Advert Advert Advert Advert
Advert Advert Advert
TARİH 15.11.2019 SAAT 14:25:44
Advert
 

Tonlarca atık geri dönüşecek

İzmit Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından yürütülen tekstil atığı, atık lastik, hurda araç, elektronik atık ve atık pil çalışmaları ile hem çevre korunuyor hem de ülke ekonomisine katkı sağlanıyor
Tonlarca atık geri dönüşecek

BELEDİYE yetkilileri, şehrin 140 noktasına konulan tekstil kumbaralarından bir yıl içinde 113 ton tekstil atığı toplandığını belirterek, “Toplanan atıklar geri dönüşüm yoluyla ekonomiye tekrar kazandırılmaktadır. Belediyemize 30 bin lira da gelir getiren tekstil kumbaraları olmadan önce bu atıklara çöpe atılıyordu” dediler. İzmit Belediyesi ekiplerince 2018 yılı içinde yaklaşık 21 ton elektronik atık toplandı. İçerisinde civa gibi ağır metaller bulunan eski televizyon, buzdolabı, bilgisayar, çamaşır makinası gibi atıklar toplanarak ayrıştırma merkezinde parçalara ayrılarak çevre kirliliğinin önüne geçiliyor. Belediye Yetkilileri, vatandaşların ev ve işyerlerindeki elektronik atıkları 318 00 77 numaralı telefonu arayarak görevlilere aldırabileceklerini söylediler. İzmit Belediyesi atık pillerin çöpe atılarak toprağın, havanın, suyun kirlenmesinin de önüne geçen çalışmalar yapıyor.

223 HURDA ARAÇ ÇEKİLDİ

Şehrin yüzlerce noktasına konulan atık pil kutularında toplanan kullanılmış piller çevreye zarar vermeyecek şekilde depolanıyor. Başta okullar olmak üzere ev ve işyerlerinden bir yıl içinde 5 ton 100 kilogram pil toplandığı kaydedildi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ilçeler arası atık pil toplama yarışmasında İzmit Belediyesi birinci sırada yer alıyor. İzmit Belediyesi’nin örnek alınan çevre çalışmaları arasında hurda araçlarla ömrünü tamamlamış lastiklerin toplanması da yer alıyor. Belediye ekiplerince, boş arazilerden, mahalle aralarından bir yıl içinde 14 ton 100 kg. atık lastik toplanarak geri dönüşümü sağlandı. Ekiplerce ayrıca insan ve çevre sağlığı açısından tehlike oluşturan mahalle aralarındaki hurda araçlar da tek tek toplanıyor. 2018 yılı içinde yol kenarlarına, boş alanlara terk edilen 223 hurda aracın çekiciler yardımıyla kaldırıldığı kaydedildi.

Bu haber eklendi
Demokratkocaeli:
Yorumlar
Adınız :
Yorumunuz :
Güvenlik : Captcha
Değiştir  
Toplam 0 yorum.
Diğer Güncel haberleri
Anket
Sizce, Kocaeli'deki yapılar depreme karşı yeterince güvenli mi?
Evet
Hayır
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.7761 TL 5.7530 TL
Euro
EURO
6.3540 TL 6.3286 TL
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı

Demokrat Kocaeli Gazetesi yılların verdiği tecrübe ile Kocaeli haber konusunda uzmanlaşmış bir ekibe sahiptir. Kocaeli Gazetesi olarak Kocaeli ve ilçelerine basılı yayın hizmetimiz ile Kocaeli Yerel Gazeteleri arasında yerini almaktadır. Demokrat Kocaeli Gazetesi olarak Son Dakika Kocaeli Haberleri ulaştırmak için gece gündüz 7 gün 24 saat çalışan bir ekiple hizmetinizdeyiz. Kocaeli'de olan olayları anında aktarmak sizi bilgilendirmek bizim için önemli. Gazetecilik mesleğinin zorluğunun farkındayız ve Gazetecilik mesleğini severek yapmaktayız. Kocaeli Yerel Gazeteler arasında önceliğimiz sizlere daha iyi ve daha hızlı kocaeli haber hizmeti sunmaktır.

ANIT MEDYA