam yapılmıştı. 2018 yılında memur maaşları toplamda yüzde 13 oranında arttı ama enflasyon yüzde 20,3 olarak gerçekleşti. 2018 yılı memur ve emeklilerin hanesine zarar olarak yazıldı. Enflasyon hedefi yüzde 5’ten yüzde 15,9’a çıkarıldı. 2019 yılında yeniden Enflasyon değerlendirme değerleme oranları yüzde 23,73 olarak belirlendi. MTV yüzde 15,9 arttı. Yani 2019 yılında memur ve emekli maaşlarına yapılması gereken artışların alt limiti aslında ortaya çıktı. 1 bin 603 liralık asgari ücrete 417 lira artış yapılırken, 3 bin 419 TL olan ortalama memur maaşına 137 TL zam yapılması hangi vicdana sığar? Elbette bu zam, asgari ücretlilerimizin hakkıdır, yeterli de değildir. Ancak bir tarafta yüzde 26 zam alan bir çalışan kesimi varken diğer tarafta %4’e mahkûm edilen bir kesimin varlığı toplum vicdanını sızlatacaktır” diye belirtti. 

 


YÜZDE 26 ZAM VERİLMELİ


 “2019 yılı için kriter bellidir” diyen Çeker, “Mutlak surette memur maaş zamları gözden geçirilmeli ve güncellenerek zararlar telafi edilmelidir. Türkiye Kamu Sen olarak kamu görevlilerine ve emeklilere ek zam yapılarak enflasyondan dolayı oluşan kayıplarının (zararlarının) telafi edilmesini ve 2019 yılına ilişkin maaş artışlarının yeni enflasyon hedefi gözetilerek üstüne büyüme ve refah payı da eklenerek güncellenmesi ve alım gücünün yükseltilmesi için memur ve emeklilere ek zam verilmesi olacaktır. Hükümet asgari ücretle çalışanlara göstermiş olduğu hassasiyeti kamu çalışanlarına da göstermek suretiyle Kamu çalışanlarının ve emeklilerin maaşlarına yüzde 26 ek zam vermelidir” şeklinde konuştu. 


AZ KAZANANDAN AZ VERGİ


 Kamu çalışanları için vergi oranlarının sabitlenmesi gerektiğini belirten Çeker, “Asgari ücretlilerde olduğu gibi tüm kamu çalışanlarının gelir vergisi oranı yüzde 15’e sabitlenmeli. 2019 yılına ilişkin olarak gelir vergisi dilimleri açıklanmıştır.  Bu yıl yüzde 15’lik vergi dilimine giren toplam kazanç tutarının üst limiti 14 bin 800 liradan 18 bin liraya yükseltildi. Her ne kadar bu artış, geçtiğimiz yıllara oranla daha makul olsa da sözleşmeli çalışanlar başta olmak üzere kamu görevlilerinin bir üst vergi dilimine geçmesini önleyecek ve vergide adaleti sağlayacak bir rakam olmaktan oldukça uzak bir seviyede bulunuyor. Bildiği gibi ülkede gelir dağılımını düzenleyen politikaların başında vergi düzenlemeleri gelmektedir. Bu düzenlemelerin temel amacı çok kazanandan çok, az kazanandan az vergi almaktır” şeklinde konuştu.


YÜZDE 15 SABİT TUTULDU


Sözlerinin devamında Çeker, “Bu yolla daha çok kazanandan toplanan vergiler kamu hizmetleri ve sosyal yardımlar yoluyla düşük gelirli kesimlere kaynak olarak aktarılır ve gelir dağılımında adalet sağlanır. Zaten artan enflasyon karşısında hedef enflasyonun bile altında maaş zammı alacak olan kamu görevlileri ve emekliler 2019 yılında bir darbe de gelir vergisi nedeniyle yiyecektir. Bu nedenle çalışanlarımız üzerindeki vergi yükünün hafifletilmesi zorunlu hale gelmiştir. Yıllar içinde gelir vergisi dilimleri öylesine düşük oranlarda artırılmıştır ki, artık asgari ücretliler dahi bir üst vergi dilimine geçmektedir. Ancak Hazine ve Maliye Bakanlığı yayınladığı bir tebliğ ile asgari ücretlilerden alınacak gelir vergisi oranını yüzde 15’te sabit tutmuştur” ifadelerini kullandı.


BİR KEZ DAHA HATIRLATIYORUZ


Konuşmasının devamında Çeker, “Vergi adaletsizliğinin giderilmesi için böyle bir uygulama, bütün çalışanlar için de hayata geçirilmeli ve bütün kamu görevlilerinin gelir vergisi oranı yüzde 15 olarak belirlenmelidir.  Adil bir gelir dağılımı sağlamak, sosyal devlet ilkesini benimsemiş olan ülkemiz için bir zorunluluktur. Bu nedenle gelir dağılımının daha adaletli bir şekilde gerçekleşmesinin ana unsuru olan vergi politikalarının çalışanlar lehine düzenlenmesini istemek her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının anayasal hakkıdır. Türkiye Kamu-Sen olarak yıllardır çalışanların üzerinde ağır bir yük olan gelir vergisi sorununun bir an önce çözülmesi gerekir. Bu konunun ülkemizi idare edenlerin yükümlülüğünde olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz” diye konuştu.


AZIMSANMAYACAK ŞARTLAR SAĞLANDI


Ağustos ayında gerçekleştirilecek olan toplu iş sözleşmesiyle ilgili konuşacak Çeker,  “Ağustos 2019’da yapılacak toplu sözleşmede 2020 ve 2021 yıllarındaki Kamu Çalışanlarının ve Emeklilerin ekonomik ve sosyal hakları karara bağlanacaktır.  Kamu Çalışanları ve Emekliler için önemli bir yıldır.  2001 ile 2009 Yılları arasından Türkiye Kamu Sen yetkili Konfederasyondu, Hükümet ile yapılan toplu görüşmeler neticesinde yapılan protokollerin bağlayıcı olmadığı halde Türkiye Kamu Sen Kamu Çalışanlarını ve Emeklileri enflasyona ezdirmedi. Sosyal haklarda azım sanmayacak artışlar sağladı” diye belirtti.


 SÖZLEŞMELER AĞUSTOS’TA YAPILACAK


Konuşmasını sürdüren Çeker, “Ağustos 2019 da memur ve emeklilerimizin 2020 ve 2021 yıllarındaki ekonomik geleceğinin belirleneceği 5. Dönem toplu sözleşme görüşmeleri gerçekleştirilecek. Bundan önceki toplu sözleşme tecrübemiz; 2009 öncesi kazanımlarımızla sonraki dönemde yaşanan kayıplar karşılaştırıldığında, kamu görevlilerinin hak ve menfaatlerinin gelişmesi noktasında bu toplu sözleşme masasına Türkiye Kamu-Sen’in yetkili olarak oturmasının zorunlu olduğunu ortaya koyuyor” ifadelerini kullandı.


MAĞDURİYETİ ÖNLEMEK ELLERİNDEDİR


Son olarak Çeker, “Bu hedefe, popülizmden uzak, gerçek anlamda sendikacılık yaparak, hiçbir menfaat gözetmeksizin yalnızca kamu görevlilerinin hakları uğruna mücadele ederek ve işimize dört elle sarılarak ulaşacağımızdan hiç Kamu Çalışanlarının ve emeklilerin kuşkusu olmasın. Kamu Çalışanları ve 2020 ve 2021 yılında ekonomik ve sosyal yönden mağdur olmak istemiyorlar, Sarı sendikalara olan üyeliklerini gözden geçirmeli, Türkiye Kamu Sen’e Üye sendikalara üyelik kayıtlarını yaptırarak gelecekte yaşamaları muhtemel mağduriyetlerini önlemeler kendi ellerindedir” dedi. 

 

 

 

 

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
6.7530 TL 6.7261 TL
Euro
EURO
7.5688 TL 7.5386 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA