Advert Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
Advert
TARİH 21.01.2019 SAAT 17:59:01
Advert
 
Advert

Organ bağışında büyük başarı

Organ bağışında büyük başarı
Tedavisi sadece organ ve doku nakli ile mümkün olan hastalıklar ülkemizin önemli sağlık sorunlarından biri. Organ ve doku nakli bekleyen hastaların sayısı her geçen gün artarken, ülkemizdeki kadavra bağışçı sayısının yetersiz kalması sonucu her yıl binlerce kişi organ beklerken hayatını kaybediyor. Hastaların yaşam süresi ve kalitesinde belirgin düşüşlere, ülke ekonomisi ve işgücünde ağır kayıplara yol açan organ yetmezlikleri, önemli bir sağlık sorunu gerçeğimiz.
 
Organ bağışı konusunda toplumun bilinçlendirilmesi ve organ bağışına teşvik edilmesi amacıyla Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü tarafından İlçe Sağlık Müdürlükleri ve Devlet Hastaneleri gönüllü bağışçıların artması için çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda 2018 Aralık ayı içerisinde Kocaeli Devlet Hastanesi bin 90 gönüllü organ bağışı sayısı ile kurum bazında Türkiye Birinciliğini kazandı.   
     
Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü;  2017 yılı toplamında 4 bin 450 gönüllü organ bağışı ile Türkiye genelinde 6. iken, 2018 yılı boyunca ekiplerin özverili çalışmaları sayesinde 12 bin 66 gönüllü organ bağışı alınarak yükselen bir ivme göstermiş ve İzmir’in hemen arkasından Türkiye ikinciliğini kazanmıştı.
Yine 2012 yılından bu yana gönüllü organ bağışı istatistiklerine göre genel toplamda 30 bin 367 gönüllü organ bağışı sayısına ulaşılarak İzmir ve İstanbul’un ardından Türkiye üçüncülüğü yakalandı. Bağış sayıları nüfusa oranlandığında ise Kocaeli açık ara önde gözükmektedir.
Bu haber eklendi
ETİKETLER:
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Kent haberleri
Advert
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.3546 TL 5.3332 TL
Euro
EURO
6.0914 TL 6.0671 TL
Anket
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
ANIT MEDYA